Новите санкции срещу Русия, които Съединените американски щати обсъждат в момента, могат да забавят сериозно изграждането на "Турски поток" и "Северен поток 2", казва пред Bloomberg анализаторът от Aton Александър Корнилов.

Ако законопроектът бъде приет, той ще забрани инвестициите в руски газови съоръжение извън страната, както и доставката на технология, оборудване или капитал за бъдещите местни петролни полета.

В него е записано още, че се забранява финансирането на всички световни енергийни проекти, по които работят руското правителство или държавни компании. Именно този текст ще забави изграждането на "Северен поток 2" и на европейската част на "Турски поток".

"Турски поток" и влиянието на Кремъл върху енергийния сектор на Балканите

"Турски поток" и влиянието на Кремъл върху енергийния сектор на Балканите

Какво означава проектът за региона

И двата газопровода, които се изграждат от "Газпром", ще пренасят руски газ до Европа, заобикаляйки Украйна, припомня изданието. "Северен поток 2" е съфинансиран от "Газпром" и пет местни енергийни компании, а планираното продължение на "Турски поток" до ЕС ще получи 50-50 финансиране от "Газпром" и турски партньор.

Ако влязат в сила, санкциите могат да накарат чуждестранните инвеститори да спрат да предоставят капитал за газовите връзки, казва Дмитрий Мариченко, директор по въпросите за петрола и газ във Fitch Ratings. "Но дори и в най-лошия случай, "Газпром" може да финансира газопроводите сама".

"Северен поток 2" ще струва €9,5 милиарда, като 80% от общото финансиране вече е получено. Разходите по "Турски поток" тази година ще бъдат $1,15 милиарда.