"Акция Фалит", четем от първа страница на „Стандарт"
Акция "Фалит" започват данъчните. Фирми с борчове ще бъдат пращани на съд, за да ги обявят в банкрут, научи "Стандарт". Целта не е да се удари бизнес, който просто е закъснял с плащането на налози, а да се изкарат от играта шефове, които завличат партньорите си и хазната. В момента е често срещана практика едни и същи хора да регистрират десетки фирми, с които участват в източване на ДДС. Когато данъчните засекат схемата, фирмата "бушон" се продава на клошар. А измамниците регистрират нови дружества, с които продължават да мамят държавата. Шефовете на фалирали фирми да не могат да управляват ООД, гласят последните промени в Търговския закон, които влязоха в сила от 15 февруари. Затова от магистратите ще бъде поискан фалит на всички кухи фирми, които трупат дългове.
Още от статията на „Стандарт"

„Банките закрепостиха старите клиенти, ухажват само новите", съобщава от първата си страница „Сега"
Банките са свалили чувствително лихвите по кредитите през последната година, но само за новите си клиенти. Старите клиенти - тези, които вече са сключили договори с трезорите преди кризата, не са усетили никакво намаление на вноските си и за пръв път техните лихви са устойчиво по-високи от тези по новите договори. Това показва статистиката на БНБ към края на януари.

Средната лихва по жилищните заеми за съществуващи клиенти е паднала с едва забележимите 0.04%. За потребителски кредити в евро намалението е също толкова минимално - с 0.10%. В кризата, в края на 2008 г. и през 2009 г., банките шоково вдигнаха процентите по почти всички съществуващи договори - с по 2-3%. Обяснението беше, че пазарните условия са такива. От началото на 2010 г. обаче дори у нас пазарната тенденция е към спад на лихвите с 1-1.5%, но въпреки това процентите за съществуващите клиенти не са мръднали, показва статистиката. В резултат старите клиенти вече плащат по-скъпи заеми от новите, макар доскоро тенденцията да беше в обратната посока.

Средната лихва по новоотпуснат жилищен заем в евро през януари 2011 г. е 7.82%, а за съществуващ - 8.04%. При заем в лева разликата е още по-голяма - 8.37% за нови клиенти и 9.25% за стари. При потребителските кредити също по-ощетени са клиентите, изтеглили заема преди време. Лихвата за тях е 12.27% в сравнение с 12.23% по новите контракти.

В същото време банките значително са свалили доходността по влоговете и цената на новоотпуснатите заеми през последната година. Например лихвите по депозитите за домакинствата са паднали с 1.29% (до 5.91%) в левове и с 0.98% в евро. От същия порядък е поевтиняването на новите кредити - с 1.28% за жилищните заеми в левове, с 0.93% - в евро, и с 1.11% за левовите потребителски заеми.
Още от статията на „Сега"

„Избирателите: Кабинетът изтърва положението", съобщава от първата си страница „Дневник"
Поскъпването на храните тотално засенчи политическите скандали като причина за обществено недоволство, а 60 на сто от българите са на мнение, че кабинетът "Борисов" не се справя. За близо четири пети (79%) правителството не се грижи за обикновените хора.

Две трети (63%) смятат, че се покровителстват близки до властта кръгове, 67% не виждат резултат от борбата с корупцията и контрабандата. Това показват данни на социологическата агенция "Алфа Рисърч" от нейно национално проучване от 12-20 февруари, оповестени в неделя.

Докато управляващите седмици наред се занимават да се оправдават основно с подслушването на шефа на митниците Ваньо Танов или доходите на вътрешния министър Цветан Цветанов, оказва се, че ръстът на цените концентрира почти два пъти по-високо обществено недоволство. Въпреки обясненията на властта и на МВР колко важни са специалните разузнавателни средства за 71% от хората прекалената им употреба е в нарушение на гражданските им права.

Оценката на социолозите е, че за първи път правителството не е в състояние да произведе позитивни за общественото мнение събития и губи инициативата в налагането на темите, проблемите и интерпретациите на случващото се.

В края на декември изводите от предното проучване на "Алфа рисърч" бяха именно, че кабинетът е достигнал критична точка и бъдещето му зависи от морала и справянето с кризата. Първото беше сериозно атакувано от скандала със СРС-тата, започнал в началото на януари, а за другото - до момента липсват ефективни мерки.
Още от статията на „Дневник"

"Скандалите и ръстът на цените засилват недоволството от ГЕРБ", информира „Сега"
Правителството, премиерът и партия ГЕРБ трупат негативи към избирателите предимно заради политическите скандали и ръста на цените. Това е основният фактор за срива на доверието в тях. Тази тенденция регистрира последното тримесечно проучване на агенция "Алфа Рисърч". То е проведено в периода 12-20 февруари 2011 г. сред 1005 души от цялата страна.

79% от запитаните заявяват, че според тях правителството не се грижи за обикновените хора. Събитията през последните два месеца, които са оценени най-негативно от анкетираните, са ръстът на цените на хранителните стоки (80%) и скандалите с разпространените в публичното пространство записи на разговори на Ваньо Танов с Бойко Борисов (47%) и с депутати и министри (42%).

Показателно е, че ръстът на цените концентрира два пъти по-високо обществено недоволство от политическите скандали, отбелязват социолозите. Мнозинството от хората (58%) очакват поскъпването да се отрази неблагоприятно на домакинствата им. Започват да се формират и силно критични настроения към различните доставчици на публични услуги - мобилни оператори, електроразпределителни дружества, кабелни оператори. Хората остават с впечатление, че кабинетът концентрира усилията си предимно върху СРС скандалите и не се занимава достатъчно с доходите, безработицата, икономическата ситуация. Единствено като положително действие на правителството е оценено евакуирането на желаещите да се върнат от Египет български граждани (64%).
Още от статията на „Сега"

„Разполагаме със запаси от петрол за не повече от 2 месеца", предупреждава от първата си страница „Класа"
България има запаси от петрол за до 60 дни в случай на криза, заяви в интервю за „Класа" Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. В някои страни на ЕС обаче количествата нефтени запаси са за повече от 90 дни - толкова е минималното изискване според директивите на общността.

Според Делчев спирането на доставките на нефт от Либия може да бъде компенсирано с внос на петрол от Саудитска Арабия и САЩ, като предложения за това вече са направени и от двете страни.

Ново повишение на горивата у нас е възможно, ако петролът по световните пазари остане на нива от над 106 долара за барел. Според Делчев цените на горивата у нас за момента не са се повлияли сериозно от размириците в някои страни от арабския свят и Северна Африка, но ефектът от тях тепърва ще се почувства и у нас.

Няма начин горивата в страната ни да поевтинеят заради използването на биокомпоненти в тях, а точно обратното, обясни председателят на асоциацията.
Още от статията на „Класа"

„До 2000 лв. твърда такса за предоговаряне на заем", информира „Монитор"
До 2000 лв. стига твърдата банкова такса за предоговаряне на кредити. Това сочи проверка на „Монитор" в тарифите на българските банки. Предоговарянето на кредита може да бъде поискано от всеки потребител, а когато то е свързано с влошените му финанси, това е повече от задължително, обясниха кредитни експерти. Според последните данни на БНБ лошите кредити на граждани и фирми вече минаха 7,5 млрд. лв.Под предоговаряне се разбира удължаване на срока на заема, промяна на лихвата или няколко месеца гратисен период. В зависимост от кредита и поисканите промени банките начисляват между 0,1% и 2% от размера на сумата, която се предоговаря, или твърда такса, която при различните банки варира от 15 до 2000 лв.Според наредбата 9 на БНБ, ако 30 дни не се направи дължимата по кредита вноска, тотой попада в графата „под наблюдение"Точно това е периодът, в който е най-удачно да стартирате преговори с вашата банка за промяна на условията ви, съветват още специалистите. Понякога споразумение може да се постигне и след 90-ия ден, но по-добре не протакайте толкова време. След третия месец обикновено банката предприема съдебна процедура, за да си събере цялото вземане предсрочно, а при наличие на ипотека започва да продава имота, с който е гарантиран заема. Банките предлагат различни варианти за предоговаряне. Може при нужда да бъде удължен срокът на кредита, с което на практика се намалява размерът на месечните вноски. Друга опция е да договорите гратисен период, в който ще плащате само лихва или период, през който вноските са намалени наполовина. Например при 20 хил. лв. кредит с 15% лихва, отпуснат за 10-годишен срок, 5 г. от които вече са минали, вноската е 322 лв.
Още от статията на „Монитор"

"Дърдорания: шум и смут" е заглавието на седмичния коментар на д-р по икономика Емил Хърсев
От години ме тормози въпрос, несъществуващ в никой анализ и коментар: онзи за несъществуващите анализи и коментари. Сиреч, проблемът за нещата, за които не говорим и пропускаме. Всеки, който се е занимавал с аналитичен труд като учен, бизнес консултант, медиен коментатор, пазарен анализатор, поне веднъж месечно усеща същото терзание от сивия поток и сивите пясъци; те са двата елемента на антимисленето. Сивият поток шурти навсякъде, това са горещите теми, които всички обсъждат. Аналитиците най-добре знаят, че мисловният им продукт е силно пазарнозависим (английското market-driven най-силно показва зависимостта). Консултантът обяснява на клиента каквото го питат, а не непременно онова, което той мисли за важно. Когато експерт дава интервю, той следва въпросите, които му задават, не онези, които сам би поставил. Вярно, част от темите, които се пенявят в сивия поток, са наистина важните, но смесят ли се с преживяните безсмислици, и те се размиват, омесват и разлагат в сива каша. А съвсем рядко между въртопите във сивия поток се прокрадва свежа идея и неортодоксална мисъл. За да потъне в сивия пясък на безразличието. Всеки пишещ брат е изпитвал безсилие пред сивата пустиня. Забелязваш нещо важно, но никой не говори за него. Предлагаш логично решение. С факти, аргументи, изводи. И всичко потъва безследно, защото не може да привлече внимание. Сивият поток има свой филтър, който пропуска само вести, надскочили прага на атракция.

Атрактивно е арогантното, привлича внимание надменното, претендиращо за важност, нахално парадираните твърдения (все едно колко смислени, без значение колко доказани). Грабва ни който ни шокира, дори да ни отблъсква той или това, което нагло ни вре под носа. Кой обръща внимание на учен старец, който шари непонятни формули, гъгне със сложни думи невнятни мисли, за да ни обади, че знае как да оптимизира познат само на дузина души процес, за да спечелим или спестим милиони (или милиарди, колцина следят порядъка)? Днес което е по-шумно, е по-важно. Дърдоренето истеризира в надвикване. Врявата изключва съзнанието. Сугестията минава на субментално ниво. Засега единственият начин да привлечеш внимание да кажеш нещо важно, е да заголиш задник на някое публично място.
Още от статията на „Сега"

„Нова такса "бушон", предупреждава „Стандарт"
Нова такса "бушон" ще плащат от 1 юли предприятията в Югоизточна България, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране приеме предложението на местното енерго ЕВН. Идеята е стопанските потребители да плащат всеки ден цена за достъп до електроразпределителната мрежа според предоставена мощност, а не според изразходвания ток, както е в момента. Така предприятията ще трябва да плащат за ток дори да нямат поръчки и машините им да не работят. След негативните реакции срещу идеята да има такса "електромер" ЕВН предлага битовите абонати да продължат да плащат цена за достъп до елмрежата според използваното количество ток. Бизнес потребителите обаче ще трябва да вадят по 1,5 ст. на ден за всеки киловат предоставена мощност независимо дали предприятието работи или не. Реално това означава, че всяка фирма, която ползва 100-киловатов ток, ще трябва да плати 547,50 лв. без ДДС за година независимо от потреблението си. Така, след като опита да вкарат такса "електромер", но не успя, дружеството иска да натовари с подобна такса само бизнеса, коментираха фирми. Че от нововъведението няма да спечелят всички призна и директорът "Регулационен мениджмънт" на ЕВН Гочо Чемширов. Той обясни, че за фирма с предоставена мощност 148 киловата и годишно потребление от 389 хил. киловатчаса сметката за 12 месеца ще бъде 59,7 хил. лв., но с новите тарифи ще падне с 1400 лв. до 58,3 хил. лв.
Още от статията на „Стандарт"

"Какво, къде, как, защо е домът?", обобщава „Дневник" дискусията на кръга около сайта „горичка"
"Нека не забравяме, че домът е част, а не завоевание от природата", каза арх. Петър Торньов, който заедно с Магдалена Малеева откри форум "Дом". Двамата са домакините на третото поред събитие (първите бяха "Родителство" и "Храна") от съботните срещи, които организира сдружение "Горичка". Наричаме ги срещи, защото приличат на дълги, но интересни и зареждащи разговори с хора, с които би седнал и на маса и би споделял, спорил, смял се, размишлявал.

И този път хората, които излизат на сцената (не е подходящо да ги наричаме лектори) имат най-различни истории, позиции, послания, опит. Разговорът за дома се простира от града като среда, през пасивните къщи, "прасковените блокчета", може ли скалата да е четвърта стена, как да напълним дома с енергията на слънцето, вятъра, водата, какво да се случи на изоставените къщи, 5 грешки при ремонт :), за социалната "шуробаджанашка" мрежа, която помага при реализирането на смели млади проекти до мечтата за трансформирането на подлезите и спомените за соцдекорацията тип телевизор с кувьорче и саксийка...

Апостол Дянков, който се занимава с устойчиво развитие, отваря темата с космически поглед. Започва от предполагаемия първи дом на живота - не много уютно изглеждащите горещи гейзери в Йелоустоун, и стига до домовете на бъдещето ни с две противоположни концепции: тази на "Монсанто" - нещо като сплескано кълбо, сглобено изцяло от пластмаса, и тази на общежитието "Кен Хол" в Обърлийн (САЩ), където има пълно нагаждане на човешките навици към опазването на природата - например лампите в коридорите светват в червено, ако използваната енергия надхвърли определена граница.

"Домовете на бъдещето ни са и проектите "Марс 500 Mission" и "Междузвездният Ноев ковчег". Но по-важното е да знаем, че ако земята е дом, а слънцето - камината, над нея има един часовник, който в момента сочи 9 часа. Преди 500 милиона години е било 8 - часът, в който се е зародил сложният живот. Дали и как ще изглежда 10 часът зависи само от нас", смята Дянков.
Още от статията на „Дневник"

„30 сайта за колективно пазаруване се целят в портфейла на българина", информира „Класа"
Пазаруването от „един клик" разстояние става все по-популярно вече и у нас. Затова и конкуренцията в онлайн платформите за шопинг се ожесточава. Вече около 30 сайта за колективно пазаруване се борят за клиенти, посочи Ивайло Нецов, регионален мениджър за България на стартиралия преди дни сайт за електронна търговия Goldendeals.bg. Основната идея на подобни сайтове е „Колкото повече, толкова повече", като намаленията за покупки са между 30 и 90%. Впоследствие всеки, закупил услугата, трябва само да потвърди резервация в определен период, обикновено около 2 месеца и да се възползва от нея.

В момента на пазара лидери са сайтовете като bg.kolektiva.net, grabo.bg и zadrujno.bg. Нецов обясни, че целта на компанията, която е собственост на гръцкото интернет дружество XE, е до края на годината новата платформа да набере скорост и да се доближи до лидерите в бранша. Той обясни, че целта на Goldendeals.bg е да инвестира дългосрочно във високо качество на предлаганата услуга и да достигне до максимален брой крайни клиенти. "Стартирахме в София, но скоро ще започнем да предлагаме най-изгодните сделки и в още шест града в страната", добави той.

В сайтовете за колективно пазаруване най-предлаганите услуги са вечери в ресторанти, СПА процедури, масажи, уикенди в луксозни хотели, театрални постановки, но засега повечето оферти са насочени за големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас. Освен това сайтовете предлагат абонамент, при който на посочен от клиента e-mail се изпращат всекидневно актуалните оферти. В интернет пространството могат да се намерят още много сайтове, които предлагат групово пазаруване, но техният обем от оферти и сделки засега остава по-малък. Сред тях са deals.bg и imasdelka.com, които тепърва набират скорост.
Още от статията на „Класа"

"Внасяме данъците през пос терминалите още тази година", казва в интервю за „Монитор" Владислав Горанов, зам.-министър на финансите
Г-н Горанов, какви са ефектите, които очаквате, от забраната на плащанията в брой над 15 000 лв.? Защо се наложи да бъде повишен първоначално предложеният таван от 5000 лв.?
- Това беше компромисът, който трябваше да се направи с желанието на парламентарната група на ГЕРБ. Депутатите считаха, че ограничението от 5000 лв. може да създаде затруднения в нормалния стопански оборот. Нашата идея до последно беше, че ограничението спокойно може да бъде 5000 лв., тъй като традиционното крайно потребление може да се ограничи в рамките на този размер в кеш. С тази сума реално може да се купи дори стар лек автомобил. Така или иначе с ГЕРБ се обединихме за таван от 15 000 лв. Най- големите ефекти, които се очакват, са свързани с невъзможността или ограничаването на възможността за злоупотреби с данъци и най-вече с ДДС. Досега многократно при данъчни ревизии, когато се претендира възстановяване на ДДС, огромни по обем плащания се доказваха с разходни касови ордери за милиони. Това беше предпоставка за създаването и съществуването на схеми за източване на ДДС. С този закон и наказателните разпоредби към него вече няма как при една данъчна проверка да се доказва съществуването на определено плащане с подобен документ. Това става наказуемо. Тогава никой не би си позволил да търси някакъв данъчен ефект за себе си, защото глобата ще бъде до 50% от сумата, за която е извършено плащане в брой. Надяваме се така сивите обороти в икономиката да бъдат намалени.

При какви условия би могло изрично да се приеме плащането на заплатите също да става само по банков път? Какви са пречките това да бъде въведено сега?
- Може би обществото, и в частност политиците, не беше подготвено за такава мярка. Въвеждането на задължение за плащане само по безналичен път на възнагражденията би имало още по-сериозно отражение относно възможността за възникване на сиви обороти в икономиката и избягването на плащане на данъците. Основният аргумент, който изтъкнаха колегите от парламента и който нямаше как да не приемем, е свързан с обстоятелството, че не навсякъде в България има развита система от платежни услуги, която да дава възможност за неограничен достъп до средствата на гражданите. С развитието на платежните услуги ще можем отново да поставим тази тема, въпреки че дори „Български пощи" са регистриран оператор на безналични плащания и можеше с неголеми затруднения още сега да се приеме подобна мярка. В крайна сметка преценихме, че рисковете от прибързаното решение са повече, отколкото предимствата. Така или иначе не сме се отказали от мерките в тази посока, които да ограничат потребителския кеш, откъдето всъщност тръгва сивият оборот. Подобна стъпка е идеята в Закона за ограничаване на плащанията в брой всякакъв вид задължения към бюджета и бюджетните организации да се заплащат чрез картови разплащания чрез монтиране на ПОС автомати.

Всъщност в момента понякога таксите на банките превишават размера на самите плащания.
- Таксите на банките са големи, защото поддържането на инкасо услугите, на наличности в брой, на работни места и офиси изисква значителни инвестиции, които оправдават високите такси. Затова идеята е съвместно с търговските банки поетапно да се въведе в държавните ведомства възможността да се плаща с ПОС автомати. Освен това предлагаме бюджетът да поеме транзакцията, така че нито институцията, която получава съответното публично вземане, нито държателят на картата да не бъдат ощетявани от избора на тази безналична форма на разплащане.
Още от интервюто на „Монитор"