Пуерто Рико обяви историческо преструктуриране на публичния си дълг, с което малката островна държава се "докосна" до най-големия банкрут на пазара на общински облигации в САЩ, равняващ се на 3,8 трилиона долара, съобщава Fortune.
Властите в страната най-накрая подадоха молба за предоговаряне на задълженията си с кредиторите. Какво общо има обаче това решение с Щатите? Страната административно е обвързана със САЩ, като се смята за "доброволно присъединена" към тях. Американската финансова система обаче не носи пряка отговорност за нея.
Решението на Пуерто Рико дойде само ден, след като няколко от основните й кредитори започнаха съдебни действия срещу страната заради неизплатени дългове по облигации.
Около една трета от задълженията на държавата са към три хедж фонда - Aurelius Capital Management, Monarch Alternative Capital и Whitebox Advisors.
Стъпката от страна на властите обаче няма веднага да окажат отражение на обикновените граждани на острова, като 45% от тях живеят в бедност.
В по-дългосрочен план обаче това може да дойде до орязване на пенсиите и на някои придобивки за работещите. Заедно с това могат да бъдат намалени разходите в здравната и пенсионната система.
Икономиката на Пуерто Рико е в рецесия през последното десетилетие, а равнището на безработицата е около 11%. В същото време населението на страната е намаляло с около 10 на сто.
Банкрутът ще даде на Пуерто Рико правото да договори отстъпки от страна на кредиторите си. В същото време обаче инвеститорите още дълго време ще игнорират страната и ще удължат изолацията й от дълговите пазари.