Над 40% от анкетираните гласоподаватели в България биха подкрепили политическа партия с позитивно отношение към правата на ЛГБТИ хората, ако тя отговаря на техните виждания по другите теми.
Според резултати национално-представително проучване, направено от "Алфа Рисърч" в периода 26 февруари - 1 март 2021, по поръчка на фондация GLAS и Фондация "Фридрих Еберт". То е проведено сред 1013 души, жители на различни по размер населени места и на възраст между 18 и 61+ години.
Една трета от анкетираните гласоподаватели - (34,8%) биха гласували за партия, която подкрепя правата на ЛГБТИ хората, ако позициите ѝ по други важни въпроси съвпадат с техните. 6,4% заявяват, че подкрепата им за такава партия би била безусловна.
Източник: "Алфа Рисърч"
В същото време, 38,3% са против политическата сила, която подкрепят, да заеме про-ЛГБТИ позиция. 20,5% от запитаните не могат да преценят.
Мнозинството българи заявяват неутрално или позитивно отношение към реално или потенциално съществуващи ЛГБТИ хора в техния кръг от познати, съседи, колеги и роднини, показва проучването.
Близо половината (48,9%) заявяват, че се отнасят или биха се отнасяли към тях като към всички останали - не според сексуалната ориентация, а според човешките им качества. 12,9% от анкетираните заявяват, че биха се отнасяли към ЛГБТИ хората с по-голямо внимание в сравнение с останалите, тъй като те често са обект на нападки и обиди.
Източник: "Алфа Рисърч"
Политическите партии не трябва да се страхуват да заявят своя позиция на подкрепа по темата за равноправието на ЛГБТИ хората в страната ни, коментира Симеон Василев, председател на фондация GLAS. По думите му за последните няколко години има само мълчание от страна на партиите. А при повечето партии това би довело единствено до затвърдяване, а вероятно и дори привличане на повече електорална подкрепа.
Най-висок процент на подкрепа за положително отношение спрямо ЛГБТИ правата изразяват избирателите на "Демократична Българи" (75%), следвани от "Изправи се! Мутри вън!" (58.6%), ГЕБР-СДС и "Има такъв народ" са със сходните 53.2%.
Най-високи нива на несъгласие са изразили избирателите на Воля-НФСБ (66.7%) и БСП (60.9%) и ВМРО (56.3%), показва проучването.
NaskoZashtoto
на 11.03.2021 в 15:00:52 #3Отделно буквално ме е срам за лъжливото заглавие на статията. Човешката низост е безгранична, но че е възможна и по-страшна лъжа не може да е оправдание за журналистите да изопачават така истината. 6,4% подкрепят подобна партия, останалите 34,8% са склонни да преглътнат, че партията подкрепя ЛГБТ.
NaskoZashtoto
на 11.03.2021 в 14:55:45 #2"12,9% от анкетираните заявяват, че биха се отнасяли към ЛГБТИ хората с по-голямо внимание в сравнение с останалите, тъй като те често са обект на нападки и обиди." Истинският проблем е тук. Означава, че твърде много хора са наплашени от атаките на ЛГБТ организациите, които се домогват не до равно третиране, а до привилегии. Нямам нищо против самите ЛГБТ хора. Всеки сам си е господар на оня работа. Но както никой не бива да е преследван за сексуалните си предпочитания (стига да не нанася вреда другиму и особено на малолетни и непълнолетни), така и никой не бива да получава привилегии на тази основа. Привилегиите не рещават проблема с конфронтацията, а напротив - задълбочават го. Надявам се онези, които искрено съчувстват на ЛГБТИ да осъзнаят това и да не допускат подобна грешка. Както и самите ЛГБТИ. За съжаление не се надявам, че моя апел ще бъде чут от НПО-тата, защото за тях важи максимата "колкото по-зле, полкова по-добре". Колкото по-тежка е конфронтацията, толкова тяхното положение ще става по-сигурно, а финансовите постъпления ще растат.
Equinox
на 11.03.2021 в 14:36:37 #1Ами, ами 40 процента - типична fake news. Ако се махне нулата, ще е малко по-достоверна.