Десетото издание на годишния доклад за разпределението на богатството по света Knight Frank Wealth Report бе публикувано в сряда. То предостави поглед отблизо върху нещата, за които ултрабогатите харчат парите си. За такива се смятат хора, които имат активи от 30 млн. долара или повече.
Недвижимите имоти съставляват едва една четвърт от разходите на богаташите, докато почти 70% от анкетираните са се чувствали по-предпазливи относно публичното показване на състоянието си, предаде Business Insider.
Това обаче не ги е спряло да харчат доста повече пари за всякакви видове вещи през последните 10 години. Забележителното в случая е колко много са се увеличили разходите на заможните. Макар че търсенето на луксозни имоти е в застой, апетитът за други стоки и колекционерски вещи нараства със смайващи размери.
Ето и 11 неща, за които богатите харчат най-много:
Коли
Богатите хора все още обичат луксозните возила. Консултантската компания Knight Frank е отчела 490% ръст в цената на автомобили в последните 10 години след последния доклад за индекса на луксозни вещи. Суперавтомобилите, които понякога струват над 1 милион долара, са популярни, но според новия доклад осем от 25-те коли, продавани за над 10 милиона долара на търг, са били закупени през 2015 г.
Вино
Ултрабогатите не само обичат да пият най-доброто вино в света, но и обичат да инвестират в него. Индексът показва скок от 241% в разходите за вино през последното десетилетие.
Монети
Колекционирането на монети е по-скоро доходоносно под формата на дългосрочна инвестиционна стратегия, тъй като цените за редки находки са се покачили с 232% през последните 10 години. Първата доларова монета например, пусната през 1795 г., е и най-скъпата, купувана някога. Тя е била продадена за 7,85 милиона долара през 2005 г.
Изкуство
Цените за произведения на изкуството са се покачили с 226% през последното десетилетие. Затова покупката им е както хоби, така и инвестиция за изключително заможните хора. Най-скъпата картина е на Вилем де Кунинг, продадена за 300 млн. долара през 2015 г.
Марки
Най-богатите хора в света инвестират не само в колекционирането на монети, но и на редки пощенски марки. Цената им е скочила със 166% за последните 10 години. Най-ценната марка в света е “British Guiana 1 Cent Magenta” – единствената оцеляла от издание, пуснато през 1856 г. Тя струва над 8,9 милиона долара.
Бижута
Богатите винаги са обичали златото, независимо дали в трезора или върху себе си, най-вече защото то се смята за сигурна придобивка. Цените на бижутата са се увеличили със 155% през последното десетилетие. Диамантената огърлица L'Incomparable е най-скъпото бижу, продадено за 55 милиона долара.
Цветни диаманти
Скъпоценните камъни винаги са били любими на заможните, но цветните диаманти са се превърнали в особено модерна вещ през последното десетилетие. Цените им са скочили с 67 на сто. Според Forbes най-скъпият диамант в света е Вителсбах-Граф. Той е бил продаден за 80 милиона долара през 2011 г.
Часовници
Мнозина може би вече не носят часовници заради телефоните, но свръхбогатите все още харесват „скъпия начин” за разбиране на времето. Цените на тези аксесоари са нараснали с 67 на сто през последните 10 години. Часовникът Breguet Grande Complication Marie-Antoinette се смята за най-ценния в света. Счита се, че стойността му е около 30 млн. долара.
Китайска керамика
Вазите си остават стабилен бизнес. Популярността им сред най-заможните хора е нараснала с 50 на сто от 2006 г. насам. Китайска ваза от 18-и век бе продадена за 53 млн. паунда през 2010 г.
Мебели
Едно огромно имение се нуждае от много мебели, а апетитът на свръхбогатите за скъпи дивани, маси и легла се е увеличил с 21% през последните пет години.
Яхти
Ритуалът за супербогатите е да притежават дом на морето. Продажбите на луксозни яхти са скочили с 66% между 2009 г. и 2014 г. Собственикът на английския футболен клуб „Челси” Роман Абрамович е гордият притежател на най-скъпата работеща яхта в света – “The Eclipse”. Всъщност тя е толкова скъпа, че никой не може да каже със сигурност каква е стойността ѝ днес. Предположенията варират от 450 млн. долара до 1,2 млрд. долара.