Значението на военните флотилии в мирно време е повече или по-малко една и съща от хиляди години. Те защитават родината, поддържат отворени маршрути и линии за комуникация, показват знамето и възпират противниците. Във военно време воюват с вражеските военноморски сили, провеждат десантни операции и овладяват контрола върху стратегическите водни и сухопътни пътища.
Ролята на флотовете в световен мащаб се разширява през последните няколко десетилетия, като включва нови мисии и предизвикателства. Сега военноморските сили са отговорни за стратегическото ядрено възпиране, за отбраната срещу балистичните ракети, за космически операции, хуманитарната помощ и такава при бедствия.
Американското специализирано издание The National Interest определи петте най-мощните военноморските сили в света - САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Япония.
Източник: архив ЕПА
На първо място са поставени американските ВМС. Както отбелязва авторът на материала, Съединените щати имат повече кораби, отколкото всяка друга страна в света. "Никой друг флот няма такъв глобален обсег като ВМС на САЩ, който редовно оперира в Тихия, Атлантическия и Индийския океан, както и в Средиземно море и Персийския залив", пише Кайл Мизоками.
Американският флот, припомня изданието има 288 действащи бойни кораба, сред които десет самолетоносача, девет десантни кораба, 22 крайцера, 62 разрушителя, 17 фрегати и 72 подводници (от тях52 с ядрено оръжие), 31 кораба-тип амфибия.
Освен кораби, ВМС на САЩ разполага с 3700 самолета, което ги прави втората по големина военновъздушна сила в света. С 323 000 активен и 109 000 души друг персонал, те са и най-големият флот по отношение на работната сила.
Втори по мащаб са китайските военноморски сили (PLANAF). Развитието на китайския флот стана възможно благодарение на икономическия растеж, което доведе до десетократно увеличение на бюджета за отбрана от 1989 г. насам, отбелязва The National Interest. Сега Китай има един самолетоносач, три десантни превозни средства, 25 разрушителя, 42 фрегати, осем ядрени и около 50 конвенционални подводници.
Китайските ВМС имат 133 000 души активен персонал, включително морски корпус, който се състои от две бригади от по 6000 морски пехотинци всяка. PLANAF разполага с 650 самолета, включително изтребители, базирани на J-15, многоцелеви изтребители J-10, морски патрулни самолети Y-8 и самолети за борба с подводници Z-9.
Източник: dcnsgroup.com
На трето място в списъка е руският военен флот. Според автора, въпреки факта, че Русия традиционно е огромна сухопътна сила, тя наследява по-голямата част от съветския флот. В същото време постепенно се въвеждат в експлоатация нови кораби, а старите се модернизират. Руският флот вече има 79 големи кораба, включително един самолетоносач, пет крайцера, 13 разрушители и 52 подводници.
Подобно на Съветския съюз преди това, най-голямата морска сила на Русия е в нейните подводници. Русия разполага с 15 ядрени подводници, 16 конвенционални подводни лодки, шест подводници с крилати ракети и девет подводници с балистични ракети. Въпреки че някои от тях са основно ремонтирани, почти всички подводници са от времето на студената война и са с степен на бойна готовност. Деветте подводници с балистични ракети дават ценната способност на Русия за втори ядрен удар и вероятно са в най-голяма бойна готовност от всеки друг кораб на руския военен флот.
Четвъртото място заема Кралският флот на Великобритания. Както повечето британски въоръжени сили, през последните години той е изправен пред постепенно намаляване, отбелязва изданието. Сега британският флот разполага с три големи десантни кораба, 19 фрегати и разрушители, седем ядрени ударни подводници и четири подводници с балистични ракети.
Топ 5 на най-големите в света военноморски сили се допълва от Военноморски сили за самоотбрана на Япония. Те се състоят от 114 кораба и 45 800 души персонал, а ядрото им е формирано от 46 разрушители. В същото време японският подводен флот, състоящ се от 16 подводници, остава един от най-добрите в света, смята The National Interest.
lachezar-lachezar
на 06.05.2023 в 12:10:07 #3Само да ви кажа ,че в момента Японския флот е на трето място в света ,пише го в Wikipedia
Equinox
на 12.12.2019 в 19:11:02 #2Една бележка към Money - сменете си съчинителя / редактора на статията - пълна е с правописни, граматически и стилистични грешки. Заслужава двойка във всяко отношение - дори информативно. И не пишете "автор - Money", а направо руския сайт, от който сте преписали 1:1 същинската информация.
Equinox
на 12.12.2019 в 19:06:23 #1Повечето статии в нашенските сайтове са преводи от руски сайтове, но интерпретирани така, че да изпълнят главната роля, за която се плаща на въпросните сайтове - а именно охулване на Русия, принизяване на възможностите й и в крайна сметка - намаляване на естествените симпатии на българския народ към Русия. В разглежданата статия фактите са горе-долу верни, съответно и своеобразната класация на петте водещи флота. Но тежестта и ефективността на флотовете съвсем не зависи само от броя и вида на корабите. Силата е на страната на този, който има дълбоководни, неоткриваеми засега ядрени подводници, въоръжени с високоточни носители на ядрени боеприпаси, както и системи за спътниково насочване на крилати ракети с ядрени заряди. САЩ са хванати като с клещи откъм двата им океана от руски дълбоководни подводници, а единайсетте им самолетоносача са в прицела на достатъчно руски крилати ракети с ядрени бойни глави. Така че всеки US президент отлично знае какво ще последва при преднамерен или случаен удар срещу Русия.