Дестинациите в екотуризма, които са много разнообразни и варират от „еко-дружелюбните" курорти по крайбрежието на Тайланд до ловни хижи в джунглите на Кения, в момента привличат около 15% от глобалния туристически пазар, са казали лидерите на Международното общество по екотуризъм TIES.
Но на много дестинации липсва „зелена сертификация" или последващи проверки от правителствата или други групи, за да се гарантира, че предприемачите ще спазят обещанията си и няма да повредят околната среда.
„Австралия е страхотен пример, Коста Рика е добър пример" как да бъдат сертифицирани и проверявани дестинациите, посочил е изпълнителният директор на TIES Дейвид Солит. Конференцията за екотуризма в Осло е събрала почти 500 души.
„Критичният елемент е да има последваща проверка", твърди Кели Брикер, глава на базирания в САЩ борд на TIES. „Дори и да има сертифицираща програма, трябва да има проверки от хора, разбиращи критериите".
И двамата лидери са похвалили програмата на Австралия за национална акредитация на екотуризма, поставяща все по-високи цели за операторите. „С времето те са покачили летвата", казва Брикер.
Коста Рика пък има скала за оценки, според която най-много точки получава компанията, чийто главен център (а не само нейният ваканционен център в дълбоките гори) ползва щадящи за околната среда принципи, например употреба на енергия от слънцето.
По време на конференцията в Норвегия, която ще заседава и утре, е станало ясно, че редица страни подобряват последващите си проверки. Характерните особености на екотуристите са такива, че ако тези най-често високо образовани хора установят мошеничество и измами, те чисто и просто ще си тръгнат и повече няма да се върнат към дестинация, която се отклонява от стандартите.
„Видях как това стана доста бързо с Фиджи. Пазарът каза ‘аз не искам това'", посочва Брикер.
Повдигнати са и въпроси за границите на растежа на екотуризма - дивите райони няма да останат дълго невредими, ако все повече и повече хора ги посещават, особено ако прелитат дотам половината свят на замърсяващите самолети.
„Най-добрият начин да се разраства капацитета на екотуризма е да се увеличава размера на охраняваните площи", казва Солит. Около една десета от сушата на Земята е заета от охранявани територии - вкарването на по-голяма част от територията в паркове ще помогне едновременно и на екотуризма, и на природното равновесие.
Според директора на TIES, това е неустоим социален и икономически аргумент, който трябва да се използва вместо лозунга „да сложим тези места под ключ". По думите на Солит, Габон в Африка сега създава нови паркове.