Европейската комисия предяви искове пред Съда на ЕС срещу България за неизпълнения на задължения, произтичащи от правото на ЕС, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Единият иска е за това, че България не е транспонирала правилно Директивата относно правото на информация в наказателното производство (Директива 2012/13/ЕС). Крайният срок за транспониране на директивата от държавите членки беше 2 юни 2014 г.

На 23 септември 2021 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо на България за това, че не е транспонирала правилно директивата в националното си законодателство. На 28 септември 2023 г. е изпратено мотивирано становище, в което ЕК отново изтъква проблемите, изложени в официалното уведомително писмо.

Страната ни все още не е отговорила напълно на опасенията на Комисията, като например неправилното транспониране на приложното поле на директивата по отношение на лицата, които на практика са заподозрени в извършването на престъпление, но срещу които все още не е повдигнато официално обвинение. Въпреки че България е предприела първи стъпки за справяне с установените проблеми във връзка с правото на декларация за правата в производство по европейска заповед за арест и правото на достъп до материалите по делото, приетите допълнителни мерки все още не са достатъчни, за да се гарантира правилното транспониране на тези права.

Другият иска е поради това, че страната ни не е въвела в националното си законодателство Европейския акт за достъпността (Директива (ЕС) 2019/882 за достъпността на продукти и услуги за хора с увреждания). България обяви, че ще предложи законопроект за транспониране на Европейския акт за достъпността и ще го представи на Народното събрание през декември 2023 г., но Комисията все още не е получила официално уведомление от българските органи.

ЕК вече е изпратила на България официално уведомително писмо през юли 2022 г., а впоследствие — мотивирано становище през юли 2023 г., но тъй като страната ни все още не е уведомила за въвеждането на новите правила в националното законодателство.

Комисията реши да сезира Съда на Европейския съюз.

ЕК не вижда голям напредък в борбата с корупцията у нас

ЕК не вижда голям напредък в борбата с корупцията у нас

Остават опасенията относно липсата на достатъчно гаранции за гарантиране на независимостта на медийния регулатор