Увеличението на индекса на потребителските цени подхранва опасенията, че ако тенденцията на нарастване продължи, Федералният резерв ще трябва да вдигне основния лихвен процент, пише Франк Шостак. Той нарасна с 4,2% през април и с 5% през май.
Ние смятаме, че поради огромното нарастване на паричното предлагане, темпът на растеж на цените следва нарастваща тенденция. Обърнете внимание, че годишният темп на растеж на паричното предлагане се повиши до 79% през февруари от 6,5% през февруари 2020 г. Поскъпването на стоките е само проява на увеличеното парично предлагане.
Когато се инжектират пари, те навлизат в икономиката на определен пазар. След като цената на стоката се повиши до нивото, което се възприема като високо, парите се насочват към друг пазар, който се счита за подценен. Преминаването от един към друг пазар забавяне във времето увеличението на средните цени на съответните пазари.
Поради този времеви лаг, проявата на настоящото силно нарастване на паричното предлагане ще се отрази върху цените на стоките вероятно едва през следващите месеци. Затова отново ще видим забавяне на икономиката.
Ето някои отражения от поскъпването на стоките и услугите:
Парично предлагане и ликвидност
В условията на пазарна икономика основната услуга, която парите предлагат, е тази на разменно средство. Производителите обменят стоките си за пари и след това обменят пари за други стоки. Тъй като производството на стоки се увеличава, това води до по-голямо търсене на пари. И обратно, тъй като икономическата активност спада, търсенето на пари я следва надолу.
Търсенето на пари също се влияе от промените в цените. Увеличаването на цените на стоките и активите води до увеличаване на търсенето на пари. Сега хората изискват повече пари, за да купят по-скъпите стоки и активи. Спадът в цените на стоките и активите води до спад в търсенето на пари.
Промени в предлагането на пари и ликвидност
Помислете за увеличаването на предлагането на пари за дадено състояние на икономиката. Тъй като не сме имали промяна в търсенето на пари, това означава, че хората сега имат излишък на пари. Никой човек не иска да държи повече пари, отколкото се изисква. Човек може да се отърве от излишните пари, като замени парите за стоки и активи. Хората като група обаче не могат да се разпореждат с излишъка от пари просто така. Те могат да прехвърлят пари само от едно лице към друго.
Механизмът, който генерира намаляването на излишъка на пари, е повишаването на цените на стоките и активите. След като хората започнат да използват излишъка на пари за придобиване на стоки и активи, това тласка цените на стоките и активите. В резултат на това търсенето на пари се увеличава. Всичко това от своя страна работи за намаляване на паричния излишък.
Докато увеличаването на паричното предлагане за дадено ниво на икономическа активност води до паричен излишък, спадът на паричното предлагане за дадено ниво на икономическа активност води до паричен дефицит.
Физическите лица все още искат същите сума. За да се приспособят към това, те ще започнат да продават стоки и активи за пари, като по този начин ще намалят цените на стоките и активите. При по-ниски цени търсенето на пари намалява и това от своя страна работи за премахване на паричния дефицит.
Промени в ликвидността
Паричен излишък или дефицит също могат да се появят в отговор на промени в икономическата активност и промени в цените.
Увеличаване на ликвидността може да се появи за спад в икономическата активност, докато запасите от пари и цените на стоките и активите остават непроменени. Спадът в икономическата активност води до по-малко произведени стоки. Това означава, че ще се обменят по-малко стоки - което означава спад в търсенето на пари. И обратно, увеличаването на икономическата активност, докато запасите от пари и цените на стоките и активите остават непроменени, води до паричен дефицит.
Ако се увеличат цените на стоките и активите, това води до увеличаване на търсенето на пари. Той понижава ликвидността. За да възстановят баланса, хората вероятно ще започнат да продават стоки и активи, за да отговорят на нарастващото търсене на пари. Обратно, спадът в цените на стоките и активите предизвиква спад в търсенето на пари, което води до нарастване на ликвидността.
Обърнете внимание, че промените в реалната икономическа активност и промените в цените са фактори, които влияят върху търсенето на пари. Следователно можем да предположим, че промените в ликвидността се дължат на промени в предлагането на пари минус промени в търсенето на пари.
Политиката на лесни пари нанася удар върху икономиката
Отново, годишният темп на растеж на паричното предлагане в САЩ е 79% през февруари тази година спрямо 6,5% през февруари 2020 г. Това огромно увеличение сериозно подкопа обема на реалните спестявания заради голямото увеличение на цените на стоките и активите. Предполагаме, че при равни други условия нарастващият импулс на цените ще увеличи търсенето на пари, като по този начин ще отслаби излишния растеж на парите, т.е. паричната ликвидност.
Това вероятно ще доведе до продажба на стоки и активи и до спад в инерцията на растеж на цените. Следователно, при равни други условия, номиналната икономическа активност, измерена чрез БВП, вероятно ще бъде подложена на натиск надолу.
Предполагаме, че отслабването на пула реални спестявания поради много разхлабената парична и фискална политика ще окаже допълнителен натиск надолу върху темпа на растеж на БВП.
Следователно резултатът е икономически спад в резултат на силния растеж на паричното предлагане в миналото. Икономическият спад вероятно ще настъпи, независимо дали Федералният резерв ще затегне своята парична позиция или не. Тежестта на спада ще бъде продиктувана от състоянието на реалните спестявания.