Русия и Китай стават все по-близки - онзи ден самолети от двете държави проведоха съвместно патрулиране за първи път в историята. Четири стратегически бомбардировача - два Ту-95МС и два Н-6К - преминаха над Японското море и Източен Китай.
Малко преди това премиерът Дмитрий Медведев разпореди организирането на разговори за военното сътрудничество между двете страни. Западните медии вече прогнозират създаването на военен съюз на Пекин и Москва, способен да предизвика НАТО. И въпреки че е рано да се говори за такъв съюз, в своя статия РИА Новости се опитва да оцени общата им бойна сила.
Източник: Wikimedia
Ядрени бойни глави - паритет
Хипотетично военният съюз между Китай и Русия наистина може да се превърне в идеалната противотежест на НАТО. Двете държави, които заемат по-голямата част от Евразия, разполагат с огромни природни и човешки ресурси. Общата сила на въоръжените сили е повече от три милиона души. Това е само малко по-малко от тази на НАТО.
По броя на ядрените бойни глави има паритет. Лъвският дял от ядрените оръжия на запас на планетата принадлежи на САЩ и Русия. Китай многократно заявява, че възнамерява да поддържа своя стратегически арсенал на минимално достатъчно ниво. Точният брой китайски бойни глави се пази в тайна, но експертите смятат, че има поне 270 от тях.
Източник: Getty Images
Танкове и оръдия
По отношение на танковете - основната ударна сила на сухопътните сили, Русия и Китай значително превъзхождат Северноатлантическия алианс. Като се вземе предвид и бронираната военна техника, разположена в складове за съхранение, потенциалният руско-китайски съюз има цели 26 хиляди бойни машини срещу 15 хиляди на страните от НАТО. В същото време осем от 29-те държави на алианса изобщо нямат свои бронетанкови подразделения.
"Боговете на войната" също са на страната на Русия и Китай. Двете страни разполагат с 28-30 хиляди различни гаубици, оръдия, минохвъргачки и реактивни системи за залпов огън. Със съществуващите резерви показателите са още по-сериозни: само в Русия има 22,5 хиляди артилерийски оръжия в складове за съхранение. НАТО обаче също е в състояние да отговори - в армиите на страните от съюза има 25 хиляди оръдия.
Източник: iStock
НАТО превъзхожда по море и въздух
НАТО, разбира се, превъзхожда Русия и Китай в морето - предимно заради мощния ВМС на САЩ. Корабите и подводниците във флотите на Алианса са повече от 2,2 хиляди, включително помощни кораби и такива на бреговата охрана. При ракетните крайцери и самолетоносачите НАТО има абсолютно превъзходство. Във флота на Русия и Китай - малко над 900 военноморски съда. Най-големият подводен флот е на САЩ - 68 подводници, докато Русия и Китай разполагат съответно с 64 и 68 подводници.
И накрая, НАТО разполага с най-голямата въздушна армада в света. Военновъздушните сили на алианса разполагат с 20,5 хиляди самолета и хеликоптери (включително военен транспорт, разузнаване, специални машини за обучение).
ВВС на САЩ разполагат с почти 14 хиляди самолета. Русия и Китай могат да вдигнат във въздуха около 6,5 хиляди самолета и хеликоптери.
Източник: Wikipedia
Азиатски амбиции
Китайската армия има най-мощните сухопътни войски, наброяващи около 925 хиляди души. Китай разполага с голям брой боеготовни дивизии и бригади,, окомплектовани с военновременен персонал и техника , както и съвременни средства за военни действия. По-специално през 2017 г. започва масовото производство на танкове VT-4, класирани от специалисти като междинна технология между танкове от трето и четвърто поколение (какъвто е например руския Т-14 на платформата Armata).
Темпът на модернизация на ВМС на Китай също изненадва експертите. За няколко десет години Пекин успява сериозно да стимулира програмата за изграждане на надводни и подводни кораби от всички класове и рангове, включително ескадрени миноносци и самолетоносачи. Най-голям интерес представлява разширяването на експедиционния потенциал. Особено внимание се обръща на изграждането на кораби за транспортиране на големи военни контингенти с техника и оръжие на дълги разстояния.
Източник: Спутник
Русия и Китай могат перфектно да се допълват във военната сфера
Съюзът на тези две държави е в състояние да се превърне в нов център на силата в многополюсната система на бъдещето. Разбира се, днес не говорим за такъв отбранителен блок, но курсът към сближаване вече е предприет. И при това съвсем основателно.
Припомняме, през юни 2017 г. министърът на отбраната Сергей Шойгу се срещна с китайския си колега Чанг Ванкуан в края на срещата на върха на ШОС в Астана и предложи да се подпише пътна карта на военното сътрудничество за 2017-2020 година. По онова време сътрудничеството в областта на отбраната между двете държави е на 12 години - за първи път Русия и Китай проведоха двустранни учения през 2005 г. в полуостров Шандонг на КНР и във Владивосток. В тях взеха участие над десет хиляди войници и офицери. Маневрите станаха ежегодни. Днес Китай е редовен участник в Международните армейски игри.
"Русия и Китай във военната сфера се сближават сериозно", заяви за РИА Новости Александър Перенджиев, старши преподавател в Руския икономически университет "Плеханов" и член на Комитета на руските офицери. Това се основава на силно икономическо сътрудничество и глобалните проекти, в които участват и двете страни".
Миналата година войниците на китайската армия се присъединиха към руските си другари по оръжие при съвместните учения "Восток-2018". В допълнение, Китай беше първата чужда страна, получила руските зенитно-ракетни системи С-400 "Tриумф" и многоцелеви изтребители Су-35. С увереност може да се каже, че нивото на сътрудничество между въоръжените сили на двете държави е наистина безпрецедентно за най-новата руска история.
Препечатваме статията от РИА Новости с незначителни съкращения и редакторска намеса.
58eng
на 05.08.2019 в 15:45:41 #8#6 - Е,не биваше да пропускаш СК,Ким толкова се напъва да бъде страшен!
58eng
на 05.08.2019 в 15:40:28 #7#5 - Какво следва от това,което си написъл? Защо чака Русията? Ами времето не работи за нея. САЩ няма да оставят този баланс и утре перспективити ще са други. За Америка е ясно ,защо не започва с войната,но за в пъти по-слабата икономически Русия? Ако си прав,то започването на война от НАТО е немислимо,да не говорим,че те не се и напъват. И всичко се свежда до заплахата.Но с нея се свиква,както при студената война,а отзад има един Китай,дето не се знае какво ще му щукне,а и му трябва територия,но не изп#пелена радиоактивна пустиня. На руските олигарси не им трябва и унищожена Европа,където откраднатите милиарди $ няма да струват нищо...Е,какво ще правим с ПВОто? Няма ринг за ММА боеца,а фитнес,но пък културиста е много напред с щангите?
nikola-tesla
на 05.08.2019 в 09:11:01 #658eng: На север от китай има много по-лесна мишена. 15 пъти по-голяма територия от България с население едва 3 милиона! В исторически план китай има да си връща на Монголия, но забрави това, да смяташ , че откъсването на част от Русия ще е по-лесно отколкото завземането на казакстан, монголия, мианмар, бангладеш, тайланд , камбоджа, лаос, виетнам (умишлено пропускам северна корея) е признак на много лоша преценка и лични пристрастия.
ICO
на 05.08.2019 в 07:27:28 #5Ако сравняваме ММА боец и културист, кой има повече мускули и кой е по як резултата е ясен, но ако ги пуснем на ринга??? Русия има хиперзвукови ракети. НАТО ги няма. При започване на пълномощабна война /не дай си боже/ количеството на военната техника на НАТО, 20 минути след началото на конфликта ще е спаднало с 90%. Една ракета "Авангард" може да унищожи за по-малко от 20 минути всяка самолетоносачна група намираща се навсякъде по земното кълбо. Именно и поради това след анонсирането им САЩ ОБЯВИХА че спират производството на самолетоносачи. Ако Русия има 20 ракети /а тя има повече/ а САЩ имат 14 самолетоносачни групи, но превъзходството на САЩ изглежда внушително, но на всеки разбиращ е ясно че в РЕАЛНИ бойни действия след първите 20 минути нещата ще изглеждат различно. Също така Русия има ешелонна ПВО защита на цялата територия. НАТО няма такава. Дори САЩ имат празни полета в радарното следене на собствената си територия!!! Да не говорим че ПВО системите на НАТО са безсилни срещу крилати и хиперзвукови руски ракети. А както показа опита в Сирия Русия без проблем отрази удър с 120 крилати ракети, без нито една да достигне охраняван от ПВО обект!!!
58eng
на 04.08.2019 в 21:38:13 #4Ти си луд за връзване ,бе комуне! ГП да не е духа на Сталин? САЩ не желаят ядрена война,защото имат да губият много като най -развита и богата държава. Война искат тези,които не могат да постигнат целите си по нормален начин,т.е. твоите любими руснаци. Защо Китай да воюва с Америка и да рискува унищожение? За твой кеф? Целта на Китай им е на северната граница,а не зад морета и океани. Там китайците ще могат да използват превъзходството си в човешкия фактор,срещу САЩ този фактор е =0! Глобалната политика на Русия и носи само негативи,защото е свързана с пропаднали режими! Разбра ли колко ти е глупав поста,комуне?
Mithrandir
на 04.08.2019 в 20:39:22 #3Стига с тези "геополитически" глупости. Извадете си главата от пясъка! Русия и Китай не са съюзници и в момента в който се отърват от САЩ, Китай ще се обърне срещу Русия. Причината е съвсем елементарна: Глобалният предиктор (ГП) премества глобалният център на управление от Великобритания (и военната им маша САЩ) към Китай. В момента целите на ГП и Русия съвпадат - да не допуснат американците да развъжат ядрена война, като постепенно ги отслабят. Но Русия винаги е била главният противник на ГП защото тя провежда самостоятелна глобална политика.
58eng
на 04.08.2019 в 18:37:14 #2Нека стратезите от Мoney.bg си изяснят преди да събират емпирично войници,танкова ,оръдия въпросът: защо? На китайците им трябва земя за разселване- най близък източник е Сибир. Европа е гъстонаселена и "малко" далече. ОТ Индия ги делят Хималаите,а и там е гъсто. От Америка ги дели Тихия океан и доста разстояние,бекрайно трудно за преодоляване при снабдяване на морски десант. А и американския флот,разбира се... Нека не забравяме удивителната прилика със ситуацията 1941г м2жду Германия и СССР - съюзници разбойници! Агресивни "съюзнически" държави-резултатът ни е известен...
58eng
на 04.08.2019 в 18:09:47 #1Готови са да воюват ,но помежду си...Подобни партенки са циркулирали и между германските войници ,съсредоточавани за удар срещу СССР,че заедно с руснаците ще удрят Индия...