В декларация на БАКБА се казва, че Управителният съвет на асоциацията се обръща към всички организации и държавни учреждения да подкрепят този бойкот „в знак на солидарност към едни вече доказано невинни хора, които незаслужено заплащат чужди грешки".
В навечерието на Коледните празници, които българските медици и палестинският лекар ще посрещнат с отчаяние в либийски затвор, ние чувстваме, че е настъпил момент, когато тези хора имат най-голяма нужда да получат подкрепа не само от държавните институции, но и от цялото българско гражданско общество, в частност от българския бизнес.
В този смисъл, ние виждаме поле за наша подкрепа във възможността българските корабни агенти и брокери да откажат да обслужват кораби под либийски флаг в българските пристанища, както и българските корабни брокери да откажат да работят либийски кораби и товари на международния фрахтов пазар, се казва още в декларацията на БАКБА.
Припомняме, че Либия (както и Алжир, Сирия, Тунис, Турски Кипър и др.) е в списъка на държавите, за които БМФ не препоръчва да се посещават от нашите кораби.
Специалист в шипинга информира money.bg, че в пристанищата на Либия могат да влизат единствено кораби, които са на по-малко от 20 години - а тези на БМФ в по-голямата си част са по-стари. Либия е въвела абсурдни правила, според които в зависимост от флага се отказва достъп в либийски пристанища на изрядни кораби, а се допускат „истински развалини".
Въпреки призива на БАКБА, поради чисто икономически фактори въздействието на бойкота е съмнително, тъй като например може да се товари българска пшеница на турски кораб от гръцки корабен брокер.
Проблемът с взаимоотношенията на България с Либия трябва да се реши политически, на най-високо над-национално равнище. „Призивът трябва да е към правителството на България да не се допускат либийски кораби в българските пристанища" - коментира апела брокерът.