Индексът, измерващ цените на вносните стоки в САЩ, е нараснал с 2.7% през ноември, което е 17-годишен рекорд. Дори без да включваме горивата, вносните стоки са поскъпнали с 0.5% за миналия месец. От началото на годината, техният ръст е в рамките на 11.4%, което е най-бързото увеличение от 25 години насам. През октомври, техният ръст е бил 1.4%.

Този първи инфлационен доклад идва само ден след свалянето на лихвеното ниво от американския Федерален резерв, чиято цел беше да подкрепи икономическия ръст в страната. От друга страна обаче, Бернанке и колегите му банкери, изразиха опасенията си за продължаващ инфлационен натиск, което може да забави процеса по смъкване на лихвите в бъдеще.

Индексът на вносните цени, насочи вниманието на икономистите към съществуващата реална опасност от инфлация за американската икономика. Този показател беше първият от цяла серия, като останалите ще са на дневен ред днес и утре. По-късно през деня, се очаква да излязат данните за индекса на цени на производителите, а в петък ще следим индекса на потребителските цени.

„Вчерашните данни, определено ще увеличат притесненията на анализаторите за инфлационни очаквания в краткосрочен план", коментира американски икономист.

В отделен доклад също вчера, бяха публикувани данните за търговският дефицит на САЩ през октомври. Той се е увеличил до $57.8 млрд. (на месечна база) в сравнение с $57.1 млрд. месец по рано, заради по-високите цени на петрола.

Износните цени, които американските производители са начислявали на продукцията си през ноември, са се повишили с 0.9%, което е най-силното им повишение за последните 12 години. От началото на годината, техният показател е с 6.1% нагоре, което също е 12-годишен рекорд. Най-голям ръст в цените на американското производство е в сектора на селското стопанство. Цените на тези стоки са нараснали с 23% на годишна база, благодарение на обезценения долар и високата цена на земеделската продукция на световните пазари.