Икономически санкции винаги могат да бъдат наложени спрямо всеки, включително и спрямо големите икономики. Въпросът е колко ефективни ще бъдат те - повечето от опциите, които вече са известни, просто няма да работят. В разговор с агенция Прайм, доцентът от катедрата по информатика на Руския икономически университет "Г. В. Плеханов" - Александър Тимофеев, анализира колко вероятно е налагането на санкции от САЩ срещу такъв гигант като Китай и какви биха били последствията от това.
"В случай на въвеждане на санкции, самите американски компании ще останат без печалба, тъй като големият марж от евтиния труд на китайските работници и избягването на екологични проблеми с опасно производство, позволяват на САЩ да печелят вече много години", обяснява експертът.
Като пример той дава американския гигант Walmart. Компанията продава изключително големи количества стоки и произвежда много от тях в собствените си предприятия в Китай.
Развитието на технологиите обаче, които направиха възможно автоматизирането на всички процеси в производствените предприятия, сега дава възможност на САЩ да не разчита на Китай - американският бизнес е готов да върне обратно в САЩ почти всички свои производства.
Друг е въпросът, че Китай сега е икономически гигант с голям процент висококвалифицирани работници и наличие на самите модерни технологии, което от своя страна осигурява много ниска себестойност на продукцията.
"И тъй като има все по-малко евтина работна ръка, Китай сега модернизира икономиката си за създаване на продукти с по-висока добавена стойност. Така че спирането или намаляването на производството на китайски продукти няма да сработи", смята Тимофеев.
Според него, ако Китай се окаже под санкции и спре да купува модерни технологии от САЩ, страната ще се справи отлично и без американците. За китайските компании има нови пазари по цял свят - в Африка, Латинска и Южна Америка, да не говорим за Азия.
Китай също така има и друго предимство - неговите компании развиват търговия без използването на долари, затова вътре в страната практически отсъства хегемонията на САЩ.
Икономистът отбелязва и важните за стабилността на китайската икономика връзки на Пекин със съседните страни, както и увеличаването на броя на съюзниците и партньорите на страната чрез проекта "Един пояс, един път".
"Китай като цяло провежда печеливша икономическа политика", подчертава икономистът.
И последният важен аргумент в полза на Китай - в случай на налагане на санкции спрямо тази страна - се състои в това, че Пекин следи отблизо руския опит в антисанкционната политика и си прави съответните заключения, отбелязва доцент Тимофеев.
Obektiven_29
на 02.05.2022 в 17:11:40 #2Това ще бъде краят на Империята на Злото, САЩ. Иначе колегата пред мен правилно е дозирал проблемите на САЩ.
no-noi
на 01.05.2022 в 17:46:11 #1Едно е да се застрелаш в краката друго е в главата хаха