„1 шестица в море от двойки", четем от първата страница на „Сега"
Една пълна шестица в море от двойки. Това е печалният резултат от матурата по литература.
Само един ученик е получил максималните 100 точки от близо 61 хиляди, които са се явили на изпита. Отличници са едва 181 абитуриенти срещу 3336 двойкаджии. Това е най-слабият резултат, откакто има задължителни държавни зрелостни изпити. Средният успех от матурата е 4,18, при положение че през 2011 г. е бил почти много добър - 4,49. В предишните години отличните оценки са били над и около 1000. От просветното министерство обясниха шокиращите резултати с по-високите изисквания. Учениците имаха общо 10 въпроса, на които не трябваше да заграждат готови отговори, а да напишат свободен текст. Това извади наяве скандална неграмотност на абитуриентите. Те масово пишат "мириз" вместо "мирис".
Още от статията на „Стандарт"
"Излагация на матурите", съобщава от първата си страница „Труд"
Тазгодишният випуск от дванайсетокласници, меко казано, се е изложил. Постигнал е най-ниския успех от 2008 година насам на държавните зрелостни изпити. Това сочи анализът на образователното ведомство, чиито експерти веднага направиха уговорка при представяне на резултатите, че тази година изпитите са били далеч по-трудни.
От 60 791 само един зрелостник има 100 точки на матурата по български език и литература. Това е Любов Калоянова - възпитаничка на 73-та софийска гимназия, известна като Втора немска (виж по-долу). Иначе общият брой на зрелостниците, изкарали пълния брой точки на тестовете по другите предмети, е 87. А само двама ученици са изкарали и на двете матури нула точки. Не е ясно дали са давали грешни отговори, или просто са предали непопълнени тестове.
Броят на двойките по литература е 3336 (5,49%). В сравнение с предната година слаб успех са изкарали 2391-ма (4,75%). И още едно сравнение - през 2008 г. средният успех по литература е 4,41, през следващите две - 4,29. През миналата година е бил 4,49, а тази е 4,18.
Учениците са се изложили на теста със затворените отговори, а там се проверяват знания. Пунктуацията, правописът, граматиката продължават да им се опират. Най-добре се справят с извличането на информация от текст, но са зле със създаването на свои текстове, предпочитат да преразказват - показват данните от анализа на работите на дванайсетокласниците.
Още от статията на „Труд"
„Еколози и инвеститори почнаха пазарлък за цената на ски пистите", обобщава от първата си страница „Сега"
Еколозите и държавата тръгнаха към сближаване на позициите си, но инвеститорите остават твърдо против компромисния вариант. Това стана ясно вчера след втора среща на спорещите страни при премиера Бойко Борисов, който също се включи в нея въпреки заканата от почивните дни да вдигне ръце от закона.
Продължава да няма решение по най-спорната точка в преговорите - застрояването на горски територии без промяна в предназначението на земята. Този текст беше записан във върнатия от президента закон и щеше да освободи инвеститорите от таксата за промяната и от нуждата да купят имота, тъй като при изключването от горския фонд държавата е длъжна да продаде терена. Именно отпадането на таксите беше причина за основното недоволство на еколозите, които настояваха да се запази старият режим.
Вчера коалиция "За да остане природа в България" предложи компромисен вариант - временно изключване на терени от горския фонд, заедно с отстъпеното право на строеж. Така инвеститорът ще получи право за 30 години да ползва земята и да строи на нея, след което ще я върне на държавата. Този режим ще запази и таксите. "Не можем да спрем живота, въпросът е да има такса за промяна на предназначението, която да отива за ново залесяване."
Още от статията на „Сега"
„Прокурори влизат в „Пирогов", разкрива от първата си страница „Монитор"
Прокуратурата погна „Пирогов", след като получи доклада с проверките в спешната болница, съобщи вчера обвинител №1 Борис Велчев. Повдигнато е обвинение срещу неизвестен извършител за присвояването на пари в особено големи размери и за безстопанственост, която ощетява сериозно държавата.
По-рано вчера здравният министър Десислава Атанасова съобщи, че освен на прокуратурата одитът ще бъде изпратен и на НАП и инспекцията по труда, както и на самия директор на „Пирогов" проф. Димитър Раденовски. Той е получил и препоръки за отстраняване на всички пропуски и нередности в рамките на законовия едномесечен срок. До края на седмицата Атанасова ще смени и представителите на министерството в борда на директорите на спешната болница.
„Тези проверки не са планови, но не са и първосигнални. Такива ще има през цялата година във всички лечебни заведения", предупреди здравният министър. От НЗОК уточниха, че към момента е приключил обстойният преглед на дейността и документацията в 9 лечебни заведения. Освен института по спешна медицина „Пирогов" е проверена и Педиатричната болница в столицата, както и 6 лечебници в областите Видин, Монтана и Враца.
Целта на изненадващите ревизии е да се установи защо болниците влизат в преразход на средства и дали пациентите се лекуват според установените стандарти.
Още от статията на „Монитор"
„Все по-едри земеделци" е заглавието на първа страница на „Капитал Daily"
Тенденцията на окрупняване в земеделския сектор, която започна преди няколко години, продължава. Това се вижда от статистиката на кандидатите за европейски субсидии в сектора. Срокът за подаване на документи изтече на 9 юни. Според предварителните данни на фонд "Земеделие", предоставени на "Капитал Daily", през тази година намалява броят на стопанствата, искащи европейски средства, но се увеличава регистрираната площ. Преведено, това означава, че ще се обработва повече земя, но от по-малко земеделци.
Причините са няколко - през последните години зърнопроизводството е печеливш сектор и има средства за нови инвестиции, а бъдещите правила за евросубсидии ще бъдат обвързани с площите от миналите години. А и не е без значение, че земеделският сектор е подкрепен от над 1 млрд. лева субсидии годишно.
Чисто икономическият смисъл на окрупняването на обработваемата земя на стопанствата е ,че постигат по-голяма ефективност. Причината е, че те ще могат да са по-механизирани, а и да печелят от мащаба.
По-малко, но по-големи
Данните на фонд "Земеделие" към този момент показват, че около 84 хил. физически лица и фирми са кандидатствали за европейски субсидии на площ в периода от март до 9 юни. В сравнение с миналогодишната кампания това е намаление с около 4%. С подобен процент падна броят на стопанствата и през предходната година, което означава, че посоката на концентрация е трайна.
Същевременно обаче регистрираните за подпомагане обработваеми земи се увеличават до 3.6 млн. хектара, което е ръст от 1-2%, показва още статистиката. Така за четвърта поредна година се забелязва тенденция на окрупняване в сектора, която според оценки на бранша се дължи предимно на растежа на фирмите в зърнопроизводствения сектор. Те взимат и най-големите субсидии по тази схема. Данните от последното преброяване на земеделските стопанства показват, че със зърнени култури са засадени над 58% от площите в България, следвани от техническите култури (като слънчоглед и рапица), които са с дял от почти 34% (виж графиката). Отделно от това всички от най-големите фирми, получили средства от европейските фондове и националния бюджет, също са в зърнения сектор (виж топ 10 на фирмите в графиката). Класацията не е абсолютно представителна за топ зърнопроизводителите, защото много от тях работят с различни фирми и физически лица.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Пишем обяснения, ако пращаме над 30 000 лв. извън ЕС" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Всеки, който превежда суми над 30 хил. лв. към държава извън Европейския съюз, ще обяснява пред банката или финансовата институция, която извършва превода, за кого и на какво основание изпраща парите.
Това предвижда подготвяна от финансовото министерство наредба. Тя ще задължи преводи на парите да стават само ако получат документ, който доказва основанието за плащането. Новата наредба се прави след гласуваните наскоро промени във валутния закон.
Правилото ще се спазва дори ако става дума за пенсия, издръжка на съпруг, членство в международна организация или дивиденти от компания например. Задължени да обявят основанието са и участници в залагания и хазартни игри, в панаири, изложби или просто кандидат-купувачи на имот, яхта, кола или самолет, предвижда наредбата.
Още от статията на „24 часа"
„Оптимизмът на пазарите от гръцкия вот се оказа кратък", пише на първата си страница „Класа"
Оптимизмът на световните финансови пазари след резултатите от изборите в Гърция се оказа твърде кратък. Победата на проевропейската „Нова демокрация", която внесе успокоение, че страната няма да напусне еврозоната, повдигна индексите, но за кратко. Първоначално зелената вълна тръгна от азиатските борси и впоследствие се пренесе на Стария континент. В следобедната сесия обаче някои от основните индекси отново се върнаха на отрицателна територия. Френският CAC 40 падна с 0,18%, а EURO STOXX 50 - с 0,60%.
Опасенията на инвеститорите отново се насочиха към Испания и Италия, където доходността по дълговите им книжа тръгна нагоре. При 10-годишните испански облигации например тя скочи с 22 базисни пункта до 7,14% - най-високото ниво, откакто е създадено еврото, и дори по-високо от това, на което Гърция, Ирландия и Португалия поискаха спасителна помощ. Доходността по италианските дългови книжа пък нарасна с 15 базисни пункта до 6,08%.
Това веднага се отрази на фондовите пазари в Мадрид и Рим. Испанският индекс IBEX 35 падна с 2,10% в следобедните часове, а италианският FTSE MIB светеше в червено с -2,04%.
По-рано в понеделник премиерът на Испания Мариано Рахой заяви, че страната му няма да изпълнява препоръките на Международния валутен фонд за съкращаване на дефицита.
В края на миналата седмица от финансовата институция предупредиха, че плановете за дупката в хазната на правителството ще се окажат грешни и тя ще е по-голяма от прогнозираната. Затова препоръчаха правителството да разгледа възможността за допълнително повишаване на данъците и най-вече на ДДС, както и за понижаване на заплатите на държавните служители.
Още от статията на „Класа"
"Връзката с данъчните вкара 1 млрд. в хазната", четем в „Стандарт"
1 млрд. лв. са изтичали годишно от хазната преди свързването на касовите апарати с НАП, показа проверка на експертите на приходната агенция. Само ДДС измамите са носели годишна загуба от около 700-800 млн. лв. Това каза по телевизия България Он Ер Васил Панов, шеф на Дирекция "Контрол" в Националната агенция за приходи. Той обясни, че се работи по промени в наредбата за касовите апарати, според които всички търговски сфери ще трябва да свържат касовите си апарати с НАП. Вендинг машините са една от сферите, които ще трябва да се свържат с НАП. Автоматите за кафе, цигари и вафли, за правене на моментални снимки, както и детските клатушки до края на годината ще трябва да бъдат с касови апарати с дистанционна връзка с НАП.
Бизнесът не е против въвеждането на подобни апарати, каза Стойко Петков, член на УС на Българската вендинг асоциация. По думите му проблемът, от една страна, идва от това, че все още никой не знае колко ще струва едно такова устройство за вендинг машина, както и от факта, че ако се постави допълнително устройство в една машина, тя лесно може да се повреди.
Още от статията на „Стандарт"
"Министерството на финансите: Световната банка не ни подпомага", съобщава „Труд"
Световната банка не подпомага чрез заеми или безвъзмездни помощи банковата система в България. Не се предвижда и договаряне на държавно финансиране за подобни операции, съобщиха от Министерството на финансите.
Повод за съобщението е разпространената от български медии информация по изказване на президента на Световната банка Робърт Зелик пред британския "Обзървър", че финансовата институция "е увеличила кредитирането, за да подкрепи българската банкова система и за да предотврати кредитен крънч в Югоизточна Европа".
Действащите в момента проекти, финансирани с държавни заеми от Международната банка за възстановяване и развитие за България, са на стойност около 251 млн. евро. Те финансират инвестиции в областта на рехабилитация на пътната инфраструктура, улесняването на търговията и транспорта, развитието на общинската инфраструктура в областта на водите и в социалното включване.
Още от статията на „Труд"
„Кризата продължава да държи фирмите в сивия сектор", обобщава „Сега"
Българската икономика изсветлява, но бавно и затова страната ни остава на последно място в целия Евросъюз по плащане в пликове, работа без трудов договор и др. Това са част от изводите в актуализирания индекс "Икономика на светло" на Асоциацията на индустриалния капитал. Той се подобрява от 63.97% през 2010 г. на 67.40% година по-късно, като е формиран на база националната статистика и резултатите от анкети сред бизнеса и самите работници.
Подобрение е отчетено във всички браншове, но традиционно най-зле остава ситуацията в секторите здравеопазване, туризъм и строителство. "Сивите практики в медицинските услуги са около 50-60%, а в туризма достигат 70%", обясни доц. Стефан Петранов от асоциацията. Подобна е ситуацията и в строителството, макар там да се наблюдава лек напредък.
"Нарушенията са отговорност и на двете страни. Услугите са толкова сиви, защото ни се струва невъзможно например да поискаме касова бележка от строителя или от частния учител, при когото ходят децата ни", отбеляза експертът доц. Емилия Ченгелова.
Още от статията на „Сега"
"Военните подариха 270 „златни" декара на „София тех парк", пише „Класа"
Земя с площ от 270 декара в непосредствена близост до „Арена Армеец" ще бъде прехвърлена от Министерството на отбраната на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) за изграждането на проекта „София тех парк". Това стана ясно в понеделник, когато на място бяха президентът Росен Плевнелиев и ресорните министри - Аню Ангелов и Делян Добрев.
Военните ще получат от икономическото ведомство около 5 милиона лева, което е много по-ниска цена от себестойността на парцела, като сумата трябва да покрие разходите по преместване на част от инфраструктурата на Съвместното командване на силите, която се намира в този район.
Технологичният парк ще се намира на „Цариградско шосе" 111, като първият му етап трябва да бъде приключен до края на 2015 г. Финансирането за него ще струва 50 млн. евро, като средствата вече са осигурени по Оперативна програма „Конкурентоспособност", съобщи икономическият министър Делян Добрев.
Началната фаза ще има за цел да се изгради комуникационната инфраструктура на парка, както и няколко сгради за обучение и научни лаборатории. Към района ще се подведе път в отбивката от „Цариградско шосе". До тех парка ще има и автобусна спирка.
Съответното дружество с изпълнителен директор Елица Панайотова вече е регистрирано под името „София тех парк" ЕАД с капитал от 3 млн. лв. Едноличен собственик на капитала е „Национална компания индустриални зони" към МИЕТ.
По думите на Панайотова до края на годината ще се изработи график за работата по изграждане на новите обекти. В момента в района има изоставени сгради на военните и избуяла растителност. Директорката се надява към края на 2015 г. вече да функционират първите лаборатории и IT компании.
Още от статията на „Класа"
„Бивш вице и ексбанкер ще правят колбаси", информира „24 часа"
Вицепремиерът в правителството на НДСВ Николай Василев и Атанас Тилев, бивш собственик на фалиралите Банка за земеделски кредит и Добруджанска банка, поемат компанията за колбаси "Меком" АД.
През миналата седмица управляваната от Тилев "Дар Финанс" ЕООД е увеличила дела си в "Меком" до 40,85%. "Експат капитал" пък, в която участие има Василев, е придобила 6,8 на сто. Продавач на дяловете е бил частен съдебен изпълнител. Като акционер "Дар Финанс" е предложила нови точки към свиканото за 29 юни общо събрание на акционерите на "Меком".
Още от статията на „24 часа"
"Предизвестен купувач за топ терен", разкрива „Капитал Daily"
Поредният опит за продажба на недовършената сграда на ИПК на бул. "Цариградско шосе" изглежда решен, защото купувач ще е добре познатият кандидат - съседната печатница, която е под контрола на Ирена Кръстева. Причината е, че е единствен кандидат на предстоящия след седмица търг. Така при липса на състезание е ясно, че максималната сума, която ще получи държавата, е 20 млн. лв.
Само един желаещ
Дружеството "Издателско-полиграфически комплекс "Родина" (ИПК "Родина") остава единствен кандидат за незавършената сграда на бул. "Цариградско шосе", съобщиха от Агенцията за приватизация. Компанията е единствената, закупила тръжна документация след изтичането на крайния срок на 18 юни. Тя е собственост на групата "Обединени български вестници", чийто изпълнителен директор и мажоритарен собственик е Ирена Кръстева. Заедно със сина си Делян Пеевски тя управлява медийна група, финансирана от Корпоративна търговска банка.
Продажбата на недостроената сграда на ИПК "Родина" започна през май, когато Агенцията за приватизация официално обяви процедурата - търг с явно наддаване при минимална цена от 20 млн. лв.
Продава се топ терен
За продажба бе обявен бившият редакционен корпус от издателския комплекс ИПК "Родина". Имотът включва две кули с по 9 и 15 етажа, свързани с топла връзка, както и ниско триетажно тяло. Сградите са с обща разгъната застроена площ над 30 000 кв.м. Към тях са предвидени и две нива подземни гаражи с обща разгъната застроена площ 10 000 кв.м. Според решението на правителството от февруари тази година бъдещият собственик на комплекса от сгради ще разполага с една година, за да го завърши и въведе в експлоатация или да го разруши и да разчисти терена. В по-голямата си част имотите са изградени на груб строеж, но заради лошото им състояние според няколко независими оценки трябва да бъдат съборени. Такова е и мнението на агенцията.
Теренът обаче е изключително ценен, тъй като е с лице на един от най-ключовите и търсени столични булеварди и попада в благоприятна устройствена зона - смесена многофункционална (СМФ). В нея може да се разполагат всякакъв тип търговски и административни сгради с висока плътност на застрояване. При 15 000 кв. м площ на терена допустимата разгъната застроена площ на постройките на него ще е над 50 000 кв. м.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Централна гара става нова с 30 млн. европари", съобщава „Монитор"
Столичната централна гара ще изглежда като изцяло ново здание и ще бъде сред най-модерните в Европа, след като в обновлението й се влагат 30 млн. евро европейско финансиране. От 2014 г. пътниците ще се радват на изключително комфортни условия преди и след пътуване. Това съобщи транспортният министър Ивайло Московски по време на дискусията „Научени уроци от настоящия програмен период", която се организира в рамките на изложението „Европа за нас". Министърът уточни, че от Национална компания „Железопътна инфраструктура" вече са готови с техническата документация по проекта, като в нея трябва да бъдат уточнени само някои детайли. Тепърва хората ще виждат все повече нови или напълно реконструирани жп гари, скоростта на придвижване по релсите ще се вдигне, като на някои места тя ще
позволява скорости от 200 км/ч, поясни Московски. Той допълни, че Европейската комисия е одобрила предложението да бъдат отпуснати средства за закупуването на нови влакове и БДЖ вече е бенефициент за следващия програмен период по ОП „Транспорт" от 2014 г. Тогава срещу 300 млн. евро ще бъде изцяло подновен подвижният състав на железницата. Новите локомотиви и вагони ще са подходящи за движение при новите високи скорости. Целта е апликационните форми да бъдат подадени в първия работен ден на 2014 г. и така до две години новите влакове да са у нас. Очакваните от Турция 30 чисто нови спални вагона, първите 12 от които ще тръгнат към морето в началото на август, ще са последните, които се поръчват у нас, защото с новите скорости такъв вид вагони няма да са нужни за превоз вътре в страната.
„От този момент нататък жп транспортът ще излезе от спиралата на все по-тежката криза, която продължи повече от 20 години" обобщи министърът.
Още от статията на „Монитор"