По време на валутната търговия в сряда сутринта, поради отслабване на външнополитическите рискове, щатският долар понижава умерено курса си спрямо еврото и паунда, остава относително стабилен по отношение на японската йена., показват данните от днешната търговия.
Търговците очакват резултатите от двудневното заседанаие на Федералния резерв САЩ, която ще станат известни днес вечерта.
Анализаторите са уверени, че американският паричнокредитен регулатор ще повиши основния си лихвен процент, но увеличението ще бъде предпазливо поради повишената несигурност на световните пазари.
Преди това мнозина очакваха повишаване на 50 базисни точки наведнъж, но предвид събитията в Украйна, подобен сценарий сега изглежда малко вероятен и пазарът разчита на повишаване на лихвите с 25 базисни точки. - до 0,25-0,5%.
Шефът на Фед Джером Пауъл заяви по-рано този месец, че централната банка на САЩ клони към повишаване на лихвите с 25 базисни точки. през март.
Индексът ICE, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), в сряда сутринта е надолу с 0,28%, а по-широкият доларов индекс WSJ се понижава с 0,16%.
Към 10:30 часа българско време общата европейска валута поскъпна с 0,19%, и едно евро се разменя на пазара срещу 1,0990 долара в сравнение с 1,0956 долара в края на предишната сесия.
Цената на американската валута спрямо с японската в същото време до 118,34 йени за долар срещу 118,30 йени за долоар след търговията във вторник.
Британската лира днес сутринта се търгува на ниво около $1,3050 за едни паунд в сравнение с $1,3042 при закриване на сесията вчера.
Тази седмица ще се проведат и заседанията на Bank of England и Bank of Japan. Търговците прогнозират, че Британската централна банка ще увеличи основния лихвен процент от 0,5% до нивото преди ковидпандемията от 0,75%.
Междувременно се очаква японската централна банка да продължи изключително хлабавата си парична политика, насочена към стимулиране на икономиката и постигане на цел за инфлация от 2%. По-рано обаче председателят на Японската централна банка Харухико Курода даде да се разбере, че регулаторът може да обмисли отказ от някои стимули, за да предотврати ускоряването на инфлацията поради скока на цените на енергията.