Потреблението на цигари в България, непредназначени за местния пазар, е на рекордно ниски нива, показва проучване на AC Nielsen, проведено по поръчка на тютюневите компании BAT, BT, IGT, JTI и PMI, представено днес.

През четвъртото тримесечие на 2018 година проучването показва, че едва 4,4 процента от изпушените в България кутии са непредназначени за родния пазар. Това е понижение с 0,9 пр. п. спрямо предходното тримесечие и 2,2 процента спрямо същия период на миналата година. Според представените данни, най-високо е било то през второто тримесечие на 2010 година - цели 34,5 процента.

В кои градове се пушат най-много нелегални цигари?

Сливенград води класация по най-много изпушени цигари, които са не били предназначени за България - 29 процента. Следват Хасково (12%), Плевен (10,7%), Перник (9,3%), Благоевград (8%) и Велико Търново (7,3%).

Най-нисък дял от общо 20-те града, включени в изследването, се отчита в Добрич (1,3%), Габрово (1,3%), Асеновград (2%), Сливен и Бургас (2,7%). В столицата нивото е малко под средното за страната - 3,7%.

Къде е България на европейската карта?

Спрямо останалите 17 държави от Европейския съюз, в които се провежда подобно изследване, България записва най-ниски нива. През четвъртото тримесечие най-голям дял непредназначени за местния пазар цигари се пушат във Франция (28%), Латвия и Литва (20%), Словения (19%) и Германия (17%). Между 5 и 10% са те в Италия, Хърватия, Люксембург, Испания, Чехия и Кипър.

Кои са най-разпространените марки?

Най-голям дял сред цигарите, непредназначени за местния пазар, има марката Karelia (9,8%), следвана от Marlboro (6,6%) и President (5,8%). При компаниите "води" PMI с 19,6% дял, следвана от Karelia Tobacoo (12,5%), BAT (8,2%) и произведените от "Булгартабак" марки на BAT - 7,2%.

По време на представянето, на което присъстваха и премиерът Бойко Борисов, министрите на финансите и вътрешните работи Владислав Горанов и Младен Маринов, главният прокурор Сотир Цацаров и Георги Костов, директор на агенция "Митници", бе посочено, че през 2018 година приходите в бюджета от акцизи от тютюневи изделия са 2,536 милиарда лева, при 2,368 млрд. лв. през предходната година и 2,304 млрд. лв. през 2016 година.

Според отделно проучване има 250 000 българи, които са готови да започнат да пушат нелегални цигари. В тази връзка бе отправено предупреждение към правителството да не предприема рязко увеличаване на акцизите и да коментира бъдещите законови промени с компаниите.