Металургичният комбинат „Кремиковци" бе продаден за 316 млн. лв., съобщи News.bg. На обявения търг се яви един кандидат - „Елтрейд къмпани" ЕООД, който бе обявен за купувач. Сумата трябва да се внесе до 18 април, обяви синдикът на „Кремиковци", Цветан Банков.
Днес се проведе четвърти търг за продажба на „Кремиковци". На него се продаваше обособена част, включваща предзаводската и заводската площадка на бившия комбинат, заедно с активите, свързани с производствената му дейност.
Според Търговският регистър "Елтрейд къмпани" ЕООД е учредено на 8 март тази година от Лъчезар Варнаджиев, който е на 26 години. Прдеметът на дейност на дружеството е търговия с черни и цветни метали. Капиталът е 20 хил. лв. Варнаджиев няма други фирми.
Самият Варнаджиев потвърди, че има готовност да заплати първоначално обявената цена от 316 000 000 лева. Предстои да бъде извършена проверка и Софийски градски съд да се произнесе за възлагане, след което реално собствеността ще бъде прехвърлена на „Елтрейд къмпани" ЕООД.
Лъчезар Варнаджиев отказа да отговори на въпросите на журналистите и си тръгна веднага след търга.
Председателят на федерация „Металици" към КНСБ Васил Яначков изрази надежда комбинатът отново да заработи. Не познаваме купувача, но много се надяваме „Кремиковци" отново да получи живот и да даде работа на хиляди хора. Ние сме убедени, че то е жизнеспособно предприятие и че по грешка изпадна в това състояние, коментира Яначков, цитиран от News.bg.
На предишния трети търг единствената оферта за активите на "Кремиковци" бе подадена от шуменската „Виктори Комерс". Тогава офертата бе за 396 млн. лева при 395 млн. начална тръжна цена. Фирмата обаче зад която стана ясно, че стои руски инвеститор, не успя да докаже, че е внесла задължителния депозит от 10 процента от началната тръжна цена, за да се включи в процедурата.
Вторият търг за продажбата на „Кремиковци" се провали поради липса на инвеститорски интерес. 452 млн. лв. не бяха достатъчно атрактивна цена за инвеститорите и те за втори пореден път не проявиха интерес към търга за активите на комбината.
Над 1 300 души работеха в комбината, когато процедурата по ликвидация започна официално. И сега там има служители, които се занимават с консервация на оборудването и охрана.
bobbi_Mk
на 12.04.2011 в 20:34:06 #2Адаш, няма да се правиш на ученичка... Преди се продаде за 1 долар, защото имаше 900 милиона дългове и купувача се задължаваше да изплати дълговете. Нищо че складовете бяха пълни... и т.н. Сега няма дългове. Но се купува остаряла, амортизирана, неподдържана база, празни складове и запустяла инфраструктура... Да видим кво ще стане..
boris
на 12.04.2011 в 17:03:13 #1Може ли накой да се смили над мен -простият човечец, и да ми обясни с думи прости, как така същият завод, когато беше в къде- къде по-читаво състояние се търгуваше за един долър, а сега след фалит и несъстоятелност се оценява на 300милиона?