Британският паунд записа най-големия си спад спрямо долара за последната повече от година на фона на несигурната съдба на Великобритания в Европейския съюз (ЕС). Валутата поевтиня с 1,65% до 1,4167 долара, като това е най-големият спад от 1 януари 2015 г. до сега, съобщава BBC.

Това беше реакцията на пазара, след като кметът на Лондон Борис Джонсън агитира за излизането на Острова от съюза. По-рано премиерът Дейвид Камерън насрочи за юни референдума за оставането или напускането на ЕС.

От началото на годината опасенията от евентуален Брекзит понижиха курса на паунда спрямо щатския долар с 3,9%. Според анализатори колебанията на валутата ще продължат заради променящите се събития покрай вота.

Какво следва, ако британците кажат "не" на ЕС?

Какво следва, ако британците кажат "не" на ЕС?

Икономиките на тези европейски членки ще бъдат най-засегнати при такъв сценарий

Британската валута падна рекордно до 160,175 йени, което е най-ниското й равнище от ноември 2013 г. Заедно с това тя поевтиня с 1,2 на сто до 1,27780 евро.

Голямото мнозинство от ръководителите на британските и германските компании се изказват твърдо против възможното излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз. Това показва анкета на Economist Intelligence Unit, която беше публикувана миналата седмица.

Сред последствията от Brexit те посочват силно негативно влияние върху обема на търговията и инвестициите, пазара на труда не само техните сфери, но и конкретно върху управляваните от тях предприятия.