Между 30 и 45 процента от работодателите съзнателно нарушават законодателството. Това показва проучване на нагласите към неформалната икономика на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Пред радио Дарик социологът Емилия Ченгелова обясни, че 53% от хората са съгласни да работят в „сивия сектор", само за да получават някакви доходи.
 
Най-честите нарушения, които извършват работодателите, са свързани с наемане на хора без трудови договори, деклариране на по-ниски заплати от реалните и неплащане на осигуровки. Данъчното законодателство се нарушава по-често от малките фирми, които нямат амбиция да участват на международните пазари или да изграждат корпоративен имидж.

Изследването е показало, че заради честата промяна на нормативната база, някои работодатели дори не са разбрали, че нарушават закона: „Както ни каза един работодател при нашите дискусии и изследвания: „От вас разбирам, че всъщност съм в сивата икономика. Хората не успяват да усвоят новите промени и волно и неволно отиват в тази част."
 
Работодатели и работници демонстрират еднаква търпимост към нарушаване на трудово-осигурителното законодателство. Около 37 процента от хората между 31 и 40 години са участвали в сивия сектор. „Така една десета от хората, които през последната година са декларирали работа без трудов договор, и също една десета от тези, които са заявили, че въобще не са били осигурявани, в съшото време се колебаят и не могат да преценят дали са работили в сивия сектор. Значи или хората не желаят да признаят тази действителност, или другото - тяхната култура по отношение на сивите практики е много ниска", обясни Емилия Ченгелова.

И обяснението за това е, че хората се нуждаят от свежи пари сега и веднага, а не се интересуват от бъдещите проблеми, ако нямат осигуровки.