Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията публикува на интернет страницата си  проект за промени в Закона за електронния документ и електронния подпис, които хармонизират българската нормативна уредба с изискванията на Европейския съюз.

Проектът предлага промени в режима на електронните подписи с цел хармонизиране със стандартите в ЕС. Подписите се класифицират като обикновен, усъвършенстван и квалифициран. Последният се признава за саморъчен по закон, а другите два при изрична договореност между страните.

С измененията българският пазар ще се отвори за чужди доставчици на е-удостоверителни услуги, тъй като се уеднаквяват изискванията към съдържанието на електронните удостоверения. Проектът предлага промяна и в изискванията към съдържанието на удостоверението за квалифициран електронен подпис, които в досегашния режим влизаха в сериозно отклонение с установените от стандартите реквизити. Досега се създаваха пречки за оперативна съвместимост на българските системи при използване на електронни подписи.

Очакванията са, че в резултат на конкурентния натиск, цените за получаване на електронен подпис ще станат още по-достъпни. В същото време на българските фирми, предоставящи удостоверителни услуги се осигурява достъп до 500-милионният пазар на ЕС.

 

Вече няма да се налага винаги да бъде потвърждавано получаването на електронно изявление - електронният документ ще се смята за доставен при постъпване в указаната за тази цел електронна поща на получателя. Така ще бъде преодоляна опасността от недобросъвестно отношение на адресата в търговския оборот.

Облекчава се режимът за започване на дейност от доставчици на услуги. Вече няма да е необходима регистрация. Доставчиците ще се акредитират, ако желаят да повишават доверието на клиентите си.

Проектът е част от промените в законодателството, свързано с електронното управление. Той е съобразен с приоритетите в Декларацията, приета от ресорните европейските министри през ноември.