Японската валута направи рали днес като успя да се оттласне от три-месечното дъно спрямо долара, в следствие на неочаквано добрите данни за безработицата в страната, което повиши очакванията на пазара за скорошно покачване на лихвеното ниво.

Именно спадът в безработицата в Япония до девет-годишно дъно за април, както и изключително добрите показатели за потребителските разходи, покачиха 2-годишните държавни облигации до 10-годишен рекорд и накараха инвеститорите масово да купуват йени.

Много от пазарните участници вече очакват Централната банка на Япония да повиши лихвеното си ниво с 25 базисни пункта до 12-годишен връх на 0.75% още през август. „Очакванията за покачване на лихвеното ниво стават все по-силни, а пазарите пресмятат следващо вдигане още през август", коментира икономически анализатор.

Валутната търговия се активизира днес след като инвеститорите се завърнаха по работните си места от тридневния уикенд в САЩ и Великобритания. Доларът днес се понижава с 0.2% към йената до 121.40 йени, като отбеляза дневно дъно на 121.35 йени. Еврото се понижи с 0.3% до 163.15 йени, след като отбеляза дневен минимум на 162.95 йени в последствие на силните разпродажби от европейски и японски банки.

Доларът отслабна спрямо еврото, дни преди важните данни от САЩ, които ще дадат по-ясен сигнал за бъдещата монетарна политика на ФЕД. Инвеститорите ще разучат с интерес протокола от последното заседание на Федералния резерв, който ще излезе утре, като в четвъртък на дневен ред ще е ревизираната стойност за БВП, а в петък ще са данните за новите работни места в САЩ.

Доларът падна към повечето основни валути по обед във вторник, което анализаторите го отдават на разпродажба на щатската валута от страна на централни банки в развиващите се страни заради редовните им валутно-управленски действия. Банки от страни в Далечния изток продаваха долари за евро и стерлинги, тренд който беше продължен на по-късен етап и от Източноевропейските банки.

Данните от САЩ през миналата седмица за продажбата на съществуващи жилища през Април отбелязаха най-слабото си развитие от юни 2003 г. до сега, но пък инвеститорите коментираха, че това няма да е достатъчно ФЕД да направи първо понижение на лихвеното ниво.