Цената на петрола тръгна нагоре, като сортът Брент достигна най-високото си ниво от четири месеца насам, предава Reuters. Причината: експертите смятат, че новите и по-мащабни санкции на САЩ срещу Русия ще засегнат износа на руски петрол до негови основни купувачи като Китай и Индия.

Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, скочиха с 1,48 долара или 1,86 на сто до 81,24 долара за барел, достигайки най-високото си ниво от 27 август. Американският лек суров петрол (WTI) се покачи с 1,53 долара или 2 на сто до 78,10 долара за барел.

Съкращения в добива на ОПЕК+ превръщат САЩ в най-големия износител на петрол

Съкращения в добива на ОПЕК+ превръщат САЩ в най-големия износител на петрол

Това твърди един от най-близките бизнесмени до Владимир Путин

От 8 януари до днес и двата сорта са поскъпнали с повече от 6%, като скокът стана особено забележим, след като в петък американското финансово ведомство обяви нови санкции срещу руския петрол, вкл. срещу основни производители като "Газпром нефт" и "Сургутнефтгаз", както и срещу 183 кораба, превозващи руски петрол.

Снимка 657689

Източник: EPA/БГНЕС

Санкциите засягат кораби, превозващи по около 1,5 млн. барела петрол дневно, от които 750 000 за Китай и 350 000 за Индия. Това, според анализатори, ще принуди двете страни да купуват повече петрол от Близкия изток и Америка и ще покачи цените.

Припомняме, че добивът на "черно злато" от ОПЕК намаля през декември след два месеца на увеличение. Поддръжката на находищата в Обединените арабски емирства (ОАЕ) компенсира увеличението на производството в Нигерия и ръста в други страни от групата.

В Русия добивът на петрол възлизаше на средно 8,971 милиона барела на ден в края на миналата година, което е под целта на местните власти.

Роснефт и Reliance се споразумяха за най-голямата сделка досега  за доставки на петрол от Русия за Индия

Роснефт и Reliance се споразумяха за най-голямата сделка досега за доставки на петрол от Русия за Индия

10-годишното споразумение е на стойност приблизително $13 милиарда годишно