Финансовият сектор у нас като цяло е малко по-оптимистично настроен за развитието на икономиката на страната през настоящото първо тримесечие на 2022 г., спрямо последното тримесечие на миналата година. Това сочи проведената анкета от Министерството на финансите сред търговски банки, инвестиционни посредници, управляващи дружества и пенсионно-осигурителни дружества. Резултатите от проучването са представени в 3-месечния бюлетин на финансовото министерство "Финансов сектор: оценки и очаквания".
Очакванията на участниците за темпа на икономически растеж през първото тримесечие на годината се подобряват спрямо четвъртото тримесечие на 2021 година. Обобщената оценка се доближава до неутрално ниво, макар че остава слабо отрицателна, след като в предходното допитване очакванията бяха за забавяне на икономическия растеж през 4-тото тримесечие на миналата година.
Инфлационните очаквания на анкетираните участници на финансовия пазар у нас обаче продължават да се повишават. Обобщената им оценка за първото тримесечие на 2022 г. достига своята най-висока стойност откакто се провежда изследването и показва очаквания за значително ускоряване на инфлацията, се казва в бюлетина. Отново преобладават мненията за силно нарастване на инфлацията (над 70%), като очакванията от миналото издание на документа се реализираха.
В края на 2021 г. годишният темп на инфлация се ускори до 6,6%, основно поради същественото поскъпване на енергийните стоки и свързаните с това вторични ефекти, а средногодишната инфлация за 2021 г. възлезе на 2,8%.
Завишените инфлационни очаквания на финансовите посредници сега се наблюдават на фона и на продължаващо повишение на годишния темп на инфлация в еврозоната, който според предварителната оценка на Евростат, се очаква да бъде 5,1% през януари, при 5% през декември 2021 година.
Лихвите по депозити в банки като цяло ще запазят текущите си нива през настоящото тримесечие, е преобладаващото мнение на анкетираните финансови посредници (банки, ПОД, УД).
Като цяло преобладават отговорите за запазване на текущите нива на лихвените проценти по депозити, но има и отговори, подкрепящи повишение на възвръщаемостта на банковите депозити, което с оглед на очакванията да започне нормализация на паричната политика на ЕЦБ не изглежда неоправдано.
При очакванията относно възвръщаемостта по депозитите в лева и евро балансовите оценки все още са на отрицателна територия и анкетираните очакват доходността по-скоро леко да намалява през първото тримесечие на годината. В същото време, балансовата оценка за доходността по депозитите в щатска валута се повиши до неутрално равнище.
В същото време, анкетираните участници на финансовия пазар продължават (както през предходното тримесечие) да очакват леко повишение на лихвените проценти по кредитите, макар че балансовите оценки в трите валутни сегмента се понижават спрямо миналото издание. През последното тримесечие на 2021 г. се наблюдаваше понижение на средните претеглени лихвени проценти за периода спрямо третото тримесечие при новите жилищни и потребителски кредити.
Междуфирмената задлъжнялост у нас ще продължи да нараства през първото тримесечие на годината, но по-слабо спрямо предходното. Това сочи обобщената оценка по въпроса на финансовите посредници, която се понижава спрямо предходното допитване, когато показваше по-значително нарастване.
Мненията на предприемачите представени в месечните бизнес анкети на НСИ показват завишена оценка през януари по отношение на финансовите затруднения (неплатежоспособност, трудности при получаване на кредит и др.) на компаниите в промишлеността, търговията на дребно и услугите спрямо декември 2021 година. Единствено според предприемачите в сектора на строителството, ситуацията с финансовите проблеми се подобрява.