Няма да има нулева година за учениците. Стартирахме успешно дистанционното обучение, работните дни на учителите ще бъдат приравнени. Това заяви пред Нова телевизия образователният министър Красимир Вълчев.
Министърът е оптимист за дистанционното обучение, което се провежда в страната след влезлите противоепидемични мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса и обявеното от 13 март извънредно положение в страната.
Трябваше да стартираме за 3 дни с дистанционното обучение, ако бяхме тръгнали с решение, нямаше да успеем, каза министърът.
Той призна, че с присъствието на около 20% от децата в училище имат проблем по принцип, а 10% от децата не са обхванати.
90% приблизително е покритието на дистанционното обучение.
Ако се възстановят присъствените занятия поне за 2 седмици, учителите ще могат да оформят оценки, каза министърът.
Запитан ще се променят ли датите за матурите, той Вълчев каза, че до 13-20 април може да има по-голяма яснота. "Най-трудно е за 12 клас, там е свързано с кандидатстване. Разговарям с колеги от другите страни, и там са предпазливи да вземат това решение. Убеден съм, че минимума в учебните програми ще бъде достигнат. Ако някои програми не успеят, ще има доучване", каза министър Вълчев.
Към момента не е утвърждаван график на баловете, училищата си решават сами. Всички се разстройваме за изместения график.
Относно възможността дистанционното обучение да обхване и учениците, които са в първите курсове на езикови гимназии и там обучението е много интензивно, Вълчев каза, всички деца, дори ние самите учим много повече извън училище. От там идва резултата, не от стоенето в класните стаи.
В ромските квартали нямат компютри, но имат телефони. Те са проблем и през останалата част, призна Вълчев. Не са обхванати всички деца в електронната дистанционна форма. Получих снимки - медиатор, учител, чистачката в училището носят по домовете материали, което не е желателно от гледна точка на мерките за предпазливост.
Министърът изтъкна, че едно от най-важната съставка в училищното образование е взаимодействие родител-учител. Имаме решение за доучване след края на учебната година, допълни министърът.
Никой не си прави сметка за пътуване през юни, а родителите на ученици след 7 клас и през юли.
Всички деца, както и ние самите учим много повече извън училище. От там идва резултата, не от стоенето в класните стаи.