Русия и Китай стават все по-близки - онзи ден самолети от двете държави проведоха съвместно патрулиране за първи път в историята. Четири стратегически бомбардировача - два Ту-95МС и два Н-6К - преминаха над Японското море и Източен Китай.

Малко преди това премиерът Дмитрий Медведев разпореди организирането на разговори за военното сътрудничество между двете страни. Западните медии вече прогнозират създаването на военен съюз на Пекин и Москва, способен да предизвика НАТО. И въпреки че е рано да се говори за такъв съюз, в своя статия РИА Новости се опитва да оцени общата им бойна сила.

Снимка 321178

Източник: Wikimedia

Ядрени бойни глави - паритет

Хипотетично военният съюз между Китай и Русия наистина може да се превърне в идеалната противотежест на НАТО. Двете държави, които заемат по-голямата част от Евразия, разполагат с огромни природни и човешки ресурси. Общата сила на въоръжените сили е повече от три милиона души. Това е само малко по-малко от тази на НАТО.

По броя на ядрените бойни глави има паритет. Лъвският дял от ядрените оръжия на запас на планетата принадлежи на САЩ и Русия. Китай многократно заявява, че възнамерява да поддържа своя стратегически арсенал на минимално достатъчно ниво. Точният брой китайски бойни глави се пази в тайна, но експертите смятат, че има поне 270 от тях.

Снимка 328449

Източник: Getty Images

Танкове и оръдия

По отношение на танковете - основната ударна сила на сухопътните сили, Русия и Китай значително превъзхождат Северноатлантическия алианс. Като се вземе предвид и бронираната военна техника, разположена в складове за съхранение, потенциалният руско-китайски съюз има цели 26 хиляди бойни машини срещу 15 хиляди на страните от НАТО. В същото време осем от 29-те държави на алианса изобщо нямат свои бронетанкови подразделения.

"Боговете на войната" също са на страната на Русия и Китай. Двете страни разполагат с 28-30 хиляди различни гаубици, оръдия, минохвъргачки и реактивни системи за залпов огън. Със съществуващите резерви показателите са още по-сериозни: само в Русия има 22,5 хиляди артилерийски оръжия в складове за съхранение. НАТО обаче също е в състояние да отговори - в армиите на страните от съюза има 25 хиляди оръдия.

Снимка 384908

Източник: iStock

НАТО превъзхожда по море и въздух

НАТО, разбира се, превъзхожда Русия и Китай в морето - предимно заради мощния ВМС на САЩ. Корабите и подводниците във флотите на Алианса са повече от 2,2 хиляди, включително помощни кораби и такива на бреговата охрана. При ракетните крайцери и самолетоносачите НАТО има абсолютно превъзходство. Във флота на Русия и Китай - малко над 900 военноморски съда. Най-големият подводен флот е на САЩ - 68 подводници, докато Русия и Китай разполагат съответно с 64 и 68 подводници.

И накрая, НАТО разполага с най-голямата въздушна армада в света. Военновъздушните сили на алианса разполагат с 20,5 хиляди самолета и хеликоптери (включително военен транспорт, разузнаване, специални машини за обучение).

ВВС на САЩ разполагат с почти 14 хиляди самолета. Русия и Китай могат да вдигнат във въздуха около 6,5 хиляди самолета и хеликоптери.

Снимка 325507

Източник: Wikipedia

Азиатски амбиции

Китайската армия има най-мощните сухопътни войски, наброяващи около 925 хиляди души. Китай разполага с голям брой боеготовни дивизии и бригади,, окомплектовани с военновременен персонал и техника , както и съвременни средства за военни действия. По-специално през 2017 г. започва масовото производство на танкове VT-4, класирани от специалисти като междинна технология между танкове от трето и четвърто поколение (какъвто е например руския Т-14 на платформата Armata).

Темпът на модернизация на ВМС на Китай също изненадва експертите. За няколко десет години Пекин успява сериозно да стимулира програмата за изграждане на надводни и подводни кораби от всички класове и рангове, включително ескадрени миноносци и самолетоносачи. Най-голям интерес представлява разширяването на експедиционния потенциал. Особено внимание се обръща на изграждането на кораби за транспортиране на големи военни контингенти с техника и оръжие на дълги разстояния.

Снимка 335763

Източник: Спутник

Русия и Китай могат перфектно да се допълват във военната сфера

Съюзът на тези две държави е в състояние да се превърне в нов център на силата в многополюсната система на бъдещето. Разбира се, днес не говорим за такъв отбранителен блок, но курсът към сближаване вече е предприет. И при това съвсем основателно.

Припомняме, през юни 2017 г. министърът на отбраната Сергей Шойгу се срещна с китайския си колега Чанг Ванкуан в края на срещата на върха на ШОС в Астана и предложи да се подпише пътна карта на военното сътрудничество за 2017-2020 година. По онова време сътрудничеството в областта на отбраната между двете държави е на 12 години - за първи път Русия и Китай проведоха двустранни учения през 2005 г. в полуостров Шандонг на КНР и във Владивосток. В тях взеха участие над десет хиляди войници и офицери. Маневрите станаха ежегодни. Днес Китай е редовен участник в Международните армейски игри.

"Русия и Китай във военната сфера се сближават сериозно", заяви за РИА Новости Александър Перенджиев, старши преподавател в Руския икономически университет "Плеханов" и член на Комитета на руските офицери. Това се основава на силно икономическо сътрудничество и глобалните проекти, в които участват и двете страни".

Миналата година войниците на китайската армия се присъединиха към руските си другари по оръжие при съвместните учения "Восток-2018". В допълнение, Китай беше първата чужда страна, получила руските зенитно-ракетни системи С-400 "Tриумф" и многоцелеви изтребители Су-35. С увереност може да се каже, че нивото на сътрудничество между въоръжените сили на двете държави е наистина безпрецедентно за най-новата руска история.

Препечатваме статията от РИА Новости с незначителни съкращения и редакторска намеса.