„Енергийните дружества искат такса и за неконсумиран ток", съобщава от първата си страница „Сега"
Идеята на електроразпределителните дружества да се плаща дори и за неконсумиран ток ще стане факт. От 1 юли 2010 г. ще бъде въведена нова такса за ползване на електричество. Тя ще е 1.80 лв. с ДДС на месец. Това стана ясно след заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) вчера. Първа подобна такса поиска да въведе австрийската EVN, която доставя ток на Югоизточна България. Според шефа на енергийната комисия Ангел Семерджиев обаче таксата трябва да важи за цяла България. Идеята ще се обсъжда с трите ЕРП-та в петък.

Скандалното в предложението на EVN е, че на практика се иска всеки потребител да плаща два пъти за едно и също нещо. Идеята на ЕРП-то е месечната такса да е като абонамент и да се начислява само защото жилището има достъп до енергийната мрежа. От 2 години насам обаче достъпът до разпределителната мрежа вече е част от цената на тока и се отбелязва на отделен ред във всяка сметка за тока. Според EVN има твърде много вили, ваканционни имоти или необитаеми постройки, които през по-голямата част от времето имат нулево потребление. Така те не плащат никакъв "достъп", а енергийните компании харчат пари, като пращат всеки месец инкасатор да им отчита електромерите. По груби сметки такива постройки са на около 20% от абонатите.

Идеята на EVN е таксата да се начислява към сегашната цена, която се състои от два компонента - за достъп и за снабдяване. Ако това се случи, при общо 3.5 млн. електромера в страната тя ще донесе 63 млн. лв. допълнителни приходи за трите ЕРП-та на година. Според Семерджиев обаче приходите на енергодружествата няма да се увеличат, защото просто ще се преструктурира сегашната такса за достъп. Дори да се приеме това тълкувание обаче, ЕРП-тата ще имат допълнителни приходи поне от необитаемите жилища.

"Сега е несправедливо - тези, които потребяват повече ток, плащат по-висока такса за достъп за сметка на онези, които не консумират нищо. А като въведем таксата, дори ще се намалят леко сметките на тези, които сега ползват ток", аргументира се вчера Семерджиев.
Още от статията на „Сега"

„Махат топлинните счетоводители", информира от първата си страница „Монитор"
Услугите на топлинните счетоводители да се ползват само по желание и да се премахне сегашното задължение сметките за парно в сградите етажна собственост да се изготвят чрез дялово разпределение. Това предлагат от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). От антимонополния орган вчера публикуваха свое становище по Закона за енергетиката и наредбите към него, които регламентират дейността на топлинните счетоводители.

След направения анализ от ведомството на Петко Николов са установили, че сегашната нормативна уредба води до закрепостяване на клиентите. Освен това от КЗК констатират, че абонатите на топлофикациите не разполагат с действителна свобода на избор дали да употребяват услугата дялово разпределение или не. Това според експертите на комисията създава условия за непазарно поведение от страна на топлинните счетоводители. Техният стимул да се конкурират помежду си е премахнат, а самите потребители са поставени в условията на закрепостяване, категорични са от КЗК.

За това от антимонополния орган предлагат освен да се премахне изискването за задължително ползване на услугата дялово разпределение, занапред да падне и условието потребителите да бъдат собственици на топломерите. Според КЗК е належащо и да се премахне и задължението потребителите, присъединени към една абонатна станция, да ползват еднакви уреди, купени от една и съща фирма. Трябва да се създаде възможност да се ползват взаимозаменяеми разпределители, смятат хората на Петко Николов. Това според антимонополистите ще премахне "закрепостяването" на абонатите  към един топлинен счетоводител.
Още от статията на „Монитор"

„Удар по джоба за Разпети петък", предупреждава от първата си страница „Стандарт"
По-скъпо парно ще плащаме от 1 април. Ден преди Разпети петък цената на топлото ще се вдигне с около 5%. Това стана ясно от думите на Ангел Семерджиев, шеф на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Причината е поредното поскъпване на природния газ. Предложението е цената на горивото, използвано от топлофикациите, да скочи с 16,62%. От 1 юли пък може да ни ударят с такса "електромер". По 1,80 лева на месец да плаща всеки абонат, иска компанията ЕВН, която обслужва Югоизточна България. От промяната потърпевши ще са хората с необитаеми жилища и вили, които се посещават рядко. Такива са 20 на сто от електромерите в страната. Дори да не са ползвали ток, собствениците им ще броят на Енергото по 21,60 лева на година.
Още по темата от „Стандарт"

„Кризата се разраства без ясна съпротива", обобщава на първата си страница „Дневник"
Представители на правителството дадоха разнопосочни сигнали за икономиката и публичните финанси.Премиерът Бойко Борисов определи състоянието на бюджета като "много тежко", а сегашния момент - като най-тежък "от войната насам". Коментирайки спада на вноса през януари и февруари, шефът на митниците Ваньо Танов обобщи, че "към момента не може да се говори за излизане от кризата" и ще  "продължаваме да слизаме надолу".

Финансовото ведомство пък разпространи становище на министър Дянков, според когото вече се виждат "първите сигнали за излизане от кризата, макар и плахи". Визирайки отчетения ръст на износа през януари с 13% на годишна база, той посочва, че това е "доказателство за успешната политика на правителството за подкрепа и растеж на българската икономика". Според икономисти изводът му не е много коректен, тъй като заради газовата криза през януари миналата година, която блокира производството, износ на практика не е имало.

Пред "Дневник" финансовият министър уточни, че правителството не обмисля актуализация на бюджета.Според икономисти от управляващата партия и това е вариант, ако спадът на приходите продължи.

От опозицията и от СДС прогнозираха, че бюджетният дефицит за февруари ще е над 500 млн. лв. и така само за първите 2 месеца ще достигне определения от правителството като максимално допустим за годината от 1.8% спрямо брутния вътрешен продукт. Като тревожен сигнал за състоянието на публичните финанси експерти посочиха и свиването на фискалния резерв, който е първият източник за финансиране на държавните разходи, когато приходите се окажат недостатъчни.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Икономиката ни спадна с 30%", пише на първата си страница „Класа", като цитира премиера Бойко Борисов"
30% по-малко петрол е влязъл в страната, с 30% потреблението на газ е по-ниско, с 30% - и електроенергията, което означава, че икономиката е с толкова надолу. Това съобщи вчера премиерът Бойко Борисов при откриването на Националния форум за разясняване на Схемите за подпомагане на земеделските стопани по кампанията за директните плащания 2010 г. Оградени сме с държави, които са в криза и това пряко води до намаление на чуждите инвестиции, каза още премиерът. Той припомни, че когато Гърция беше добре, изкупуваше банки, имоти, фирми, предприятия. Сега, когато стагнация е обхванала света, всеки стиска парите и чака по-добри времена.

„По-тежки месеци за България не е имало от времето на войната. Това е реалната ситуация и когато решите да ме пресирате, да знаете, че съм написал оставката на правителството и тя е в джоба. Оставям я и ще видите какво ще получите след това. Вината няма да е в мен. Влагам целите си усилия, характер, но всичко си има граници", допълни министър-председателят. Той припомни, че от дължимите на фермерите 771 млн. лв. досега правителството е изплатило 765 млн. лв.

Държавата е заварена със седем от седем блокирани оперативни програми. Към днешна дата има пълно разблокиране и така е изпълнено едно от най-важните предизборни обещания. Спазвайте правилата, обърна се Борисов към фермерите, защото страната вече е глобена с 40 млн. лв. за кампания 2007 г. Има притеснения и каква ще е санкцията за 2008 г.

Брюксел казва точно и ясно: не можеш да харчиш повече, отколкото са ти приходите, продължи Бойко Борисов. По този повод той съобщи, че в понеделник са били преведени 25 млн. лв. по сметката на здравната каса за разплащане на дейността на общопрактикуващите лекари и зъболекарите. Те обаче стачкуват, защото сега ги проверяват (за протеста на медиците - на стр. 4).

Наблюдават ни много внимателно, обясни Борисов. Според него нашето правителство за първи път е направило това, което изисква Европа, и то не под натиск. За разлика от гърците ние държим дефицита, увеличихме акцизите на цигарите и алкохола и сме намалили с 15% разходите за всички министерства още в началото на това управление. Бойко Борисов припомни, че в последните месеци предизборно са одобрени договори за 200 млн. лв., а се е знаело, че няма пари. Подобен капан е сложен с пенсиите, които е трябвало да се вдигнат от 1 юни, преди да влезе следващото управление. На последния МС на това правителство ще приемем всички лекарства да са без пари и пенсиите да са по 2000 лв. и следващите да ги намерят, пошегува се премиерът.
Още от статията на „Класа" и Още по темата на „Класа"

„Правителството може да създаде Национална водна компания", прогнозира „Сега"
"Подобно на националната електрическа компания може да бъде създадена и Национална водна копания", заяви вчера регионалният министър Росен Плевнелиев на среща с представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Според него така държавата ще реши проблемите във водния сектор, който е в окаяно състояние, а загубите на вода по ВиК мрежите достигат 55-70%.

От думите на Плевнелиев се разбра, че екоминистерството ще пише стратегия за обединение на ВиК дружествата в четири големи дружества. Според Плевнелиев така за няколко години могат да се привлекат между 3.5 и 5 млрд. евро инвестиции във ВиК.

Правителството на ГЕРБ се закани още през септември миналата година, че ще започне пълно преструктуриране на водния сектор, за да може управлението му да се съсредоточи на едно място. В момента отговорността за него си споделят четири министерства - на регионалното развитие, на околната среда, на икономиката и на земеделието. Преди две седмици аграрният министър Мирослав Найденов също припомни идеята, че отделна агенция, министерство или дори нова държавна компания може да поеме контрола над целия воден сектор в България.
Още от статията на „Сега"

„Икономиката излъчва сигнали за обещаващо възстановяване", анализира „Монитор"
Днните за туризма, които националната статистика публикува през последните дни, излъчиха поредния позитивен сигнал за възстановяването на българската икономика. След положителния ръст на износа през ноември и декември 2009 г. броят на чуждестранните туристи в България през януари също се е покачил спрямо година по-рано, при това сериозно. След продължителен спад за повече от година броят на чуждите туристи, посетили България, е отбелязал ръст от цели 14,3% през януари 2010 г. спрямо същия месец на 2009 г. Дори и да отчетем ниската база от началото на 2009 г., когато притокът на туристи от чужбина намаля с около 10%, растежът през януари 2010 г. не бива да се подценява.

Всички основни пазари за входящ туризъм в България са отбелязали значително увеличение, като основната маса се е формирала от туристи от съседни страни. Така например Гърция е изпратила 13% повече туристи у нас през януари. На пръв поглед е странно, че страна като Гърция, която в момента преживява опустошителна криза, е генерирала такъв туристически поток към България. Едно от възможните обяснения са сравнително ниските цени в българските туристически курорти, които очевидно са се превърнали в атрактивна дестинация за гърците по време на криза. Това най-вероятно е провокирало и силния ръст на туристите от други европейски страни - Сърбия (33.8%), Русия (32.0%), Македония (28.4%), Финландия (7.8%), Румъния (7.4%), Великобритания (6.1%), Швеция (4.9%) и Франция (4.8%). Друго възможно обяснение е, че модернизирането на базите за зимни спортове в страната, комбинирано с приемливи цени, е привлякло чужди туристи въпреки презастрояването в курортите. Би било интересно да се види дали цената е била водещият фактор при избора на България за зимна ваканция след 1-2 години, когато ефектите от кризата върху решенията на потребителите ще са отминали.

Паралелно с данните за туризма Националният статистически институт публикува и последното проучване за бизнес климата в икономиката, проведено през февруари. Данните показват, че бизнес климатът се задържа на същото ниво спрямо януари, което също би могло да се тълкува като умерено оптимистична новина. По-интересното обаче е, че промишлеността отчита слабо подобрение на бизнес климата - с 0,4 пункта. След данните за забавящ се спад в промишленото производство и продажби в края на 2009 г. проучването на бизнес климата от февруари дава надежда, че скоро индустрията ще достигне дъното и ще започне да расте. Това най-вероятно ще се случи през 2-рото или 3-тото тримесечие на 2010 г. в зависимост от състоянието на външното търсене. Бизнес климатът в продажбите на дребно също бележи увеличение за втори пореден месец, при това с 2,2 пункта за февруари. Не бихме могли да правим фундаментални изводи от това проучване, но все пак данните са обнадеждаващи за процеса на възстановяване на вътрешното потребление.
Още от статията на „Монитор"

„И печелившите са ..." е заглавието на разследване на „Дневник" как едни и същи лица са участвали по няколко пъти в различни сделки с държавни терени по Северното Черноморие
Едни и същи физически и юридически лица са участвали по няколко пъти в различни сделки с държавни терени по Северното Черноморие, за които преди седмица съобщи варненският областен управител Данчо Симеонов, показа разследване на "Дневник". Сред тях има и участници в евтините заменки на предишното правителство. Както вече стана известно, през периода 2005-2008 г. държавата е продала общо 873 215 кв.м гори с променен статут, като част от тях са преминали в частни ръце на цени под 2 лв. за кв.м.
Задружни усилия
Най-много горски терени във Варненско държавата е продала в землището на с. Самотино, община Бяла, сочи справка на областната администрация. Там дружеството "Атлас пропъртис" е придобило терени по 1.94 лв. за кв.м. Съдружници в компанията са Рени Илиева и Руни Шаранков. Двамата са съсобственици и в "Султояни" ООД. То е купило други два терена край Самотино през 2005 г. и 2006 г., съответно за 2.03 лв. и 3.95 лв. на кв.м.

Илиева и Шаранков са съдружници и в трета компания - "Златен бряг", където делят собственост с още четири физически лица. Сред тях е и адвокатът Атанас Илиев, който през 2006 г. плаща по 3.93 лв. на кв.м за близо 10 декара отново в землището на Самотино.

Проверка във фирмените регистри показва Руни Шаранков и като съсобственик в "Баня голф енд СПА ризорт ", чийто проект за строеж на голф комплекс край с. Баня беше спрян от съда след обжалване. Акционер в дружеството, свързвано с ДПС, е и Николай Крумов Петков, който участва в няколко компании на Христо Ковачки. През 1999 г. заедно с Благой Тошев Шаранков учредява фирата "Бесепара турс" ООД, не е ясно дали още е активна. На същия адрес четири години по-рано двамата са регистрирали фирма "Мидас" ООД за производство на алкохол.

Сред бенефициентите на евтината разпродажба на държавна земя край селото е и друго физическо лице - Иван Байчев. През 2005 г. той плаща по 1.94 лв. за терен от 28 дка. Година по-късно брат му Веселин Байчев купува в същото землище, но цената вече е 3.94 лв. на декар. Сред участниците в списъка на областната администрация има и дружество с държавен дял към момента на сделката. Става дума за регистрираната в Мездра компания "Сънитекс" АД. През 2007 г. тя е купила от земеделското министерство 9 декара в местността Баба Алино край курорта Златни пясъци на цена 48.72 лв. за кв.м.

По това време друго министерство - на икономиката и енергетиката, е притежавало 7% от акциите на "Сънитекс". Миноритарният държавен дял в компанията е обявен за приватизация с непарични платежни средства в края на юли м.г.
Две в едно
През 2005 г. компанията "Ню Болкан хаус" е купила два горски терена с променен статут край устието на река Камчия. За единия е платила по 2.45 лв., а за другия - по 2.39 лв. за кв.м. Според информационната система ДАКСИ на следващата година "Ню Болкан хаус" придобива 25% от друго инвестиционно дружество - "Камчия ризорт".

Чрез замяна на гори във вътрешността на страната през 2008 г. то се сдобива с три парцела в землището на Ново Оряхово и Шкорпиловци край Варна. Кабинетът на Сергей Станишев ги вади от защитена територия, която трябвало да бъде включена в екологичната мрежа "Натура", а статутът им е променен, за да се превърнат в строителни площадки.
Още от статията на „Дневник"

„Може и да не гласуват още 350 млн. лв. за НЗОК", съобщава „Класа"
Обещаните 350 млн. лева, които трябва да бъдат отпуснати допълнително за НЗОК, има вероятност и да не бъдат гласувани утре (б. р. днес) на заседанието на Министерския съвет. Това каза вчера зам.-министърът на финансите Ана Михайлова. Тя обяви, че средствата могат да бъдат отпуснати, ако се намери откъде да се вземат. „Такова е решението - 350 млн. лева да бъдат отпуснати при евентуално преизпълнение на приходите", обясни Михайлова. Тя добави, че въпросът е много труден, тъй като в бюджета, приет от Народното събрание при определени параметри, под натиска на различни лобита и неформални системи трябва да се намери допълнителен ресурс, който в момента не съществува. „В Националната здравноосигурителна каса на този етап няма дефицит, а увеличението на здравната вноска от 2% има за цел да постигне балансиран бюджет за 2010 г.", коментира още Михайлова. От НЗОК също изчислиха вчера, че с 300 млн. лева ще се увеличи бюджетът на касата при увеличаването на вноската от 8 на 10%. На извънредно заседание на Надзорния съвет в понеделник здравната каса прие промени, които ще бъдат направени в Закона за бюджета на НЗОК. Те ще бъдат внесени в Министерския съвет от министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев днес, като след това предстои гласуването им в Народното събрание. От НЗОК обявиха още, че се предвижда увеличението на здравната вноска да стане факт от 1 април тази година.

Въпреки обещанията на правителството за увеличаване на средствата в здравната система вчера общопрактикуващите лекари продължиха с протестите. В тях се включиха и семейните лекари от София и областта, Пазарджик, Хасково, Търговище, Ямбол, Шумен, Разград и Добрич. В столицата протестът на личните лекари се проведе в 29-о ДКЦ, като в него взеха участие близо 250 общопрактикуващи лекари. „Докога ще продължат протестите, зависи от НЗОК, заявено е, че дължимите суми са преведени, но трябва да ги видим", коментира председателят на дружеството на семейните лекари в София д-р Делфина Нуниес.
Още от статията на „Класа"

„Дянков вече е опасен за нашето здраве", анализира „Сега"
Наистина - вече е абсолютно наложително премиерът Бойко Борисов да смени калкулатора си Симеон Дянков. Защото финансовият министър, който очевидно владее само операциите събиране и изваждане и няма никаква визия за нито един сектор от реалния живот, е на път да съсипе окончателно и без това едва крепящата се здравна система.

Още от миналата година държавата започна системно да не плаща здравните вноски, които тя дължи за над 4 милиона души - деца, пенсионери, бедни. Те са около 1/3 от всички пари от здравни осигуровки, т.е. 1/3 от бюджета на здравната каса, с който се плаща за медицински услуги. На теория вноските от държавата се внасят в резерва на здравната каса, който пък е част от фискалния резерв. На практика Министерството на финансите просто не дава тези пари, те са виртуални. Схемата бе наложена от предишния финансов министър Пламен Орешарски, но много се хареса и на Дянков. Защото така той си крепи скъпоценния дефицит. Няма значение, че гражданите се лишават от лечение. Няма значение и че здравноосигурителната система би трябвало да има независим от държавата бюджет, а не да крепи с осигуровките фискалния резерв.

В "идеалния" пикчър на Дянков обаче възникна проблем - все пак здравната система няма как да работи без 1/3 от парите, с които преди е разполагала. И започнаха лъжите, с които да се оправдае намаляването на разходите. Най-тлъстата от тях засега е, че се прави здравна "реформа", която ще осигури качествени медицински грижи. Горчивата истина е, че на никой не му пука за качеството, калкулацията е проста - щом парите са с 1/3 по-малко, ще намалим болниците с 1/3. Първо се твърдеше, че те ще се преструктурират, но се оказа, че тържествено обещаните от кабинета пари за долекуване липсват. После стана ясно, че идеята не допада на електората, реформата изобщо не е лесно нещо, а за осигуряване на качество са нужни пари и дългосрочна политика. Затова и болниците всъщност няма да се реформират и всичко ще си тече по старому. Финалният етап на "реформата" беше, че касата просто спря да плаща. Пък който оцелее.

Затова се наложи Дянков да смени тактиката - той обяви, че бюджетът на касата ще се актуализира с пари от увеличените приходи от НАП и митниците. После "даде" за здраве и парите от увеличения акциз на цигарите. Премиерът Бойко Борисов пък обеща да се бръкне в резерва, за да се набавят нужните средства. Но нищо подобно не стана. Така се стигна до най-гениалния, засега, ход - да се вдигне здравната вноска.

Аритметиката на Дянков е елементарна - пари няма, а докторите толкова държат на тях, но МФ не иска да бърка в резерва, значи ще вземем парите от гражданите и бизнеса.
Още от статията на „Сега"

„400 лв. и ставаш висшист за 3 дни", разследва пазара на фалшиви дипломи „Стандарт"
Започваш нова работа, но ти трябва една дребна подробност - диплома от икономическа гимназия. Няма проблем, не е необходимо да записваш задочни курсове и да се мъчиш над учебниците.

Можеш да се сдобиеш с подобен документ в нета - цената му вече се е сринала дотам, че е чудно как не ги раздават безплатно. Ако говорим за средно образование - между 400 и 550 лева.

Над 11 000 резултата показва "Гугъл" при изписването на "Продавам дипломи". В много от случаите излизат напълно актуални оферти, най-често в сайтовете за продажби на стоки, като за връзка се дава имейл адрес или скайп. При запитване на една от офертите от репортер на "Стандарт" търговецът любезно върна следния отговор:

"Можете да си купите диплома за завършено средно и висше образование от всяко държавно учебно заведение в страната с успех по ваш избор.

Възможно е да бъдат с дата на издаване в периода от 1996-2009 г., а за години преди 1996 може да се направи като преиздадена диплома (дубликат).

Качеството на нашите документи е същото, както на оригиналните документи, имат си всички необходими подписи и печати. Дипломите са напълно годни за употреба с цел по-добра реализация и не биха предизвикали съмнение пред работодатели, при кандидатстване във ВУЗ. Може да се използва и за пред КАТ за получаване на шофьорска книжка.

Нашите цени са:
Средно образование - 550 лв.
Висше образование:
Бакалавър - 1400 лв.
Магистър - 1800 лв.

Оказва се, че човек може да стане среднист за две минимални заплати, а висшист - на стойността на таксата на обучение за две-три години в зависимост от специалността. При това да си избере и успеха. В действителност най-търсени в нета са дипломите за средно образование, които наистина не се проверяват от работодателите за автентичност, но са много полезни за излизане в чужбина, когато се търси определена квалификация - например сертификат за готварство. Търсят се и документи за основно образование - най-често за да могат с тях и напълно неграмотни хора да вземат шофьорска книжка и да увеличат бройката на джигитите по пътищата.

По груби сметки на образователни специалисти около 150 000 дипломи и сертификати менте циркулират из страната и чужбина. Поне това е цифрата, която се върти в публичното пространство, но не е ясно на каква база са изчисленията.

Най-често това са документи за квалификация в дадена област и се издават за по-стари периоди, когато в България не е имало регистри на тези тапии. По този начин не може да се проследи дали документът е автентичен.
Още от статията на „Стандарт"

„Има прехвърляне на капитали от Гърция към България, не обратно", твърди „Класа"
До момента няма съществено отражение на гръцката криза у нас. Засега по-скоро става дума за прехвърляне на капитали от Гърция към България, защото нашата страна предлага добро ниво на стабилност. Това заяви подуправителят на БНБ Димитър Костов на кръгла маса „Капиталовият пазар в България - накъде след кризата". Експертът обясни, че свалянето на рейтингите на гръцките банки не означава нищо притеснително, защото когато показателят е намален за самата държава, рефлектира върху оценката на финансовите институции.

БНБ наблюдава всички банки непрекъснато, няма индикации да се случва нещо нередно в системата, посочи Костов. По думите му реално дъщерните поделения на гръцките банки у нас не са по-зле от останалите кредитни институции, дори са сред първата половина по показатели.

Що се отнася до развитието на капиталовия пазар председателят на Националната комисия по корпоративно управление Румен Радев заяви, че за да тръгне борсата нагоре, държавата трябва да листне миноритарни дялове от енергийните дружества. Според него друга добра идея е пускането на борсата на определени целеви инфраструктурни проекти. От своя страна финансистът Андрей Пръмов контрира предложението за листването на държавните дялове с думите, че подобна продажба не би помогнала за цялостното развитие на борсата, а само би дала моментен тласък. В момента има нужда от нови дружества, а не от компании, чиито активи просто да се прехвърлят, посочи експертът.

"Говорейки за приватизацията на енергийните компании, трябва да решим кои компании си струват", коментира Камен Колчев, председател на СД на "Елана финансов холдинг" АД. Той обясни, че енергопреносните дружества са подходящи, защото са големи, като всеки от дяловете ще струва по над 100 млн.
Още от статията на „Класа"

„70% от научните изследвания отиват в практиката", казва в интервю за „Монитор" академик Никола Съботинов, председател на БАН
Академик Съботинов, предстои нова атестация на всички учени и работници в БАН. На какви критерии трябва да отговаря един учен, за да остане на работа в академията?
- За всеки учен има различни критерии в зависимост от спецификата на неговата дейност. Зависи дали работи по фундаментални или приложни изследвания. Но има общи критерии, които ще са важни за всички: какви публикации има и какво е тяхното качество. В случая не е важна бройката, а в какви списания намира отражение научният резултат. Ще се гледа също дали са цитирани научните публикации, което означава дали се интересува научната общественост от тези публикации и как ги възприема, критично или положително. Ще се гледа патентната дейност. Важно е докъде са стигнали изобретенията - дали само са регистрирани, или са внедрени в практиката. Важно е също какви проекти има и какво е тяхното финансиране. Защото за добра наука се дават добри пари. Всичко това ще се вземе предвид, но то ще има различна тежест за различните научни области и направления.

Имате идея след новата атестация да се повишат заплатите с парите на изключените учени. С колко ще се вдигнат заплатите?
- Идеята е останалите след атестацията да бъдат класирани по определен начин. И ако има освободени хора, на техните места ще назначим нови, които ще бъдат с по-ниски заплати, защото нямат нужния стаж. Тази разлика ще бъде използвана за повишаване на заплатите, но тя е малка. Целта ни обаче е да достигнем двукратно увеличаване на заплатите. За това сме изготвили схема. Тя ще е част от реформата и ще я предложим за одобрение на министерствата на просветата и финансите с настоятелното и сериозно искане да се подобрят заплатите на учените в БАН. За пример ще дам Унгарската академия на науките - тя е със същия статут и играе ролята на национален изследователски център. За 2007 г. бюджетната субсидия там е близо 160 млн. евро. Бюджетът на БАН по това време е 40 млн. евро. Като имате предвид, че ние изпълняваме и други допълнителни функции за държавата, които в Унгария не изпълняват: метеорологични прогнози, сеизмологични наблюдения мониторинг на Черно море. Виждате колко малко пари отделя държавата за БАН като национален изследователски център.

Защо член на управителния съвет ще е председател на комисиите за атестация? Появиха се опасения, че еднолично ще определите кой да се махне и кой да остане?
- В момента изготвяме правилата за атестиране на учените и искаме да спазим точно това, за да има максимално обективен характер на оценката. Именно да не допуснем местни велможи, директори на институтите да определят оценките по тяхно усмотрение. Да не се задържат близките хора в институтите, а други да бъдат игнорирани.

Колко директори на институти през последните 3 години са избрани с ваше вето, наложено след избора, направен вътре в самите институти?
- Аз съм избран от 18 юни 2008 г. Осем директори са избрани по време на моето председателство. Почти навсякъде имаше подкрепата на служителите от институтите. Само в Института по етнография имаше сериозно разделение при избора на директор. Там открихме и нарушения на предишния директор, който се подкрепяше от голяма част от института, защото наистина е добър човек. Но не е добър администратор. Нарушенията бяха финансови: свързани с неплащане на данъци и  неописани загуби в музея. Това наложи да изберем нов директор, но хората си харесваха стария. И тук имаше противоречия, защото искахме човек с ново виждане, а по правилата окончателният избор се прави от управителния съвет. Процедурата е сложна, но максимално видима. В нея участват и външни учени, участва и общото събрание като съвещателен орган.
Още от интервюто на „Монитор"

„Не рискуваме парите на хората", казва в интервю за „Стандарт" изпълнителният директор на Райфайзенбанк България Момчил Андреев
Господин Андреев, отразява ли се по някакъв начин кризата в Гърция у нас? Не сте гръцка банка, но все пак те заемат немалка част от пазара в България.
- Кризата в Гърция няма съществено отражение върху българския банков пазар на този етап. Гръцките банки в България покриват изискванията на БНБ, а те са значително по-строги от регулациите в Европа. Доколкото следя пазара, гръцките банки работят на високи обороти. Има и нюанси - много гръцки фирми, които преди работеха само с гръцките банки, сега търсят диверсификация на банковата услуга.

Какви са плановете ви за лихвите по кредитите, ще намаляват ли?
- Лихвите се определят пазарно. Плановете ни са да продължим да разширяваме клиентската си база. Това значи да оферираме много добри лихви и по кредити, и по депозити. За последните три месеца лихвите по депозити намаляха с около 0,5%, а в Европа има достатъчно ликвидност. Сви се търсенето на кредити в страната. Банките разполагат със значителни неусвоени кредитни линии от международните финансови институции. Само в Райфайзенбанк имаме над 100 млн. евро дългосрочни пари за усвояване. Доколкото това е положението в момента, очаквам лихвите по новите кредити да вървят надолу, а лихвите по действащите кредити да повлекат крак.

Марк Твен е казал, че банките ти заемат чадър, когато грее слънце, и си го прибират, щом завали. В нещо подобно ви упреква и бизнесът, така ли е?
- Изглежда така, защото търговската банка не е рисков фонд. Банката не получава дял от печалбата на фирмата, която кредитира, и следователно няма причина да си дели с нея загубите. Банката работи с пари на вложителите и няма право да ги разиграва хазартно. Не сме спрели да одобряваме добре структурирани и обезпечени проекти, които генерират приходи, осигуряващи изплащането на кредита.

Фирмите вече се задъхват, а ги чака най-тежкият етап от кризата. Ще помогнат ли банките, като разхлабят малко условията за отпускането на заеми?
- Условията не се отличават с нищо от действащите през 2002-2005 година. Да вземем пазара на недвижими имоти. Преди той вървеше само нагоре, а сега се движи в обратната посока при ограничена ликвидност и без да е ясно кога ще удари дъното. Банковите условия са същите като преди, но здравият разум изисква повече внимание и добри сметки с резерв. Преди кризата и силните, и по-слабите фирми получаваха кредити при сходни условия. Кризата ограничи достъпа до кредит и го оскъпи за пренапрегнатите финансово кредитополучатели. Тези, които са стабилни, продължават да получават кредити по телефона, защото са добър риск и всички ги ухажват.

Кои са отраслите, които кредитирате без проблем и които може да се превърнат в мотор за излизане от рецесията?
- Кредитираме перспективните фирми от всички отрасли. Енергетиката, телекомуникациите, високите технологии, хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство, туризмът са само някои от приоритетните направления, в които работим

Как на вас лично ви се отразява кризата, която продължи май доста по-дълго, отколкото очаквахме?
- Когато кризата стигна България, нямах илюзии, че нещата ще се оправят след половин или една година. Напрежението и конфликтните ситуации са повече. Работата не намаля, затова пък се промениха приоритетите. Ако преди откривахме по 30-40 офиса годишно и назначавахме по 1500 души, то сега се концентрираме върху управлението на риска, качеството на обслужване, централизирането на процесите и поевтиняването на услугата.

Каква е личната ви победа над кризата?
- Спрях да мисля за кризата като за новина номер едно. Превърнах я в част от ежедневието, когато всеки ден си изненадван с нови възможности.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Скандалът президент - кабинет ще затихне, но атаките на Първанов ще продължат",  казва в интервю за „Дневник" социологът Антоний Гълъбов
Как ще се развие сблъсъкът между президeнта и правителството?
- Ситуацията няма и не може да има институционално развитие. Президентът и вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков нямат пресечна точка като институции. Естественото пространство, в което напрежението трябва да бъде овладяно и по възможност рационализирано, е Народното събрание. Това, на което станахме свидетели, е проблем на недостатъчно ясно разбиране за обхвата на правомощията на институциите. В парламентарна република президентът не е нито арбитър, нито ментор на политическия живот, той не може да изявява назидателно мнението си по отношение на когото и да е. Онова, което се чете в стенограмата, е, че всъщност г-н Дянков няма никакво значение. Г-н Първанов използва възможността, за да отправи определени послания към определени аудитории. Рубриката, в която е публикувана стенограмата на сайта на президента, е "Изявления". Тя наистина е изявление, в което г-н Дянков е имал възможността да бъде на първи ред, за да слуша лично това, което президентът иска да каже на някакви хора.

А с каква цел го прави според вас?
- Опитва се да обозначи собствената си позиция спрямо правителството. При отсъствието на нормално функционираща парламентарна опозиция президентът през тази година ще бъде често изкушаван от подобна роля. Тя е несвойствена на президентската институция - той не е и не би могъл да бъде участник в политическия живот на страната, още повече в партийния.

Защо участие на финансовия министър в телевизионно шоу се разрасна в такъв скандал?
- Тъй като не става въпрос само за това участие. Ако погледнем внимателно стенограмата, виждаме, че г-н Първанов от самото начало на монолога си започва с многострадалния икономически доклад, изготвен от неговите експерти, продължава през всички ситуации, които са били свързани по някакъв начин с изявите на г-н Дянков,  завършва с  послание по-скоро срещу управлението на правителството на ГЕРБ, тъй като все още не е директно насочено към министър-председателя. Изглежда по-лесно да се говори на Дянков, а пък да се разбира, че става дума за цялостна оценка на правителството. Това не е работа на държавния глава, той не е страна в партийния и политическия живот в страната.

Защо му е на Първанов да си открива война срещу правителството точно в този момент?
- Той знае много добре, че правителството има ограничени възможности да влияе върху президентската институция. Освен всичко останало очевидно е, че президентът има определени амбиции в политически план. Аз не изключвам това да е отзвук на друг тип отношения, свързани по-скоро с външната политика.
Още от интервюто на „Дневник"