„Дянков vs Мадона", избира за заглавие на първата си страница „Стандарт"
Хора на вицепремиера Симеон Дянков взеха Мадона на мушка. Данъчните искат 10% от хонорара, който Кралицата получи за концерта си в София. Организаторите от "София мюзик ентърпрайсис" не са платили дължимия налог за шоуто на Мадж през лятото. Sad, but thrue, както се пее в едно парче на "Металика", които също са под ножа на данъчните. Те се точат и за концерта на сър Елтън Джон на 6 юни. Нито една от 13-те български музикални фирми не е платила дължимите данъци за участието на чуждите звезди у нас, показват проверките на НАП. "На прасе съм, не знам за данъци. Питайте счетоводителите", отсече Димитър Ковачев-Фънки, шеф на "София мюзик ентърпрайсис". Криви пред данъчните са и 21 наши певци. Един от тях си е купил два апартамента за над 200 бона, без да е обявил нито лев доход.
Още от статията на „Стандарт"

„Сомалийци плениха петима наши", информира от първата си страница „Монитор"
Петима български моряци са пленени от сомалийски пирати като част от екипажа на танкера „Сейнт Джеймс парк" в Аденския залив  в понеделник. 14 000-тонният химикаловоз е собственост на английската фирма „Зодиак шипинг". Четирима от моряците са от Варна, а петият е от Русе. Светлозар Тенев, Емил Дянков, Николай Колев, Ивайло Русев, Стефан Ангелов са имената на отвлечените. Светлозар Тенев е готвач на похитения кораб.

Информацията беше потвърдена от шефа на варненския клон на компанията капитан Продан Раданов.  Те са били наети от „Зодиак" месец преди коледните празници. Българи са старши помощник-капитанът, фитерът, готвачът и двама моряци. Капитан Раданов съобщи, че е уведомил семействата, но отказа да потвърди имената им.

Корабът е плавал от Испания за Тайланд и е под британски флаг, а операторът на плавателния съд е индийската фирма „Релиънс индъстрис". Инцидентът е станал следобед в понеделник, а капитанът, който е руснак, е успял да подаде сигнал за помощ. Похитителите са превзели борда с изключителна бързина, насочвайки оръжие срещу капитана и членовете на екипажа, които са се намирали на капитанския мостик. Ръководителят на групата пирати е Мохамед Шакир. В телефонен разговор с кореспондента на вестник „Таймс" в Сомалия Шакир казва: "Ние завладяхме кораба мирно, не бяха произведени изстрели и няма ранени." "Таймс" уточнява, че Шакир е направил изявлението от град Гаракад, където очаквал пристигането на останалите от групата от открито море.

"Очакваме от 24 до 48 часа след нападението и овладяването на кораба да имаме връзка с похитителите. Такава е практиката им в повечето случаи на отвличания на кораби", обясни още шефът на варненския офис на компанията. Вчера корабът с 26-членния международен екипаж плаваше към пиратското пристанище, където ще бъде закотвен до плащането на откуп.
Още от статията на „Монитор"

„69% от служителите в частния сектор се страхуват за работата си", съобщава от първата си страница „Класа"
69% от служителите в частния сектор се безпокоят, че могат да останат без работа заради кризата. Същите притеснения имат и 52% от държавните служители. Това отчита социологическата агенция „Сова Харис" в изследване, правено в периода 5-14 декември, предоставено на в. „Класа".

Според социолозите почти 68% от българите декларират, че финансовото им положение се е влошило заради кризата, а 10% вече са останали безработни.

Две трети от анкетираните пълнолетни граждани на България или над 66% посочват като водеща политическа фигура премиера на страната Бойко Борисов, отчита още изследването. Неговата обществена популярност бележи значителен ръст в сравнение с данните от предходно национално представително изследване, проведено в навечерието на парламентарните избори през месец май 2009 г. Тогава Бойко Борисов е бил посочен за водещ политик в страната от около 53% от хората.
Още от статията на „Класа" и Още по темата от „Класа"

„Мешани кандидати за завода за боклук на София", съобщава от първата си страница „Дневник"
Строителят на завода за преработка на отпадъците на София ще бъде избран измежду девет фирми и обединения на български и чуждестранни дружества. В понеделник вечерта приключи подаването на офертите за проектирането и изграждането на съоръжението край село Яна с прогнозна стойност 229 млн. лв. "Документи за участие бяха купили над 40 дружества, но само тези подадоха оферти", каза пред "Дневник" заместник-кметът по екологията Мария Бояджийска.

Бояджийска обясни, че предложенията са основно на консорциуми, като във всички има и български фирми. Чуждестранните играчи са от Австрия, Белгия, Гърция, Германия, Полша, Италия и Испания. Фирмите в два от консорциумите засега остават неизвестни, тъй като обединенията са кръстени "Садината МБТ" и "МБТ Садината" (по името на местността, в която ще е заводът, и технологията на работата му). Участниците в тях ще станат ясни при отварянето на офертите на 4 януари 2010 г.

"Пликовете с предложенията са запечатани в стаята, в която ще бъдат отворени", каза Бояджийска. Още при обявяването на конкурса стана ясно, че българските фирми трудно ще кандидатстват самостоятелно. Причината е, че от участниците се иска от 2004 г. досега да са построили поне един подобен завод с капацитет 200 хил. т боклук годишно или два с по 100 хил. т, а няма българска компания с такъв опит.

Въпреки изискването "Холдинг Пътища", контролиран от Васил Божков, е подал самостоятелна оферта. Дружеството се занимава основно със строителството на пътища и има изтичащ договор със Столичната община за текущо поддържане на част от улиците. От компанията обясниха пред "Дневник", че отговарят на условията за опит, тъй като от посочените подизпълнители - българска и две холандски фирми, чуждестранните са строили заводи в Европа. "Според тръжните условия опитът на подизпълнителите се признава", казаха от холдинга, без да уточняват кои са партньорите им.

В обединенията, подали оферти за поръчката, участват две от фирмите, които строят метрото - "Станилов" и "Валмекс". "Станилов" се занимава и с хидросъоръжения. Ръководството на дружеството не беше открито за коментар кои са партньорите му в обединението "Хут - Станилов". Според регистъра на камарата на строителите "Валмекс" се занимава и с жилищно строителство. Фирмата е в консорциум с италианската "Данеко", която изгражда инсталации за компостиране на отпадъци.
Още от статията на „Дневник"

„Евронаплив за завода за боклука", информира „Монитор"
Фирми от четвърт Европа напират да строят завода за боклука в София. Компании от Австрия, Белгия, Гърция, Полша, Италия и Испания, които са влезли в консорциуми с български дружества, кандидатстват с оферти в търга за изграждането на инсталацията за преработка на отпадъци край с. Яна.
"Подадените оферти са девет. Обединенията са с международно участие, а предложенията им ще бъдат отворени на 4 януари, обясни пред "Монитор" зам.-кметът по екология на Столичната община Мария Бояджийска. Срокът за подаване на офертите изтече в понеделник.

Както "Монитор" писа, изискванията за кандидатите бяха много високи. Фирмите трябваше да имат годишен оборот от 200 млн. лв. и да са строили подобно съоръжение за обработка на отпадъци.

Очаква се победителят в конкурса да бъде избран през март, а заводът трябва да бъде готов през 2011 г. При обжалване на тръжната процедура стартът на строежа може да се забави с месеци. Цялостната реализация на проекта ще струва 183 млн. евро, които ще бъдат осигурени от общината, държавата и по оперативна програма "Околна среда".
Още от статията на „Монитор"

„Бойко черпи от джоба си", информира „Стандарт"
За първи път премиер черпи от джоба си. Още през октомври Бойко Борисов обяви, че затяга кранчето с финансите в Министерския съвет. Който кани гости, ще им плаща кафетата от личните си средства, отсече тогава премиерът. Така Борисов сви до минимум и разходите за представителни нужди на властта.

105,94 лева лични пари е извадил от джоба си за последните три месеца премиерът за почерпка на гости в Министерския съвет. Това сочи справката за представителните разходи през шестте месеца на новия кабинет. Документът бе предоставен на "Стандарт" по Закона за достъп до обществената информация.

Кетърингът към кабинета на министър-председателя му е удържал 25,89 лв. за октомври. Следващия месец сумата е почти същата. Кафетата, водите и соковете на гостите му през декември обаче коствали на премиерския портфейл 57,05 лв. Така обаче Борисов успял да намали 7 пъти разходите за представителни нужди. През август, септември и октомври топлите напитки и безалкохолните на гостите коствали на бюджета на Министерския съвет 705,59 лева.

Само четирима държавни мъже на "Дондуков" 1 имат право на представителни разходи от Министерския съвет. Това са министър-председателят, двамата вицепремиери - Симеон Дянков и Цветан Цветанов, както и министърът за българите в чужбина Божидар Димитров. Последният няма държавен портфейл и затова е бъркал здраво в собствения си, сочи справката. Димитров е дал за кафета 521,61 лева. Държавната хазна пък е платила до септември 282,44 лева за чайове на посетителите на министъра.
Още от статията на „Стандарт"

„Лидерите на десетилетието", обобщава „Дневник"
Обявилият война на тероризма
Малцина предвиждаха драматичен мандат на 43-ия президент на САЩ въпреки трудната му победа през есента на 2000 г. Икономиката цъфтеше, външни врагове практически отсъстваха. Идилията продължи по-малко от 8 месеца, а 11 септември обърна всичко с краката нагоре. Америка беше поразена в сърцето, но бързо се надигна.

Заслугата е и на президента, който не се поколеба да обяви война на иначе абстрактния враг, след което да започне бойни действия - първо в Афганистан, после в Ирак. Подкрепен от световната общност отначало, Буш не се поколеба по-късно да покаже на света кой командва парада и да пренебрегва мнения и на партньори, и на противници. Крилата остана фразата му, че е "съзрял душата на Путин" при една от срещите с него, но това не попречи отношенията САЩ - Русия да се влошат сериозно.

Буш така и не успя да изведе войната срещу тероризма до победен край, а и беше винен, че е влязъл в Ирак със съвсем друга цел - да сложи ръка на местния петрол. Факт е обаче, че благодарение на действията му "Ал Кайда" беше донякъде разбита, а заплахата от тероризма - намалена. Последен удар върху президентството му нанесе икономическата криза, развихрила се през последните месеци от втория му мандат, и той слезе от поста с един от най-ниските рейтинги на американски президент в историята.

Надеждата
Преди година Америка посрещна първия си чернокож президент с невиждана от години еуфория. Барак Обама влезе в Белия дом с обещанието да промени изцяло облика на страната. Започна с гигантски пакет от мерки за съживяване на икономиката, ударена от кризата, който беше последван от планове за реформа на здравеопазването, прекратяване на войните в Ирак и Афганистан, затваряне на базата "Гуантанамо", "реанимиране" на имиджа на САЩ...

Бурната активност на Обама пролича най-много на световната сцена - той избра мирния диалог пред "военната" риторика на предшественика си Джордж Буш спрямо бивши "врагове" на Щатите, обяви "презареждане" в отношенията с Русия, отказа се от плановете за ПРО щит в Европа и присъедини страната си към световната борба с климатичните промени.

В края на първата си година на власт Обама си писа много добър 5 и обеща да продължи, за да заслужи присъдената му Нобелова награда за мир. Списъкът със задачи обаче е все толкова дълъг, а повечето от реформите са далеч от финала. И макар "меденият месец" на Америка и Обама да свърши, президентът има поне още три години, за да докаже предизборния си лозунг "Промяна, в която да повярваш".
Още от статията на „Дневник"

„Текстилният сектор гледа с умерен оптимизъм", пише в „Класа" Валерия Жекова, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ)
Българският текстилен бранш се опитва да гледа с умерен оптимизъм на настъпващата 2010 година. За нас отминаващата 2009 г. беше много тежка - поръчките намаляха, цените също тръгнаха надолу. За някои от фирмите вече няма работа, но е вярно, че други компании пък успяха да разширят пазарния си дял и позиции, възползвайки се от неблагоприятната ситуация, повалила конкурентите им. И в момента наемат персонал и имат поръчки. Около 30% е средният спад на родния текстилен сектор, което на общия фон на цялата икономика не е от най-лошите представяния.

Още преди година и половина предупредих, че именно нашият бранш беше сред първите, усетили неблагоприятните ефекти от рецесията. Това е така, защото работим с 6-10 месеца преди съответния сезон. Поръчките вървят с половин година напред. Например сега завършваме облеклата за пролет-лято 2010 г., а някъде през март ще започнем да работим за есен зима 2010-2011 г. Така че се надявам и първи да усетим признаците на възстановяване, идващи от западните икономики. Те ще си проличат именно в договарянията в този период. Затова и очаквам месеците от януари до март да бъдат най-трудните от началото на кризата до сега. Защото и именно тогава трябва да станат ясни резултатите какво е продадено в Европа и в България и накъде ще тръгне търсенето.

Що се отнася до освободената работна ръка, браншът ни е в благоприятно положение спрямо другите сектори. Нека не забравяме, че текстилният отрасъл страдаше от недостиг на работници в края на 2007 г. и средата на 2008 г. Така че работодателите като цяло се стремят да запазват хората, които са обучавали години наред.
Още от статията на „Класа"

„Кредитите в левове поевтиняват", обобщава „Монитор"
Годишният процент на разходите за жилищните кредити в левове и потребителските заеми намалява на месечна база, сочат данните на БНБ към края на ноември. Докато ипотеките в родна валута са поевтинели с 0,93 процентни пункта за един месец, тези в евро са поскъпнали с 0,48 процентни пункта.

14,89% струва новият потребителски кредит в левове през ноември, като за една година е поскъпнал с 1,58 процентни пункта. 10,10% е годишният процент на разходите по ипотеките в левове, като спрямо ноември 2008 г. той намалява с 1,03 процентни пункта. Въпреки че поскъпват с 0,03 пункта за година, жилищните заеми в евро остават по-евтини от тези в родна валута и за ноември средният разход по тях е 9,57 на сто. Средната лихва по новоотпуснатите потребителски кредити в левове е 13,60% през ноември, като за един месец тя се увеличава с1,19 процентни пункта. Лихвата по ипотеките намалява на месечна база, като средният й размер при левовите заеми е 9,36%, а по тези в евро - 8,75%.

Лихвите по бизнес заемите се понижават за една година. На месечна база лихвите по левовите кредити за фирмите се увеличават, а по тези в евро намаляват. Банките са отпускали кредити на фирмите при рекордно ниските за последните 15 г. среднопретеглени лихви от 7,76% през ноември 2009 г., показват изчисления на Investor.bg.

Причината за ниските лихви е рекордният размер на отпуснатите фирмени кредити в щатски долари, които са сравнително нисколихвени. Лихвите, които банките дават по новите депозити, намаляват на месечна и се увеличават на годишна база.

Средната лихва по влоговете в левове е 7,74%, като за 12 месеца тя се увеличава с 0,65 процентни пункта, а спрямо октомври 2009-а намалява с 0,14. Депозитите в евро през ноември са със средна лихва 6,33 на сто, което е годишно увеличение от 0,80 процентни пункта и месечно намаление от 0,11.
Още от статията на „Монитор"

„Водачи и пророци, критици и злодеи", обобщава „Дневник"
Алан Грийнспан - Противоречивият
В средата на 2003 г. основната лихва в САЩ е свалена до невижданото дотогава ниво от 1%. Зад това действие стои шефът на Федералния резерв на САЩ Алан Грийнспан. Целта му е една - да извади икономиката на САЩ от рецесията, в която е изпаднала след спукването на дотком балона.

Лихвата се задържа на това равнище в продължение на година, преди Фед да започне да я повишава, но политиката на централната банка остава силно либерална. Резултатите - ниските лихви стимулираха кредитирането, цените на жилищата в САЩ се изстреляха нагоре, давайки отражение и върху пазарите на деривати, а фондовите борси удариха исторически рекорди. Според критиците на Грийнспан именно това е отключило ипотечната криза от 2007 г., която се превърна в световна финансова и икономическа криза.

Въпреки всички обвинения срещу него Грийнспан остава един от най-известните, признати и харизматични управители на Федералния резерв, но и най-противоречивият. Той ръководи монетарната институция в продължение на 20 години и един от шефовете на Фед с най-продължителен престой на лидерското място. Именно по негово време действията на монетарните институции и изказванията на техните шефове стават значителен фактор, влияещ върху финансовите пазари.

Кенет Лей - Безскрупулният
През изминалото десетилетие Кенет Лей се превърна в символ на корпоративната алчност и безскрупулния мениджмънт. Той беше изпълнителен директор на енергийния концерн "Енрон", който промени завинаги корпоративната история на Америка с фалита си през 2001 г. Заедно с други шефове на "Енрон" Лей беше обвинен за измами, укриване на информация и подвеждане на инвеститорите и служителите на компанията.

До последно той твърдеше, че банкрутът на "Енрон" е една добре обмислена конспирация, за която ръководството на концерна няма никаква вина. Въпреки всичко Лей така и не успя да обясни защо точно преди фалита на "Енрон" той и други шефове на компанията разпродават масово книжа на компанията, а в същото време подканват работници и акционери да продължават да ги купуват. Лей не дочака присъдата си, която според много съдии щеше да е поне 30 години. Той умря в средата на 2006 г. от инфаркт.

Джон Полсън - Прозорливият
Името на Джон Полсън нашумя през 2007 г.и 2008 г., когато ипотечната криза и фалитът на "Леман брадърс" пометоха финансовите пазари по цял свят. Докато хедж фондове и инвестиционни банки трупаха огромни загуби, управляваните от Полсън фондове реализираха стотици проценти доходност. Полсън е един от малкото, които още от средата на десетилетието започват да гледат резервирано на поскъпващите имоти в САЩ и постепенно изграждат пазарна стратегия да играят срещу тях.

Този ход започва да се изплаща през 2007 г. Резултатите са красноречиви - управлявани от Полсън фондове окупират челните позиции в класациите на хедж фондовете с най-голяма доходност. Способността на Полсън да прави милиарди в условията на пазарен хаос е толкова впечатляваща, че банкерите на Уолстрийт шеговито наричаха Хенри Полсън (бившият финансов министър на САЩ) "другия Полсън".

Бен Бернанке - Агресивният
На наследника на Грийнспан - Бен Бернанке, се падна трудната задача да прекара американската икономика през най-тежката рецесия от Голямата депресия насам. Сваляне на основната лихва до 0%, инжектиране на стотици милиарди в банките и финансовия сектор под формата на кредити, амбиции за още повече правомощия на централната банка - това са само част от мерките, които Бернанке предприе заради кризата.

Агресивната монетарна политика на сегашния управител на Фед предизвика противоречиви реакции и опасения, че се повтарят събитията от управлението на Алан Грийнспан, което може да доведе до нови шокове в близко бъдеще. Бернанке се оказа един от малкото защитници на американските банки в момент, когато всички са настроени срещу рисковите им инвестиции и алчността им. Той вече спечели подкрепата на президента Барак Обама за нов мандат като управител на Федералния резерв. Някои американски медии посочват, че Бернанке е наложил нов стил на управление на централната банка, включващ откритост и прозрачност, който е липсвал на всички управители на Фед преди него.
Още от статията на „Дневник"

„Търговците вече предлагат по-безопасни стоки", казва в интервю за „Монитор" председателят на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров
Г-н Лазаров, по празници традиционно се прочувате с проверки из "Илиянци". С каква честота са проверките, които извършвате?
- Проверките ни са целогодишни, но по празници се отразяват по-активно. Тъй като потребителят е най-уязвим по отношение на безопасността, ние извършваме и превенция. Ако чрез постоянните ни кампании за изясняване отговорността на потребителите клиентите правят избора си първо на база критерии за качество и след това на цена, това е идеалният вариант. Проблемите започват, когато човек вижда цена, решава, че тя го урежда, а същината на продукта не го интересува. Ще ви разкажа и куриоз. Човек си купува от магазинче в "Илиянци" самобръсначка с моторче и идва при нас да се оплаче, че не го бръсне. Той е платил изключително изгодната цена от 4 лв. Наложи се ние да му покажем, че е купил детска играчка, която е с меки ротиращи се дискове.

Когато засягаме темата "безопасност", това е всеобхватен процес - от изработката, през рекламата, до начина на предлагане и гаранциите, които се дават при покупка. Когато някой от елементите на сигурната продажба отсъства, веднага се увеличава рискът да попаднем на опасна стока. И в това отношение човек може да бъде повече или по-малко късметлия. Всяка година много евтини отоплителни уреди са причина за пожари. Най-малкото, което може да се случи, е уредът просто да спре да работи. Ако обаче не е купен от оторизирано място и не е със съответната гаранция, евтиното се превръща в загубени пари.

Колко сигнала сте получили за една година?
- За тази година сме получили над 10 хиляди сигнала. Дежурните експерти проучват всяко писмо. Понякога клиентът, обяснявайки същината на своя проблем в детайли, разкрива и други нарушения от страна на търговеца. Мога да гарантирам за това, че всеки сигнал е проучен и проверен и на човека, подал жалбата, се дава отговор. Още не сме направили обобщение колко са случаите, в които сме предприели действия към некоректни търговци, но потребителите все по-активно търсят правата си и това е много хубаво.

Каква е най-тежката санкция, която сте налагали през тази година?
- Като орган можем да налагаме глоби и административни мерки и да преценим какъв да бъде размерът на санкцията. Според Закона за туризма можем да пристъпваме към временно затваряне на туристически обект, когато мястото няма временно или постоянно удостоверение за дейността си. За тази година сме наложили 121 такива мерки. Другата мярка, която не е за подценяване, е спиране и забрана за търговия със стоки, които представляват опасност за живота и здравето. До момента сме констатирали над 210 случая, а сега още 15-20 случая са в лаборатория, за да се вземе окончателно решение и за тях.

Като цяло мога да кажа, че забелязваме тенденция към намаление на предлагането на рискови стоки в търговската мрежа спрямо предходната година. Това е така и у нас, и в Европа. За миналата година бяхме на седмо място в справочника на ЕК по отношение активността на страните членки и ефективността им в борбата с опасните стоки. За тази година междинните отчети за тази ефективност ни поставят на четвърто място. Лидерът за миналата година беше Германия, през тази е Гърция.

Повишава ли се грамотността на потребителите?
- Не изключвам участието и на търговците. Тези 10 хил. жалби, за които говорим, означават и наш служебен контакт с конкретния търговец, диалог, медиация и форма на превенция. В резултат делът на удовлетворените рекламации расте, което значи, че самите търговци стават по-диалогични. В обектите, където клиентите могат да видят нашия телефон, както и този на управителя на магазина, написани на видно място, означава, че този обект е част от отворения меморандум на търговците, които желаят да бъдат лоялни и коректни участници на пазара.
Точно заради завишеното търсене на продукти по време на празниците допълнителен контингент търговци очакват да реализират най-високи печалби и предлагат продукти с изгодни цени, но без гаранция за тяхното качество. Именно върху тях отделяме повече внимание, за да разберат те, че ако сме били пасивни през годината спрямо тях, то не е било, защото късметът им работи и сме ги забравили, а защото те не са представлявали необходимото ниво на опасност, с което да застрашат сигурността на потребителите. Опасните търговци излизат на пазара през ноември, вадят документи, които те мислят, че могат да бъдат приети за редовни от контролния орган, но ние знаем кога да се усъмним, вземаме допълнителни арбитражни проби. Така за ноември ръстът на спрените стоки надхвърля два пъти количеството на подобни артикули за октомври.
Още от интервюто на „Монитор"

"Спрените плащания могат да доведат до верижни фалити", казва в интервю за „Класа" д-р Константин Тренчев, президент на КТ „Подкрепа"
Д-р Тренчев, социалният министър Тотю Младенов каза в понеделник, че осигурителната вноска ще започне да се увеличава, ако работодателите не използват сегашното й намаляване за запазване на работните места. Как ще коментирате тази мярка?
- Министърът е абсолютно прав, понеже тази осигурителна тежест, която намалява, оставя повече пари в бизнеса и е редно работодателите да ги използват за инвестиции в технологии и условия на труд. Освен това намаляването на вноската ще намали и постъпленията в НОИ, което означава, че държавата трябва да допълва необходимото количество пари. Затова е логично, ако се правят отстъпки на бизнеса, той да отговаря с разумно отношение към тези пари.

Как ще коментирате решението на Националния съвет за тристранно сътрудничество да бъде замразена минималната работна заплата на 240 лева за 2010 г.?
- Не е характерно за синдикатите да се съобразяват с подобно нещо, но това го направихме като едно изключение заради кризата. Догорили сме се все пак, че юни месец ще преразгледаме нещата и при положение че има оживление в бизнеса, ще поискаме да се подобрят параметрите към по-добро.

Как ще се развива пазарът на труда следващата година според разчетите на КТ „Подкрепа"?
- Това, което най-много ни притеснява, е, че държавата е спряла доста плащания по договори с много фирми. Това са правителствените договори, една част от които са да се направи далавера, но има и такива, които са реални. Оттам нататък фирмата, на която не е платено, задлъжнява към други фирми и така се получава много лош ефект на взаимна задлъжнялост, която може да доведе до верижни фалити. Ако държавата започне да се разплаща, това ще освободи веригата и може би ще доведе до раздвижване на някои сектори. Моята информация е, че ще започне разплащане от началото на годината, за да може да се отпуши цикълът на парите. В противен случай прогнозите са лоши.
Още от интервюто на „Класа"

„Пенсиите без таван, за да не крият доходи", казва в интервю за „Стандарт" социалният министър Тотю Младенов
Министър Младенов, преди ден заявихте, че има реална възможност осигурителните вноски на бизнеса отново да бъдат повишени, ако през новата 2010 г. се предприемат масови уволнения. Това обаче предизвика доста негативни реакции от страна на предприемачите, които заявиха, че подобна стъпка ще се отрази фатално на голяма част от тях. Обсъждана ли е действително такава мярка с министрите?
- Намаляването на осигурителните вноски за бизнеса до 1,1% е мярка, която ще важи през цялата следваща 2010 г. Всичко отсега нататък зависи именно от бизнеса и от това дали ще си изпълни ангажиментите. В крайна сметка България е една от страните с най-ниски осигурителни вноски за бизнеса в цяла Европа. Ние продължаваме да я сваляме и правим това единствено и само заради кризата.

А смятате ли, че безработицата през 2010 г. ще остане в рамките на планираните и разчетени и в бюджета 11,4%?
- Тежки ще бъдат първите няколко месеца на следващата година, но аз се надявам, че ще помогнем с мерките, които ще предприемем за пазара на труда. Включително по Оперативната програма "Човешки ресурси" на Европейския съюз и с активните мерки по пазара на труда. Утре (днес - б. р.) очакваме Министерския съвет да приеме на заседанието си Националния план за действие по заетостта за 2010 г., както и постановлението за намаленото работно време, за намаляването на осигурителните вноски, връщането на ДДС в по-кратки срокове. Смятам, че и приходната част в бюджета за следващата година би трябвало да бъде по-висока. Надявам се с общи усилия и с мерките, които предприема правителството, да запазим колкото се може повече работни места. Ситуацията обаче ще бъде тежка, особено в първите месеци на новата година.

Има ли вече в социалното министерство разчети колко души се очаква да останат на улицата именно в най-тежките зимни месеци?
- Не мога да правя подобни прогнози. В момента към края на годината безработицата в страната ще бъде около 9,2%. До края на януари - според разчетите, които имаме от Агенцията по заетостта, ще доближи 10%. За по-нататък нямаме разчети.

Колко като брой българи са това?
- Един процент обхваща 37 хиляди души.

По отношение на Националния план за действие по заетостта синдикатите се оплакаха, че от него са орязани някои ключови програми от миналата година, например "Баба и внуче", която се радваше на много голяма популярност. Как ще компенсирате липсата?
- По Оперативна програма "Човешки ресурси" са заделени над 250 милиона лева по различни мерки и програми. Една от мерките е не за пенсионерите, а за безработните. Те ще могат да гледат малки деца на семейства, в които и двамата родители работят. Тази мярка ще започне от догодина. Ние я променяме - на практика, вместо само на по-възрастни хора, ще даваме възможност и на останали без работа да се възползват от тази възможност, за да получават средства по оперативната програма. Но нека изчакаме на първо място планът да бъде приет.
Още от интервюто на „Стандарт"