До края на 2014 г. производители на растителна и животинска продукция могат да плащат до 60% от данъка върху печалбата си, като останалото се поема от държавата, съобщава Farmer.bg.

Преотстъпването на корпоративния данък се прилага от началото на 2011 г. с цел земеделските производители да бъдат стимулирани да инвестират в нова техника.

Евросъюзът прилага тази помощ отдавна. През юни месец тази година Брюксел одобри продължаването на помощта до декември 2014 г., информира финансовото министерство.

Данъчно задължените лица, регистрирани като земеделски производители, могат да избират дали да се възползват от предоставеното данъчно облекчение, като не е необходимо да кандидатстват за това пред приходната администрация.

Лицата упражнява правото си на избор с попълването на годишната данъчна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) за съответната година. Тази декларация се подава до 31 март на следващата година.

При условие, че лицата са заявили желанието си да се възползват от данъчното облекчение, за тях е налице възможност да преотстъпят, т.е. да не внасят ефективно в републиканския бюджет корпоративния данък в размер до 60 на сто от данъчната им печалба за дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция

Размерът на преотстъпения данък се определя от самите данъчно задължени лица като той зависи не само от данъчната печалба, но и от финансовите им възможности за собствено участие.

При условие, че лицето е реализирало висока данъчна печалба, но размерът на планираната инвестиция е по-нисък, за лицата съществува възможност да преотстъпят по-нисък размер на корпоративния данък от 60 на сто, например 10 на сто, 15 на сто или повече.

След като кандидатът се възползва от преотстъпения данък за съответната година, то през следващата той трябва да инвестира същата сума в нови активи, поясниха финансисти.

Ако примерно за 2013 г. земеделският производител е реализирал печалба за производство на непреработена растителна и животинска продукция в размер на 600 000 лева, то дължимият корпоративен данък в размер на 10 на сто е 60 000 лева. Максималният размер на корпоративния данък, подлежащ на преотстъпване е 36 000 лева.

Лицето може да преотстъпи и по - нисък размер на корпоративния данък, ако счита че планираните инвестиционни разходи ще бъдат в по-нисък размер. В дадения пример обаче се внася 24 000 лева данък. до 31 март 2014 г.

В разгледания пример за земеделския производител автоматично възниква задължение да инвестира в нови активи сумата от 72 000 лева най-късно до 31 декември 2014 г.

В разгледания пример земеделския производител ще спази и изискването преотстъпеният данък да не превишава 50 на сто от стойността на активите, тъй като освен преотстъпения корпоративен данък от 36 000 лева самият производител е длъжен да внесе собствен капитал от 36 000 лева, за да извърши инвестицията.

Това означава, че до края на 2014 г. производителят трябва да купи оборудване и техника за 72 000 лева. За целта трябва да представи разходни документи пред данъчните. Ако не го направи, той трябва да върне преотстъпения данък от 36 хил. лв.

Допустими за инвестицията са само нови активи - сгради и земеделска техника, необходими за извършване на дейността по производство на непреработена селскостопанска продукция.