Страната ни отново ще води преговори с Русия за цената на АЕЦ „Белене" при предстоящия у нас енергиен форум, стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов пред журналисти в парламента, съобщи news.bg. България е поставила пет условия пред проекта за АЕЦ "Белене", две от които се оспорват от Русия. Това стана ясно от изявление на шефа на руската държавна корпорация „Росатом" Сергей Кириенко.

Първо, българското правителство иска да бъде сигурно, че проектът е изгоден и има възвръщаемост, каза Кириенко пред български журналисти в Москва, цитиран от "Фокус". С това условие руската страна била съгласна, защото иска да влага свои пари и да е сигурна, че ще се възвърнат. Централата е рентабилна и средствата ще се възвърнат до 19 години, обясни шефът на "Росатом".

Второ изискване на правителството ни е проектът да е безопасен и да съответства на всички европейски изисквания за сигурност. Според Кириенко това изискване е правилно и към днешна дата е изпълнено.

Третото изискване е за фиксираната цена. Руската страна обаче не го харесва, но намерила начин да го изпълни. Кириенко обяви, че 6.4 млрд. евро е минимумът, под който за Москва проектът става неизгоден.

Четвъртото искане е разумно, но противоречи на условията на търга, каза Кириенко и поясни, че българското правителство не иска да харчи нито стотинка държавен бюджет
Принципното условие, заложено в търга е, че правителството поемало ангажимент да изплати 50-51% от цената на централата. Отказът от това бил съществено изменение в договора от страна на българското правителство.

Петото условие е централата да не е собственост на руската страна. "Руската страна приема условието, макар че е готова на сто процента да финансира проекта. Но тъй като правилата се подготвят от българската страна, те приемат и това изискване.
Въпросът е по какъв начин ще бъде изграден акционерният капитал в проектната компания щом българското правителство няма да се включи в инвестицията.
Москва е готова да участва с 30-40% в капитала необходим за строежа на централата.

В интервю генералният директор на „Росатом", посочи като вероятна цена за АЕЦ „Белене" сумата от 6,4 млрд евро. Той подчерта обаче, че бавенето увеличава стойността на втората ни атомна централа.

Борисов припомни посещението на Владимир Путин и заяви: „Путин дойде с цена близо 1 млрд. евро по-ниска от договореното със Станишев". Премиерът коментира, че иска да е ясна цената и припомни, че предшественикът му посочваше 3,97 млрд. евро, а днес се чу това 6,4 млрд. „Ако се вложат и заемите, и похарчените пари, цената отива на 8,5-9 млрд. евро", посочи Борисов. Помолен да коментира ултиматума на Киренко до пролетта да бъдем готови с финансовите условия, премиера каза, че цената я плащат българите във времето и че ултиматумите са неприемливи за него.

6,4 милиарда евро са за „Белене" е прекалено висока цена за АЕЦ „Белене" заяви от своя страна  министърът на икономиката Трайчо Трайков в кулоарите на парламента.
Според него приемливата за България цена за АЕЦ „Белене" е 5 милиарда евро. Хубаво е, че картата вече се нанася, каза още той. По думите му преди ГЕРБ да разчистят нещата се е говорило, че цената на АЕЦ „Белене" ще е 4 милиарда евро. „Сега вече е ясно, че никой никога не си е мислил, че цената ще е такава" каза още Трайков.