Чисто икономически е вредна мярка решението страните-членки на ЕС да гарантират депозити в размер 50 000 евро, към което се присъедини и България. Това заяви пред Агенция „Фокус" финансистът проф. Николай Неновски, преподавател в УНСС и в университета в Орлеан.

„Има правило, според което размерът на депозита, който трябва да се покрие, трябва да е максимално равен на 1-2 пъти БВП на глава, в случая на България в границите на 4000-8000 евро. В противен случай се рушат принципите на здравословно банкиране, расте моралният риск и т.н.", посочи финансистът.

По думите му в този случай имаме ясен пример за не-кооперативна игра, за конкурентно наддаване, при което България може само да следва. Ако България не приеме подробно решение, може да се очаква изтичане на депозити към Германия например, където правителството пое пълната гаранция (подобни изтичания се наблюдаваха в Гърция, а в тези дни и в Румъния). Наблюдават се преливания на депозити и в рамките на еврозоната (от Австрия към Германия и др.). В ЕС (в това число и България) може да се очакват приливи на депозити от страни извън ЕС, Русия, Турция и Украйна например, където покритието е по-малко и по-непълно (неотдавна в Русия размерът беше вдигнат от 10 000 до 20 000 евро).

"Разбира се, не бива да се забравя и липсата на развито електронно банкиране в редица страни, което затруднява трансферите. Като цяло икономическата мярка, макар и превантивна, е своебразна "икономическа некоректност" спрямо страните извън ЕС, затова е нужно да се вземат решения на още по-високо ниво, заяви Николай Неновски.

Според него каквито и изводи да бъдат направени от настоящата ситуация, кризите ще се повтарят, защото хората са непоправими. Но в конкретния момент е възможно, и то непосредствено след кризата, когато спомените са силни, да се изградят институции и правила, които да предпазват света от криза достатъчно дълго, за да се създаде благосъстояние поне за едно поколение - до нова криза, когато се появи поколение, което не я помни, и когато се появят нови политици, които започнат отново да "рушат икономиката" и да "строят проекти".

"Днес България може да направи нещо само в рамките на ЕС, тя няма самостоятелни решения. В този смисъл, България може да пострада или да не пострада, единствено ако съответно пострада или не Европа. Общото излизане от кризата е значително по-лесно от индивидуалното. Но това изисква тотално и радикално преосмисляне на цялата концепция за Европа, каза Неновски.