Доларът продължава да напредва спрямо еврото във вторник, след като данните за новите работни места от миналия петък продължават да бъдат широко коментирани предвид силното отражение, което имаха върху нагласата на инвеститорите. В резултат сега се обсъжда варианта за ново понижение на лихвата от ФЕД заедно с отдалечаването от рецесия на американската икономика.

Щатската валута беше подкрепена и от прибирането на печалби от спекулантите, които успяха да изтикат европейската валута до рекордните $1.4281 миналата седмица. Все пак, зелените пари все още не успяват да преминат под ключовата подкрепа от $1.40 за евро, тъй като инвеститорите не са убедени напълно, че ФЕД няма да направи ново редуциране на лихвата по-късно този месец.

Към йената, доларът продължи да се обезценява заради масираните продажби на чужда валута от страна на японските износители. Припомняме, че вчера финансовите пазари в Япония бяха затворени заради националния им празник.

Единната валута продължи низходящата си корекция към долара днес, като вече е с 0.25% по-евтина до ниво $1.4020/30. Продължават опасенията на пазарните участници от възможността финансовите министри на Г7 да споменат като сериозна икономическа заплаха за Еврозоната, прекалено скъпото евро, което допълнително да подкрепи щатската валута.

Курсът Евро-долар не успя да реагира на речта на шефа на ЕЦБ Жан-Клод Трише, който се изказа пред икономическата комисия на Европейския парламент днес. За сега банкерът не каза нищо ново, като наблегна на покачващите се инфлационни рискове, но и на низходящите такива за икономическото развитие на Еврозоната.

От техническа гледна точка, стопове на къси евро има над $1.4070 и само тяхното прицелване може да доведе до опит за отскок на Евро-долар към 1.4090/1.4100 следващата съпротива и оферти продава. В обратната посока пък, единствено пробив под $1.4015/00 ще провокира прицелване на стопове на дълги евро в голям размер, което може да даде сериозен сигнал за по-дълбока низходяща корекция на цялото рали на еврото от $1.3360 до върховете $1.4283.