Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) излиза с писмо до премиера Николай Денков във връзка с утвърждаването на Държавния план-прием за обучение на студенти и докторанти. Както всяка година работодателската организация се е включила в общественото обсъждане. Тревогата си организацията изказва от една страна заради промяната в политиката, от друга страна от начина да представяне на доклада, като от обобщените числа трудно може да се открои драстичното отклонение от досегашните тенденции.

АИКБ обаче е установила, че подготвеното от служебното правителство решение за определяне на държавния план-прием напълно противоречи на нуждите на пазара на труда и е в пълно противоречие със Стратегията за развитие на висшето образование за 2021 - 2030 г.

Като пример от АИКБ дават увеличението на приема Психология с 44%, Обществени комуникации - 23%, Икономика - с 13%. Едновременно с това за едно от най-нетърсените от работодателите направления - Администрация и управление - увеличението е с близо 34%.

Това е направено за сметка на намаление на ДПП по важни за бъдещото развие на икономиката ни ПН като "Математика", "Информатика и компютърни науки", "Здравни грижи" и други. От АИКБ подчертават, че и в момент България продължава да зипитва остър недостиг на медицински сестри и медицински обслужващ персонал, няма инженери, които да заместят влизащите в пенсионна възраст и др. Не се изпълняват и целите, които са общоевропейски, за 20 милиона ИКТ Специалисти до 2030 г.

"С предложения ДПП отново сме свидетели как "модерните" и неизискващи толкова усилия и учене специалности надвишават броя на тези, които могат да осигурят качествена и устойчива заетост. С настоящия план ще бъдат подготвени кадри, които ще заемат места за лица със средно образование", предупреждават работодателите.

АИКБ предупреждават, че с този план-прием дългогодишни усилия ще бъдат върнати в изходна позиция и настоява изготвеният от служебното правителство план-прием за студенти и докторанти да не бъде приет и спешно да бъде ревизиран.

АИКБ сигнализират и за:

  • В рамките на година са се сблъскали с мълчалив отказ от диалог с МОН, както и нито веднъж не е бил свикат Общественият съвет за развитие на висшето образование.
  • Сключени са едва 30 договора между студенти и работодатели по изпълнение на приетата Наредба за условията и реда за осигуряване на заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател и то именно по специалности от ПН, по които в момента се прави намаление - като "Дигитални и индустриални технологии", "Компютъризирани технологии в машиностроенето", "Мехатроника", "Медицинска сестра" и др. В тази насока можем да обсъдим и конкретни инициативи за насърчаване участието на студентите.
  • Актуализирането и надграждането на Националната карта за висше образование също остава отворена тема, по която не бяха предприети никакви конкретни действия въпреки дадените предложения.