Министърът на финансите на Съединените американски щати Джанет Йелън заяви, че лихвите може би ще трябва да бъдат повишени, за да предпазят американската икономика от прегаряне — което частично се дължи и на трилионите долари правителствени стимули.

"Може би лихвите ще трябва да бъдат повишени, за да сме сигурни, че икономиката няма да прегрее", казва Йелън по време на икономически форум. "Макар че допълнителните разходи са сравнително малки спрямо размера на икономиката, те могат да доведат до съвсем скромни увеличения в лихвите", заяви тя. И допълни, че инвестициите са нужни за запазване на конкурентоспособността на икономиката.

По-късно през деня тя охлади коментара си и подчерта, че уважава независимостта на Федералния резерв и не се опитва да влияе върху решенията на централната банка.

През първото тримесечие на 2021 г. американската икономика нарасна с 6,4%, а Goldman Sachs очаква през второто тримесечие ръстът да достигне 10,5%.

От началото на пандемията Вашингтон одобри стимули в размер на $5,3 трлн., а администрацията на Байдън подготвя инфраструктурен план, който може да влее още $4 трлн. в икономиката.

Федералният резерв държи лихвите близо до нулата вече повече от година, а председателят Джером Пауъл заяви многократно, че те ще останат ниски докато безработицата не спадне на предходните нива. На опасенията за инфлация, той отговаря с твърдението, че повишението на цените ще е само временно.

Пазарите обаче се опасяват, че това може да не е така и коментарът на Йелън наля бензин в огъня и подплаши инвеститорите. Любопитното е, че думите ѝ са били записани от The Atlantic предходния ден и бяха публикувани след началото на сесията, но бяха посочени единодушно като причина за вчерашния спад, който започна още на пазара на фючърсите.

Така вчера S&P 500 изтри 0,7% до 4 164,66, като в средата на сесията достигна дъно от 1,5%. Nasdaq Composite изтри 1,9% до 13 633,50 в най-лошия ден от март насам. Dow Jones Industrial Average завърши деня на зелено благодарение на доброто представяне на Dow и Caterpillar.

Apple, най-голямата публична компания в САЩ, загуби 3,5%. Alphabet, Facebook и Tesla поевтиняха с над 1%.