Задава ли се дълго обсъжданата и предлаганата от електроразпределителните дружества "такса електромер"? Ако въведем "такса електромер", то ще е само за индустриалните потребители. За битови потребители, които имат нулева консумация, ще се търси консенсус след обсъждане, заяви пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев по повод подготвяните промени в Закона за енергетиката.

Ако се постигне консенсус, че трябва да се плаща такса, за да се разпределят тези разходи по-справедливо, то тогава може да се въведе и такса за присъединена мощност за битовите потребители, но това трябва да стане след продължително обсъждане, заяви шефът на енергийния регулатор. Останалите битови потребители няма да усетят в сметките си увеличение на цената, дори тя би трябвало да стане по-ниска, защото разходите за поддържане на мрежата ще се разпределят и плащат от тези, които ги създават, коментира Семерджиев.

Той заяви, че отчитането на тока на по-дълги периоди, а не както е сега на всеки месец пък може да стане само при желание от страна на абонатите.

Трябва да се направи и следващата крачка към либерализиране на пазара и да се разшири свободният пазар на електроенергия, категоричен е Семерджиев. Той каза, че ДКЕВР ще възрази на идеята на енергийното министерство в обхвата на защитените потребители на електроенергия да останат малките фирми с оборот до 20 хил. евро и до 50 души персонал. Обхватът на защитените потребители може да се ограничи до бита и някои обществени потребители, но индустрията трябва да е готова да работи на свободния пазар, заяви Семерджиев.

От средата на следващата година факторите за оскъпяване на тока за бита ще бъдат основно три - зелената енергия, изкупуването на квоти и дългосрочните договори. Въпреки това обаче ще се търси баланс, така че цената на регулирания пазар да не се различава много от тази на свободния пазар, каза още Семерджиев.