Учени откриха нов начин да се пребори бедността на планетата, като разработиха специален алгоритъм на базата на изображения, идващи от орбита.

Снимките на Земята, изпратени от сателит, ще помагат по-точно да се картографират местата, чиито жители  живеят в лишения.

Техниката за заснемане на изображенията може да се превърне във верен помощник на благотворителни и хуманитарни организации, чиято цел е да преборят бедността по света.  

Така сдружения и асоциации ще узнават кои райони имат най-голяма нужда от подкрепата им и къде организациите да вложат парите и средствата си, пише The Verge.

В същото време сателитните снимки ще осигурят и информация за изготвянето на стратегии за по-добра политика на отделните правителства.

Известно е, че колкото по-осветена е една площ през тъмната част на денонощието, толкова по-богата и развита е територията. Изследователи използвали този метод, за да изчислят какъв точно е процентът на бедността в районите, за които данните са оскъдни.

Учени от Станфордския университет в САЩ въвели в базата данни на компютър  информация  за степента на нощното осветяване и дневни сателитни снимки, като включили още актуална информация от изследвания, свързани с бедността.  

На тази база специалистите създали алгоритъм, който прогнозира колко богат или беден е обозначеният на изображенията район. Методът ще  дава най-точна оценка за броя на сиромасите по света от всички използвани до момента инструменти.

Всъщност сателитните снимки от деня са водеща сила за разясняването на картината, а комбинацията с информация за парите на отделните домакинства дава най-надеждни данни за бедността в световен мащаб, смятат учените.

Специалистите използвали метода, за да разгледат положението в няколко африкански държави. Техниката е използвана за страните Уганда, Танзания, Нигерия, Малави и Руанда, а амбицията на учените е методът да се приложи и за други държави, като постепенно се разрасне.

Техниката ще помогне за по-точното картографиране на бедното население по света.