Цените на петрола от основните световни марки паднаха в петък с повече от един процент, след като "облаците се натрупаха" над глобалната икономика. Европейската централна банка предупреди за продължаващата слабост на еврозоната а актуални данни показват, че китайският износ и внос са спаднали миналия месец. Натиск върху петролните цени оказва и растящия добив и експорт на суровината в САЩ
Днес сутринта фючърсите за сорта Brent на лондонската борса поевтиняха с 88 цента до $65,42 за барел. Котировките на американския еталон WTI на нюйоркската стокова борса в същото време паднах с 63 цента до 56,03 долара за барел.
Финансовите пазари, включително фючърсите на суровия петрол, се понижават днес, след като президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви в четвъртък, че европейската икономика е в "период на продължаваща слабост и всепроникваща несигурност". Икономическата слабост на Европа идва от забавянето на растежа в Азия.
Засега глобалното търсене на петрол се запазва, особено в Китай, където вносът на суров петрол остава над 10 милиона барела на ден. Въпреки това забавянето на икономическия растеж в определен момент вероятно ще намали търсенето на гориво, което ще доведе до натиск върху цените, пише Ройтерс.
От страна на предлагането тази година суровият петрол получава подкрепа от съкращения на производството от страните, участнички в пакта ОПЕК+
Но тези усилия се подкопават от растящото производство на американски суров петрол, който се е увеличил с повече от 2 милиона барела от началото на 2018 г., до безпрецедентно 12,1 милиона барела на ден. Това прави Америка най-големият производител в света, пред Русия и Саудитска Арабия.
Износът на суров петрол от САЩ също преследва нови рекорди, достигайки 3,6 милиона барела на ден през февруари - повече от членки на ОПЕК, като Обединените арабски емирства, Кувейт и Иран.