„ЕС започва спешна проверка на всички АЕЦ", съобщава от първата си страница „Сега"
Всичките 143 ядрени реактора в Евросъюза ще бъдат подложени на изпитания за надеждност, като се използват поуките от авариите в японските атомни електроцентрали. Това решиха вчера министрите на енергетиката на страните от ЕС на извънредна среща в Брюксел. България също подкрепи предложението, а експертите ни са сигурни, че АЕЦ "Козлодуй" ще отговори и най-високите изисквания за безопасност.
Комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер (Германия) каза, че тестовете ще бъдат доброволни, защото няма европейско законодателство, което да налага задължителни проверки. Въпреки това ще бъдат приложени най-високите стандарти.
„Трагедията в Япония е огромна и е важно преосмислянето на политиката на ЕС за всички атомни реактори. Бъдете убедени, че те ще се гледат под лупа, но нито САЩ, нито Япония, Франция или Германия ще си затворят ядрените реактори", коментира вчера премиерът Бойко Борисов.
До средата на годината ще има няколко срещи за съгласуване на критериите и за избор на независими експерти. Изпълнението ще стане през втората част на 2011 г. ЕС ще покани и съседните държави да се включат в общите проверки, за да се уеднаквят стандартите с Русия, Турция и Швейцария. Брюксел отправи и призив за глобална стандартизация на сигурността в ядрената енергетика. Досега дори държавите в ЕС нямаха хармонизирана ядрена политика, а директивата по този въпрос от 2009 г. оставяше на националните власти да изберат най-подходящите решения за безопасност. Тя заставяше страните членки само да спазват изискванията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Предстоящите изпитания за надеждност ще се извършат съгласувано с МААЕ.
Още от статията на „Сега"
„Пийте вино вместо йод", четем от първата страница на „Стандарт"
Пийте червено вино вместо йод срещу радиация. Това съветват родни професори, след като паниката от взривовете в японската атомна централа "Фукушима" завладя света. Макар ядреният облак да е много далече, хиляди българи щурмуваха аптеките за йод. Това е опасно, уврежда щитовидната жлеза, алармираха от здравното министерство. Много по-добра бариера срещу радиацията е червеното вино с повече танин, обясни пред "Стандарт" проф. Донка Байкова, зам.-председател на Българското дружество по хранене. Гроздовият еликсир има мощно антиоксидантно действие и пази от външни агенти, разясни тя. Проучване на лондонски учени доказало, че българските вина са особено полезни в това отношение, допълни проф. Байкова.
Жители на Враца също гонят радиацията с наздравици, като добавят към виното и люто чушле. Рецептата им е известна от украинки и рускини, омъжени в града след аварията в Чернобил. Тъкмо от заразения район те донесли домашната антирадиационна "ваксина".
Още по темата от „Стандарт"
„Заменяме АЕЦ "Белене" с нов реактор в Козлодуй", съобщава от първата си страница „Класа"
България може да използва поръчания в Русия реактор за АЕЦ „Белене" на площадката на АЕЦ „Козлодуй", каза вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той бе на извънредна среща на министрите на енергетиката в Брюксел за безопасността на европейските ядрени централи.
Използването на блока в АЕЦ „Козлодуй" е резервен вариант, който до момента не е бил обсъждан с руските специалисти, добави той. Министърът все пак уточни, че усилията за момента са насочени към развитието на проекта в сегашната му рамка. Очаква се през тази седмица да има нов кръг от преговори за строежа на АЕЦ „Белене", а в края на месеца изтича и подписаното допълнение към договора между НЕК и изпълнителя на проекта „Атомстройекспорт". Ако то не бъде подновено, руската страна може да поиска неустойки до 1 млрд. евро за провала на проекта.
Изграждането на нов реактор край Козлодуй би означавало прекратяване на проекта „Белене" в сегашния му вид, каза още Трайков. Според него, ако се стигне до такъв вариант, то първата копка на VII блок на централата може да бъде направена до 15 месеца. Белене е площадка, която е подготвена за ядрена мощност и във всеки момент би могла да бъде реактивирана, особено предвид развитието на технологиите в ядрената енергетика, обясни министърът. Според него в следващите 10-20 години ще бъдат готови реактори със значително подобрени икономически показатели и системи за защита, добави Трайков. По думите му руската корпорация „Росатом" на няколко пъти е обяснявала как единият блок, който е поръчала НЕК, е почти готов.
Трайков каза още, че страната ни има късмет донякъде, защото е възможно да се направи разумен компромис между по-нисък сеизмичен риск и създаването на нова ядрена мощност, за чиято нужда до голяма степен има консенсус в България. Според експертите сеизмичният риск в АЕЦ „Козлодуй" е значително по-малък от този на площадка „Белене".
Още от статията на „Класа"
"Енергийните напитки само срещу лична карта", съобщава от първата си страница „Монитор"
Енергийните напитки, бонбони и храни, които съдържат веществата кофеин и таурин, вече ще се продават само срещу лична карта на тийнейджъри над 14-годишна възраст. Това реши работна група от депутати от здравната комисия в парламента, експерти от Министерството на здравеопазването, Агенцията по храните и национални консултанти. Решението им ще залегне като изменение в Наредбата за училищното хранене, съобщи депутатката от ГЕРБ и зам.-председател на здравната комисия д-р Даниела Дариткова. Въпросните енергийни продукти ще бъдат забранени за продажба изцяло в училищните бюфети, е решила още експертната група. По думите на д-р Дариткова обаче кафето и колата няма да бъдат забранени за продажба на ученици.
Върху самите кутии с ниско енергийните напитките и пакетчетата с бонбони пък с големи букви ще бъдат описани вредите от тях. Експертите обмислят дали да не сложат и ужасяваща картинка, която да отблъсква хлапетата от вредните лакомства, както и до каква възраст те не бива да се консумират от деца и юноши. Това пък ще стане с промяна в закона за рекламата, която също тепърва работната група ще пише.
Преди това обаче специалистите трябва да дадат ясно и точно определение на понятието „високоенергийна напитка" и „енергийна храна", тъй като такива понятия в нормативната ни уредба сега няма, не съществува и в медицинската литература, поясни д-р Дариткова.
Консуматцията на високоенергийни напитки и храни от ученици в България се е увеличила неимоверно през последните години, посочи депутат Даниела Дариткова. По данни на Националния център за изследване на общественото мнение и на педиатричните болници 5,7 на сто от децата от 1-ви до 4-ти клас употребяват пет и повече пъти седмично високоенергийни напитки. От 5-и до 8-и клас обаче ги консумират 8 процента.
Още от статията на „Монитор"
„Япония - между надеждата и паниката", обобщава от първата си страница „Дневник"
Това е истински апокалипсис, а Токио почти е изпуснал контрола над хода на събитията в агонизиращата атомна централа, известна като "Фукушима І" - с тези драматични думи еврокомисарят Гюнтер Йотингер, цитиран от АФП, описа днес в Брюксел най-тежкия ядрен инцидент в света от трагедията в Чернобил преди 25 години.
След двойна експлозия в помещенията с реакторите - трета за последните четири дни - и пожар в централата в атмосферата непосредствено около шестте реактора бе изхвърлено смъртоносно количество радиация. За няколко часа обаче тя се върна към поносими нива.
Правителството затвори небето над реакторите и докато около 70 специалисти се борят с риск за живота и здравето си да се избегне ядрена експлозия, премиерът Наото Кан призова населението в радиус от 30 км към специални защитни мерки, а нацията - да запази спокойствие.
Извън периметъра на централата радиацията е безопасно ниска, но в намиращата се на 220 км 15-милионна столица Токио започна паника. България и много други държави настояха гражданите им незабавно да напуснат Япония или поне да стоят далеч от опасните зони.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
"Банките печелят 5300% от такси", разкрива „Стандарт"
Цената на една банкова транзакция в България е 9 стотинки, при поискани 40-50 евроцента, ако платежната система бъде изградена от някой чуждестранен оператор. Това заяви управителят на БНБ Иван Искров при официалното откриване на новата сграда на БОРИКА-БАНКСЕРВИЗ - фирмата за платежни услуги в България. Тя е собственост на БНБ и банките. В същото време трезорите искат от граждани и фирми средно по около 5 лв. за превод на пари от една банка в друга. Това прави надценка от над 5300%, пресметнаха клиенти на трезорите. През 2010 г. банките поддържат добро ниво на печалба независимо от продължаващото повишаване на лошите кредити и на свързаните с това увеличени разходи за обезценка, констатират от БНБ. Банките приключиха 2010 г. с 616,7 млн. лв. печалба. Това е с 20% по-малко от печалбата им за 2009 г. Класифицираните експозиции (проблемните заеми) на банките нарастват с 9% през последното тримесечие на 2010 г. и в края на декември представляват малко над 20% от общите кредити, сочат данните на БНБ.
Още от статията на „Стандарт"
"80% от картите у нас са с чип", информира „Сега"
Близо 80% от банковите карти, издавани у нас, са с чип. В същото време 100% от банкоматите и 99% от ПОС терминалите могат да четат чип, съобщи вчера директорът на "Картови системи и операции" в "Борика - Банксервиз" Христо Костов. По думите му чипът е най-силната гаранция за момента в областта на картовите разплащания и в световен мащаб няма индикации той да е разбит.
Проблемът е, че на много места в ЕС и особено в САЩ банките не залагат на чип технологиите и разчитат на магнитните ленти. Затова е възможно, ако магнитната лента на картата бъде копирана на устройство у нас, парите да се източат в чужбина.
Още от статията на „Сега"
„Строежът на "ТРАКИЯ" изпреварва графика", съобщава „Монитор"
Дострояването на последните 3 лота на автомагистрала „Тракия" изпреварва с четири до осем седмици определения график, съобщи вчера Сергей Михалев, председател на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Той се позова на резултатите от проверка от първата десетдневка на месеца.
Изпълнени са една четвърт от работите по лот 2 на аутобана (от Стара Загора до Нова Загора), една пета от лот 3 (Нова Загора-Ямбол) и 14 процента от лот 4 (от Ямбол до Карнобат).
За участъка Стара Загора-Нова Загора, който се строи от „ Трейс", са сертфицирани 7 отсечки. За следващия лот, където изпълнител е гръцката компания „Актор", те са 2. От участъка Ямбол - Карнобат, строен от консорциум „Тракия IV", са сертифицирани четири отсечки.
Досега на изпълнителите са изплатени авансово около 59,3 млн. лв. с ДДС, уточни инж. Иво Блажев, ръководител на екип за управление на проекта по доизграждането на аутобана. За втория лот сумата е 21,3 милиона, за третия - 17,8 млн., и за четвъртия - 20,2 млн. лв.
Санкции за забавянето на първите 6 отсечки са наложени при строителството на участъка Стара Загора - Нова Загора, но средствата ще бъдат възстановени с наваксването на работата, уточниха от пътната агенция. От АПИ заявиха още, че нито един от изпълнителите не се е оплакал от проектите. Ако това стане и се докаже, че условията на терена са по-лоши от заложеното, АПИ ще плати нужните по-скъпи строително-монтажни работи. Трябва обаче строителите да докажат по-лоши условия от локализираните при геоложките сондажи, които са средно през километър по трасето, а не някъде между сондажите.
Още от статията на „Монитор"
"До 20 пъти скачат глобите за нарушения при пренос на номерата", информира „Класа"
До двадесет пъти се увеличават глобите за нарушения, свързани с преносимостта на номерата на мобилните оператори. Това е една от новите промени в Закона за електронните съобщения, които Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) публикуваха за обществено обсъждане на интернет страницата си. Така санкциите за юридическите лица и едноличните търговци ще бъдат в размер от 10 000 до 100 000 лв. при нива от 500-5000 лв. сега. Законодателните изменения предвиждат повече защита за потребителите и по-високи изисквания към операторите. Клиентите на мобилните услуги трябва да бъдат ясно информирани преди подписване на договорите за продължителността, условията на подновяване, неустойки при предсрочно прекратяване и параметри на индивидуалния контракт.
Промените предвиждат максималният срок на договорите за доставка на мобилна или интернет услуга да не надвишава 2 години, като по желание на потребителите може да бъде фиксиран и до 12 месеца. Едновременно с това автоматичното подновяване на контрактите също трябва да отпадне. Друга промяна в интерес на клиентите на мобилни услуги е задължението на операторите да ги уведомяват поне 2 месеца предварително за датата на изтичане на договорите. Преподновяване на търговските взаимоотношения в писмена форма ще може да се поднови само при изрично съгласие на абоната, а в противен случай договорът ще става автоматично безсрочен при същите условия. С едномесечно предизвестие този безсрочен контракт ще бъде прекратяван, без да се дължат неустойки.
Още от статията на „Класа"
„Ски сравненията между Пирин и Алпите са провинциална мегаломания", казва в интервю за „Дневник" Андрей Ковачев, председател на партия "Зелените"
Миналата седмица екоминистерството одобри нови 245 000 хектара защитени места, но за пореден път отложи спорната зона "Рила буфер" заради конфликт между БАН и екоорганизациите. Накратко, какъв е спорът и как оценявате това поредно отлагане?
- Всъщност няма спор между екологичните организации и БАН. Тази муха я пусна зам.-министър Евдокия Манева. Организациите от коалицията "За да остане природа" и БАН имаме абсолютен консенсус за това в какви граници може да бъде обявена зоната.
Нямаме консенсус със служителите на министерството - с директора на Национална служба "Защита на природата" Михаил Михайлов и подчинените му. Картата на "Рила буфер" беше поръчана на екипа на БАН с ръководител доц. Вълко Бисерков, но самото министерство е извивало ръцете на екипа, то е поръчителят.
В такъв случай какъв е конфликтът ви с министерството за зоната?
- Министерството опитва всичко възможно, за да направи минимален вариант на зоната - да бъде по-малка, независимо за какво става дума. Михаил Михайлов правеше всичко възможно, за да скрие факта, че трябва да се добавят нови защитени места за мечката. Когато беше одобрен планът за действие за мечката, вътре се записа, че трябва да бъдат включени нови територии за кафявата мечка в Рила, понеже там имаме недостатъчно покритие на обитанията на този вид.
Остана впечатлението, че спорът е основно дали да влязат в зоната местата с проекти за ски курорти - Говедарци, където е проектът на Христо Ковачки, "Супер Боровец", Паничище, Трещеник, Семково... Кой всъщност предлага те да не влязат в зоната?
- Стана известно объркване - организацията за защита на Рила, която разпространи информацията, уличаваща БАН, не разполагаше с точните данни. Във варианта, за който сме се споразумели с БАН, извън зоната би останал единствено Трещеник. В този вариант Паничище влиза, лифтовете и ски пистите на Боровец, местата за ски писти и влекове на Искровете (част от проекта на Ковачки - бел. авт.), Картала над Благоевград...
А с тези разширения на "Натура 2000", макар и без "Рила-буфер", покриваме ли изискванията на Европейската комисия? Смятате ли, че ще бъде прекратена наказателната процедура, която беше открита през 2007 г., за недостатъчност на площта на няколко от зоните?
- Опасявам се, че няма да удовлетворим критериите за "Пирин" и "Ломовете", а "Рила" и "Калиакра" още висят (това са част от конкретните зони, заради които беше открита процедурата - бел. авт.). За съжаление министерството прави странни ходове - опитва се да търгува.
Казва ни се: ако вие отстъпите да няма "Рила-буфер", приемаме зона "Калиакра" каквато вие кажете, ако не отстъпите, ще орежем "Калиакра". Директно в този вид ни се заяви - като на ориенталски пазар. И това го наричат компенсация, при положение че става дума за съвсем различни местообитания и видове в двете зони и по-голямата площ на едната няма да компенсира липсата на другата.
Държа да отбележа, че на биогеографския семинар с представителите на Европейската комисия, на който се дискутира как трябва да се разшири българската "Натура" мрежа, министерството беше пратило специален представител, който говори само за "Рила-буфер" и по нито една друга тема - директорът на регионалната екоинспекция в София Валери Георгиев, който няма нищо общо с отдел "Натура 2000". Докато той говореше, другите двама експерти мълчаха.
Още на този семинар Георгиев се постара да внуши на европейските експерти, че в България има научен разнобой за няколко приоритетни за опазване обитания - за речния рак, за главоча в реките около Говедарци, за лалугера над Мала църква, за костенурките - кои са техните места, които трябва да се добавят към защитената зона в Рила. Такъв разнобой обаче нямаше, напротив - имаме пълен консенсус. Този въпрос трябва да стане ясен на министерството.
Още от интервюто на „Дневник"