Еврото наскоро се повиши на фона на глобалните пазарни сътресения и се разглежда като валута-убежище. Обменният курс между еврото и щатския долар скочи до 1,1 в понеделник, най-високото ниво от януари, след което оттегли до малко над 1,09 във вторник.

Еврото вероятно ще нарасне още повече като сигурно убежище на фона на глобалните пазарни сътресения. Решението на ЕЦБ за лихвения процент през септември ще бъде ключово за определяне на тенденцията на единната валута, пише Euronews.

В исторически план еврото се е считало за сигурно убежище за парите на инвеститорите, заради високата си ликвидност, статута на основна резервна валута, еврозоната и стабилната политика на Европейската централна банка.

ЕЦБ ни реже по-сериозно от ЕК за еврозоната

ЕЦБ ни реже по-сериозно от ЕК за еврозоната

Оказва се че конвергентните доклади са два

Това усещане за безопасност обаче бива подкопавано от войната в Украйна, бавната икономическа перспектива и последните политически сътресения. Въпреки това еврозоната остава ключова от световната икономика. Наскоро еврото възвърна статута си на сигурно убежище на фона на пазарните сътресения, подтикнати от скока на японската йена и резкия спад на американските фондови пазари.

Разпродажби на пазарите на акции, случили се наскоро, бяха предизвикани от укрепване на японската йена, след повишаването на лихвения процент на Японската централна банка миналата седмица.

Твърде рано е да се твърди, че нестабилността е приключила. Очаква се Банката на Япония да продължи затягането на паричната политика не само чрез повишаване на лихвените проценти, но и чрез намаляване на покупките на облигации. Това има потенциала да доведе до по-нататъшно репатриране на йените. Тази тенденция може да продължи да оказва натиск върху щатския долар и да стимулира еврото, както и валутите, които са по-малко засегнати от глобалните тенденции, като австралийския и новозеландския долар.

Не само глобалните тенденции, но и лихвеният курс на ЕЦБ са ключови фактори, влияещи върху движението на еврото. Инфлацията в еврозоната се увеличи до 2,6% през юли спрямо 2,5% предходния месец, което помрачи очакванията за второ намаление на лихвения процент от ЕЦБ през септември. Признаците за икономическо възстановяване в еврозоната също биха могли да привлекат приток на капитал.

За разлика от това, Федералният резерв на САЩ се очаква да започне да намалява лихвените си проценти през септември, на фона на страховете от рецесия.