Със способността си да ускорява транзакциите и да намява производствени разходи, като елиминира посредниците, блокчейн привлича вниманието на няколко компании за комунални услуги и енергетика, които искат да дигитализират енергийната индустрия.

Сингапур, заедно Япония и Тайланд са сред първите страни, стартирали блокчайни енергийни проекти през 2018 г., което подчертава бързото внедряване на тази технология в тази индустрия.

Компаниите в Сингапур вече могат да купуват и продават т.нар. сертификати за възобновяема енергия (СВЕ), които представляват единица зелена енергия, произведена от вятърна или слънчева енерги, съобщават CNBC. Идеята е фирмите, които се стремят да компенсират незеленото си производство на енергия, могат да закупят СВЕ от компания, произвеждаща излишна зелена енергия.

Това е система, подобна на търговията с въглеродни емисии и от миналата седмица, компаниите вече могат да купуват и продават СВЕ на блокчейн принцип.

Според доставчика на комунални услуги SP Group, който стартира новата платформа технологията ще позволи по-голяма прозрачност и по-ниски разходи при търговията с електроенергия, защото намалява необходимостта от централизирано предприятие за проверка на транзакциите. В крайна сметка може да се улесни и трансграничната търговия с енергийни кредити, съобщиха от компанията.

"Един потребител в Сингапур, който желае да купи зелена енергия сега може чрез блокчейн-задвижвана търговия на СВЕ да си купи сертификат от водноелектрическа централа със седалище в Лаос", каза изпълнителният директор на SP Group Уонг Ким Ин пред CNBC на конференция на Международната енергийна седмица в Сингапур миналата седмица.

Високите разходи при проверката и трудностите при проследяването на сертификатите, доведоха до сравнително ниски обеми на търговия в Сингапур, но въпреки това голяма част от сделките се извършват директно между инициатор и купувач - а не на пазара.

Добавянето на блокчейн към уравнението може да промени това: децентрализираната система за разпределение ефективно премахва необходимостта от контрол от централизирана структура, намалявайки разходите и позволявайки на малките потребители и производители на енергия да участват.

Уонг говори за бъдеще, в което търговията с енергия е по-децентрализирана, задвижвана от технологии и където потребителите са свободни да правят устойчиви енергийни решения.

"В миналото, при централизирания модел, имаше големи централи, които предаваха енергия на домакинствата. В бъдеще ще има слънчеви панели и батерии. В този модел енергийната система ще бъде много по-устойчива, - казва той.

Вариантите за зелена енергия в Сингапур са малко с териториални ограничения в градската среда, което означава, че мащабното строителство на вятърни паркове не е опция. Слънчевите панели, които се инсталират на повърхности, също зависят от земната площ, както и жилищното и сградно устройство.

В резултат на пространствените ограничения експертите очакват търсенето да продължи да надхвърля доставките в Сингапур в близко бъдеще. Ларс Квале, управляващ директор на APX, който е емитент на СВЕ в световен мащаб, казва пред CNBC, че "има значително търсене на енергия от възобновяеми източници в Сингапур, но ограничен капацитет да се отговори на цялото търсене".

Блокчейн може да отключи част от този потенциал чрез приспособяване на трансграничното търсене и предлагане.