„Данъчните признаха, че са изчислили грешно налозите на хиляди софиянци", разкрива от първата си страница „Сега"
Хиляди софиянци вероятно са със сгрешени местни данъци, но общината продължава да отказва всякакви обяснения по скандала. Това показа поредният опит на "Сега" да установи какви са последиците от презонирането на столичните райони. През целия ден читатели от различни квартали подаваха в "Сега" сигнали за необясними сметки.
След поредица от разговори по конкретни случаи дирекция "Местни данъци и такси" на Столичната община, на чието подчинение са всички териториални служби, призна, че е възможно налозите на много столичани да са грешно изчислени. От дирекцията категорично заявиха: "Никъде не трябва да има по-високо увеличение от 50% спрямо миналата година". Сред предоставените от "Сега" случаи обаче има и увеличение до 100%.
Данъчните твърдят още, че скокът в една и съща зона на два различни имота трябва да е един и същ. На практика обаче това не е така. В една и съща част на "Младост" например има различни увеличения, които стигат до 50%, въпреки че по формулата на общината тук максимумът трябва да е 25%. 100% увеличение има собственик на имот на ул. "Българска морава", близо до центъра, въпреки че по зониране скокът трябва да е 48%. По-високи данъци ще плащат и софиянци от идеалния център, където според официалната справка на "Московска" промяна в категорията няма.
Нито един представител на общинското ръководство не коментира хаоса в данъците на софиянци. Кметът Йорданка Фандъкова и заместникът й Минко Герджиков не отговаряха на телефоните си. Пълно мълчание пазят общинските съветници от ГЕРБ. Единствено БСП втори ден настоява за оставка на кмета. "Хаосът с данъците в София е пълен. Ако има увеличение със 100% и ситуацията на тези хора не се е променяла, това най-вероятно означава, че има грешка в информационната система на общината и на гражданите са начислявани данъци върху невярна данъчна оценка", коментира общинският съветник Георги Кадиев (БСП). Финансистът Владимир Каролев от НДСВ призна, че не е имал време да се запознае със скандала, но напомни, че е гласувал против зонирането. Той също отдаде случая на "грешка на някой бюрократ".
Още от статията на „Сега"
„Заради скока на цените: Вдигат пенсиите", четем от първа страница на „Стандарт"
Пенсиите може да бъдат увеличени заради скока на цените. Във финансовото министерство вече правят разчети кога и с колко може да се вдигнат парите за старите хора, научи "Стандарт". Анализът трябва да е готов до края на месеца. Пенсионерите и някои от по-нискодоходните категории са най-засегнати от рязкото поскъпване на храни и горива. Затова натам трябва да се насочи политиката, коментира вицепремиерът Симеон Дянков пред БНТ.
Той обаче бе категоричен, че няма да има повишаване на заплатите. Не може заради изборите да вдигаме всичко, а после да се чудим как да плащаме, разясни Дянков. В най-добрия случай пенсионерите може да разчитат на повече пари от средата на годината. Става въпрос обаче само за тези, които са с най-ниски доходи, твърдят експерти.
Още по темата от „Стандарт"
„Светът влиза в нова рецесия, ако петролът стигне $140-150", прогнозира от първата си страница „Класа"
Евентуалното повишаване на цените на петрола до 140-150 долара за барел ще предизвика повторна рецесия в някои развити икономики. Това прогнозират икономистът Нуриел Рубини и анализатори от Deutsche Bank. Ако цената на петрола се повиши до нивата от лятото на 2008 г., до 140 долара за барел, някои от развитите икономики ще изпаднат в двойна рецесия, категоричен бе Рубини пред журналисти в Дубай, предаде „Блумбърг". В САЩ, където растежът бързо се ускорява, при увеличение на цената на петрола между 15% - 20% икономиката няма да изпадне в повторна рецесия, но растежът ще се забави отново.
Рубини подчерта, че Европейската централна банка ще направи грешка, като повиши лихвените проценти твърде скоро. Глобалното икономическо възстановяване е крехко, а притиснатите от дългове страни от периферията на еврозоната се опитват да подобрят конкурентоспособността на износа си, категоричен бе икономистът. Според експертите от Deutsche Bank развоят на ситуацията в момента зависи от това дали петролът поскъпва заради увеличено търсене, или заради намалено предлагане. Анализаторите на банката коментират, че ако изведнъж черното злато удари 150 долара за барел, светът ще се върне в зоната на нова рецесия.
Бунтовете в Близкия изток и Северна Африка, където се намират повече от половината доказани нефтени залежи на планетата, изстреляха цената на суровия петрол Брент до 120 долара за барел, припомня агенцията.
На фона на гражданската война в Либия между Муамар Кадафи и бунтовниците Goldman Sachs повиши прогнозата си за цената на сорта Брент за второто тримесечие на годината до 105 долара за барел. Според икономическия преглед на БНБ цената на черното злато ще се движи в нивата 90-110 долара през първото тримесечие на годината.
Още от статията на „Класа"
„Родените сега живеят до 73,5 години", информира от първата си страница „Монитор"
Родените сега българчета имат шанс да доживеят средно до 73,5 г., пресметнаха от националната статистика. Това е с половин година повече от прогнозите за родените преди 2 години. Момиченцата ще имат пред себе си 7 г. повече от момченцата до средностатистическата възраст за своя пол и така дамите ще дочакат 77,3 г, а мъжете - 70,3 г. Сега средната продължителност на живота в градовете е 73,0 г., а в селата 72,2 г.
В Естония, Латвия и Литва мъжете живеят дори още по-малко и от нас, а в Унгария и Румъния продължителността е колкото нашата. Останалите европейски страни обаче гарантират на своите мъже 76,1 г, живот, а на жените си 82,2 г.
Проучване на агенция „Барометър-България" показва, че страната ни все така държи първенството в ЕС по бързината, с която се топи. Шефът й Николай Николов обяви вчера, че смъртността си остава най-високата в цялата европейска общност. Докато у нас на 1000 човека умират 14,2, в ЕС средният показател е 9,7.Смъртността при силния пол в страната е 15,5, а при жените - 13,1. Както може да се очаква, в селата на Северозападна България тя е в пъти по-висока и достига 27 и дори 33 на 1000.
Трите най-големи града, които в момента чакат с трепет новото преброяване, за да си премерят населението, също няма с какво да се похвалят. В столицата умират 12,6 на 1000, в Пловдив 11,5, а във Варна 10 на 1000. Според последната статистика най-здравословно е да се живее днес в Кърджали, Смолян и Благоевград, където показателите за смъртността са най-ниски.
Още от статията на „Монитор"
„Търговете на имоти се увеличиха двойно", обобщава от първата си страница „Дневник"
Двойно са се увеличи от началото на тази година търговете за продажба на имоти, които правят частните съдебни изпълнители, в сравнение с 2010 година. За три години назад ръстът им е около 300% по данни на специализирания сайт targ.bg и на Камарата на частните съдебни изпълнители.
Ако през миналата година средно на месец са се обявявали по 700 - 800 търга, то сега за първите два месеца на 2011 г. имаме по 1500 - 1600, каза за "Дневник" Мариян Петков, частен съдебен изпълнител и член на ръководството на камарата. За сравнение, в началото на 2008 г. средно на месец са се обявявали по 40-50 търга за принудителна продан на имоти, каза Георги Палпурин, собственик на targ.bg.
Основна причина за увеличението е кризата и ръстът на необслужваните ипотеки или тези с проблеми, които стигнаха 16% към края на януари по данни на БНБ. Друг фактор са натрупването на стари обявления за търгове, при които не се е стигнало до сделка от първия път. Увеличили са се и съдебните дела за събиране на вземания, посочи Петков.
Още от статията на „Дневник"
„БОРКОР за храните излезе обикновен ценоразпис", информира „Сега"
Кабинетът прозря, че държавата няма място на пазара и не бива да се меси в търговията. Изхвърлянията на аграрния министър Мирослав Найденов, че нов БОРКОР по храните ще бори силово високите стойности, в крайна сметка се изродиха до сводки с цени, които преди 2 г. пускаше и кабинетът "Станишев". Обратът настъпи ден след като бизнесът публично запита дали да очаква война от държавата.
"Комисията няма да е репресивен орган и няма да налага санкции. По никакъв начин няма да излизаме от рамките на пазарната икономика и лоялната конкуренция", зарече се вчера Мирослав Найденов. Той обясни, че периодично органът ще докладва на премиера движението на цените, а до два месеца ще пусне и сайт за потребителите. В него ще се вижда как набъбват стойностите на сиренето, кашкавала и др. стоки от фермата до хипермаркета. Преди 2 г. същата работа вършеше и закритата от ГЕРБ комисия "Антиспекула".
"В момента по веригата си играят на котка и мишка и всеки се оправдава за повишението с другия, затова трябва да е ясно как се формират тези цени. Експертите ще кажат какво е нормално в ценообразуването, но според мен ненормално е да има 300% надценка по веригата", бе категоричен Найденов.
Още от статията на „Сега"
"Дизел по 3 лв.", прогнозира „Стандарт"
3 лева за литър може да удари цената на дизела, ако тенденцията за поскъпването на петрола по световните пазари продължи. Това прогнозира по бТВ председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Увеличение на цената на петрола не изключва и анализаторът на "ЕЛАНА Трейдинг" Цветослав Цачев. Според него разпространението на либийската криза и в други петролни държави може да избута черното злато и до 150 долара за барел. Успокояване на обстановката обаче ще свали цената му и до под 70, смята Цачев. Черните прогнози може да не се сбъднат, тъй като вчера средната цена на картела ОПЕК се понижи с 2,48 долара за барел до 109,55 долара. В понеделник страните износителки на черно злато обявиха цена от 112,03 долара за барел. Цената на петрола на борсата в Ню Йорк отбеляза лек спад от 3 цента до 104,99 долара.
По-високите настоящи цени на горивата по родните бензиностанции спрямо предишния рекорд от средата на 2008 г., когато петролът струваше близо 150 долара, се дължи на няколко фактора. Това са по-високият акциз и добавянето на 3% биогориво в нафтата, което е по-скъпо, обясни Андрей Делчев. Доларът също е по-скъп спрямо средата на 2008 г. Освен това производителите и търговците са принудени да инвестират немалки суми заради по-високите екологични, производствени и финансови изисквания в ЕС, които стават част от цената на горивата. Това касае не само България, а и останалите държави и затова цените на дребно се вдигат навсякъде.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
„Младите хора взимат 2 пъти повече кредити отпреди кризата", обобщава „Класа", като се позовава на анализ на КредитЦентър
Младите хора взимат все повече кредити, сочат данните на КредитЦентър. Делът на клиентите до 25 г. с ипотечни заеми е нараснал значително, като за първите месеци на 2011 г. се движи около и над 13%, което надвишава близо два пъти нивата от преди кризата. "Обяснението за това се крие в текущите цени на имотите, подобрените условия за кредитиране и стабилизирането на икономиката ни като цяло. Всичко това дава оптимизъм на младите, че ще могат да изплатят един ипотечен заем в обозрим период, с нормални вноски, които са поносими за месечния им бюджет", коментира изпълнителният директор на компанията Тихомир Тошев. Най-активни са тези между 26 и 35 г. Те са изтеглили близо 58% от ипотечните кредити през февруари. На следващо място след тях са хората на възраст от 36 до 45 г. - 23,1%.
Особено отчетлива от началото на 2011 г. е тенденцията, която се потвърждава и през февруари - за значителна активност на младото поколение между 18 и 25 г. Докато през 2010 г. в тази възрастова група са били едва 6% от потребителите на ипотечни кредити, сега делът им нараства над два пъти, достигайки близо 13% през февруари. За сметка на това спада интересът у клиенти над 45 години, които вече са най-малък дял от потребителите - 6,2%. В зависимост от размера най-търсени остават кредитите между 10 000 и 30 000 евро - всеки втори ипотечен заем през февруари е бил в тази граница.
Още от статията на „Класа"
"Вкарват банковите сметки в регистър", съобщава „Монитор"
Банковите сметки и данъчни декларации да бъдат вкарани в централизиран информационен регистър, до който службите за сигурност да имат достъп. Тази мярка срещу борбата с прането на пари е заложена в проекта за стратегия срещу противодействието на инвестирането на мръсни капитали у нас, който беше представен вчера от вътрешния министър Цветан Цветанов.
Предвижда се специализираните органи да имат улеснен достъп до банкова, търговска и данъчна информация, като по този начин разследването да се извършва по-бързо и ефективно. Достъпът до тези регистри ще е единен и ще става по електронен път.
Всичко обаче ще е при пълна защита на правата на гражданите уверяват от МВР. От представения вчера доклад на фондация „Риск монитор" стана ясно, че сутеньори и наркотрафиканти са шампионите в изпирането на пари у нас. 37% от осъдените за пране са придобили средствата си от трафик на хора и сводничество, докато 7% по-малко от „перачите" са заработили средствата си с трафик на дрога. На трето място се нареждат измамниците, които са вкарали в икономиката пари, дошли след различни злоупотреби с еврофондове.
Според Георги Петрунов от фондация „Риск монитор" процентът на осъдените контрабандисти, които също се занимават с пране на пари, е учудващо нисък (2%).
За да бъде противодействано ефективно срещу мръсните капитали вчера беше представен първият проект на стратегия за противодействие на изпирането на пари. Тя е изготвена от експерти в ДАНС, прокуратурата и представители от финансовата сфера.
Още от статията на „Монитор"
„Вместо към децентрализация вървим към централизация на местните бюджети", казва в интервю за „Дневник" Гинка Чавдарова, изп. директор на Националното сдружение на общините
Има ли вече яснота как общините приключиха финансовата 2010 г. и дали всички приеха бюджетите за 2011 г.?
- Почти всички общини приеха бюджетите си с изключение на 1-2 заради спорове с областните управи. Наследството от 2010 г. не учудва никого, че не е добро заради корекцията на държавния бюджет по средата на годината. Така завършихме с просрочени задължения от 193 млн. лв. главно към наши доставчици - на горива, електроенергия, дължим суми за снегопочистване за минали години и през последните месеци започнахме да трупаме за доставки на храни заради поскъпването им.
По наши наблюдения това е една критична точка за дълговете, след която вече напрежението сред общините и техните доставчици нараства значително. В момента те с приоритет разплащат задълженията си, за да не блокира бизнесът сметките ни.
Основно обаче от тази възможност се възползват лица, които сега са спечелили стари дела срещу общините за имоти. Около 40 са общините с блокирани сметки или с предупреждения. Затова е нормално приходите на местната власт от продажби на общинска собственост и други да са в отделна сметка и с тях да се погасяват такива претенции, а не да се блокират парите за детски градини и безработни.
Освен този нов риск общините влизат в 2011 г. с орязаните държавни трансфери от миналата година, а за министерствата те са на нивата отпреди актуализацията на бюджет 2010. Това създаде допълнителни проблеми при формирането на местните бюджети за тази година и общините за пореден път са принудени да изтупват, общо взето, една пробита кошница от собствените им приходи, за да видят от какво евентуално да се отказва.
Личи ли си по новите бюджети, че идват избори?
- Общините не подходиха популистки, а реалистично. Няма необосновано вдигане на местните данъци или такси. Въпреки опитите да се потърсят резерви от управление на собственост, от договори, в една трета от общините планират продължаване на спада в собствените си приходи. За разлика от 2010 спрямо 2009, където имаше спад от 300 млн. лева, сега въпреки разликите между отделните общини намалението се движи в рамките на 5-10%.
При това се вижда, че са заложени по-високи приходи от имотния данък като абсолютна стойност, макар и не на равнището от 2009 г. Това се дължи на два фактора - единият е новата законова норма, според която при юридическите лица се избира за данъчна основа по-високата между отчетената стойност и данъчната оценка (това е малък резерв). Другият е макар и незначително увеличение от така наречения данък колиби, зад който обаче се криеха триетажни къщи с дворове по 3-4 дка и не плащаха нищо.
Причината е, че данъчната оценка се определя от категорията населено място и дори палат да имаш, падаш под облагаемия минимум. Сега оттам ще има ниски приходи, но от много имоти.
Досега основно ни хранеше т.нар. данък сделки - преди той формираше 70% от приходите, а сега делът му е паднал под 50%. Над 240 млн. е загубата от него. Общините са се убедили, че и с висока, и с ниска ставка, като няма сделки - няма.
Шейсет процента от общините стоят на минималната ставка за данъка върху автомобилите. От туристически данък е планирана такава сума, каквото успяваха да съберат от таксата - 20 млн. лв. при досегашни около 16 млн. В трудната 2011 г. общините не рискуват да вдигат таксите за детски градини и увеличават субсидиите за тях. Най-скъпата такса е 40 лева на месец, а издръжката е 130-170 лв.
Голям прогрес за тази година е, че 45% от общините ще събират такса смет от фирмите на база количество. Тази тенденция ще се опитваме да я засилваме, независимо че не успяхме да измислим по-добър модел. В курортни райони може да се приложи примера на Слънчев бряг, при който хотелиерите плащат на почистващите фирми с ваучери, закупени от общината (и от количеството смет зависи колко ваучера са им нужни, бел. ред.).
Проблем е при високите жилищни сгради - няма данни за обитаващите ги реално, няма жителство вече, в други държави ползват за отправна точка потреблението на ток или вода. Такъв е случаят с Гърция. У нас мерещите устройства са собственост на частни дружества. Законът трябва да предложи варианти, за да се избира.
Още от интервюто на „Дневник"