Близо 50 граждански и родителски организации са изпратили отворено писмо до министъра на образованието и депутатите, в което протестират срещу игнорирането на гласа на гражданското общество във връзка с подновените опити за узаконяване на задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните деца.
Те посочват, че според Конституцията задължително е единствено училищното образование, и че отглеждането и възпитанието на детето е право на родителите и държавата не може да го измества чрез свои услуги със задължителен характер.
Задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните деца нарушавала и редица международни спогодби, по които България е страна, и според които семейството е водещо за начина на образоване на своите деца, се казва още в писмото.
"Неправомерно е да се наказват с глоби родители, които са намерили начин да осигурят подходяща семейна среда и искат да се погрижат за развитието на детето си в предучилищна възраст," посочват организациите.
Подобни мерки нарушавали правата и най-добрия интерес на децата, които в тази възраст имали предимно нужда от лично внимание, индивидуална работа, много обич и подкрепа, отколкото от институционализация.
Според организациите подобни действия биха отклонили нужните ресурси за постигане на качествени реформи в началния и среден курс на образованието.
Организациите призовават управляващите да отхвърлят въвеждането на задължителната предучилищна подготовка за децата на 4-годишна възраст, за организиране и провеждане на широк обществен дебат по темата и становище от страна на институциите по повдигнатите проблеми.
Според организациите задължителното образование в европейските държави било изключително преобладаващо от 6-годишна възраст, като не съществувал европейски документ, който да изисква въвеждане на задължително предучилищно образование за 4-годишните.
Проведени изследвания в областта показвали, че резултатите от предучилищната подготовка зависят не от нейната продължителност или начална възраст, а от подкрепящата семейна среда, се казва още в писмото.
Родителските движения и гражданските организации уведомяват управляващите, че ще призоват всеки загрижен за бъдещето на децата гражданин да оттегли подкрепата си към тях на предстоящите местни избори и да предприеме активни граждански действия, в случай, че правото на родителите за начина на образоване на децата им бъде отнето.
Всеки, който желае, може да се включи с подкрепа на петицията "Кажи "НЕ" на задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните" в интернет.
stopet
на 28.09.2017 в 11:22:56 #2Щом принц Джордж може да тръгне на училище на 4 годинки, не виждам какъв е проблема. Нашите деца по-големи принцове/принцеси ли са, че да се нуждаят от индивидуални грижи? Трябва от рано да се социализират, понеже у нас няма никакво общество. Всеки си е някакъв самостоятелен индивид. Общество сме само в социалните мрежи.
dimitar-dimitrov-4abS0o7n
на 28.09.2017 в 11:01:33 #1Целта на мярката е ромчетата да научат български в детската градина и да се социализират. Защото като отидат на 6-7 години в първи клас без да могат да говорят и разбират всичко нямат шанс да се научат да четат и пишат. За другите деца естествено не е толкова фатално дали ще ходят на детска градина, но в законът не може да се напише, че ромите трябва да ходят, а българите не и затова е задължително за всички. Може да направят някаква система за освобождаване - събеседване с родителите (да се види, че могат да говорят на български) и ръчно написана молба ( за да се види, че могат да пишат ) + примерно някаква такса.