
След 15 години страната отново бе приета за член на организацията, след като през 1992 г., напусна за да избегне производствените квоти. Новият президент на страната Рафаел Кореа обаче обяви още след избирането му на този пост, че Еквадор отново иска да стане член на организацията.
Сега в ОПЕК ще има две латиноамерикански страни - Еквадор и Венецуела. Еквадор произвежда около 500 000 барела петрол на ден, с което страната ще заеме последно място по продукция в картела. Капацитетът на Венецуела възлиза на около 2,4 милиона барела дневно. Двете са далеч от първенеца - Саудитска Арабия, която произвежда дневно по 9 милиона барела петрол.
Общо страните членки на ОПЕК /Алжир, Ангола, Саудитска Арабия, Еквадор, Венецуела, Обединените арабски емирства, Индонезия, Иран, Ирак, Кувейт, Либия, Нигерия и Катар/ произвеждат по 31 милиона барела петрол дневно, което е 40 процента от световното производство.
Abadbobata
на 19.11.2007 в 07:45:09 #3Икономист, Пречките пред алтернативните енергийни източници не са технологични, а политически: - прекалено много субсидии за "традиционните" източници - externalities на ТЕЦ-а, като замърсяване, не се включват в цената на тока и на АЕЦ, като 10 000 складиране на отпадъци, също не се вклюват в цената на тока - прекалено много лобиране и икономически: - търсенето на слънчеви панели в момента е 30% по-голямо от предлагането - аналогична е и ситуацията при вятърните и геотермалните
Икономист
на 18.11.2007 в 13:43:17 #2С темповете на развитие на науката и технологиите до 10 години ще има технологичен пробив най-малко при един алтернативен източник на енергия. Дали ще са слънчеви панели на основа на нанотехнологии с невероятно КПД или термоядрен синтез получен с помоща на импулни лазерни установки или нещо друго - е въпрос на време. Света няма да се промени изведнъж след това а постепенно, но за арабите (като изключим богатите им шейхове) ще е глад и мизерия...
алекс
на 18.11.2007 в 12:48:36 #1Може ли някой да обясни, защо в заглавието ОПЕК е изписан с латински букви ??????