В момента Русия прави планове за изстрелване на ракети в Космоса. Целта: голям астероид на име 99942 Апофис, който се очаква да премине в близост до Земята, но без да ѝ въздейства, през 2029 г., 2036 г. и 2068 г.

Идеята е в крайна сметка да се създаде мрежа от ракети, които могат да унищожат за миг прииждащи астероиди или комети с широчина между 20 и 50 метра, съобщи руската държава информационна агенция ТАСС, цитирана от американското издание Business Insidеr.

Макар космически камък с такива размери да не е достатъчен, за да заличи целия живот на планетата, той може да причини катастрофални щети, ако се приземи в населен град.

Метеоритът над руския град Челябинск например, който избухна през 2013 г., бе с широчина от около 20 метра. Взривът и последвалата ударна вълна изпратиха 1500 души в болница и нанесоха щети върху 7200 сгради в шест града.

Най-плашещото в този случай е, че никой не знаеше, че метеоритът приближава, докато огненото кълбо не се появи пред очите на хората.

Какво щеше да стане, ако Русия беше разбрала, че метеоритът ще нанесе удари на Земята? Има малка вероятност да не е могла да направи нещо, за да го спре.

„При повечето ракети снабдяването с гориво започва 10 дни преди изстрелването и затова не са подходящи за унищожаването на метеорити, сходни по диаметър с този в Челябинск, които биват доловени няколко часа преди да се приближат към Земята”, обяснява Сабит Саитгарайев, водещ изследовател в Държавния ракетен център „Академик В.П. Макеев”.

За да предотврати бъдещо събитие, подобно на метеорита в Челябинск, Саитгарайев иска да използва междуконтинентална балистична ракета (МКБР), която стои заредена и готова за изстрелване във всеки един момент.

Именно МКБР са този вид ракети, който САЩ и СССР насочваха една към друга по време на Студената война. Макар те да са проектирани да носят ядрени бойни глави, теоретично те могат и да изстрелват химически или биологични оръжия.

Сабит Саитгарайев обаче не уточни какъв вид взривно устройство биха изстрелвали ракетите в Космоса.

Преди Русия да има възможност да насочва МКБР към астероиди и комети обаче според специалиста ракетите имат нужда от модернизиране. Агенция ТАСС твърди, че такова обновление ще струва „няколко милиона щатски долара и разрешение от властите”.

По-обезпокоително е това, че Русия иска милиони долари за проект, който няма да влезе веднага в употреба. Въздействия като това от метеорита в Челябинск са рядкост, а въздействия от дори по-големи обекти – с широчина 50 метра – са изключително редки.

Последният път, в който метеорит с размерите на Челябинск е ударил Земята, е бил през 1908 г. Затова не би трябвало да очакваме да станем свидетели на подобно явление до следващия век. Русия може би е по-добре да финансира затруднената си космическа програма, отколкото да инвестира в ракетна система, която може да остарее още преди да е готова за употреба.