EUR/USD остава да се търгува във високите нива над 1.3000 в началото на американската търговия главно поради днешния добър риск-апетит на фондовите пазари (след вчерашните силни данни за продажбите на дребно в САЩ, по-добрите фин.резултати за Q3 на банката Citigroup) и новите спекулации/надежди, че Испания обмисля да отправи официална молба за помощ (с оглед информациите на Financial Times и Wall Street Jоurnal), както и надеждите/очакванията, че в крайна сметка Гърция ще получи поредния транш от финансовата помощ за да избегне риска от фалит към края на ноември.
За кратко след смесените данни от Германия (по-добро от очакванията повишение на Zew индекса на икономическите очаквания, но известен спад на индекса на текущите бизнес условия за октомври) и Еврозоната (рекорден търговски излишък на сезонно-осреднена база и нов рът на износа, но свиване на търговския излишък на неосреднена база за август; инфлацията от +2.6% г./г. за септември - колкото беше през август) сякаш дадоха мотив за прибиране на печалби от дълги евра и EUR/USD падна до 1.2975 долара. Но добрия риск-апетит на финансовите пазари с оглед настройката на инвеститорите, че глобалната икономика сякаш дава признаци на стабилизация и ново съживяване на растежа (най-вече силните данни от САЩ в последно време, надеждите, че и Китай ще засили растеж през последните месеци на годината и сигналите, че дори икономиката на Еврозоната сякаш опита стабилизация, макар и в ниските нива) остава основния негативен фактор за USD и JPY на forex пазара и в подкрепа за еврото и другите основни валути като GBP, AUD, NZD и CAD.
Днешните добри резултати от аукционите за кратксорочни дългови книжа на Испания и Гърция също оказват известна подкрепа за еврото и сякаш потвърждават надеждите, че на Европейската среща на върха в четвъртък и петък все пак може да има и по-конкретни решения (малко вероятно обаче?) относно тези две основни "проблемни" теми за дълговата криза в Еврозоната.
Преди малко EUR/USD удари нов часови връх за деня към 1.3018/19 долара - точно под горния край на важната формация "Триъгълник" в сила от 1.3172 върха от 17-ти септември (днес около 1.3025 нивото), като се говори за стопове на къси евра над 1.3025/30 долара. Само тяхното прицелване обаче може да задълбочи в краткосрочен план покачването на EUR/USD към 1.3040/45/50 серията падежи на опции днес в 17:00ч. преди еврото евентуално да отправи поглед обратно към 1.3072 корективния връх от 05.10.12г.
За сега офертите продава към 1.3015/25 долара ограничават това ново покачване на EUR/USD, като вероятно има и опционно-свързани оферти продава с оглед падежите на опции в 17:00ч. (говори се че са в размер?) в 1.3000 нивото. Оферти купува за еврото продължава да има към 1.2995/75 (около бившите върхове от предните два дена и часови бивш връх по-рано днес) и само спад под тях може да отслаби натиска върху долара и EUR/USD да върне към следващите добри оферти купува в 1.2950/30 областта.
Сега вниманието се насоча към днешните икономически данни от САЩ - за инфлацията (CPI) през септември (в 15:30ч.) и за индустриалното производство през септември (в 16:15ч.) и към NAHB индекса на оптимизма на строителите на жилища през октомври месец. Внимателно ще се следят и финансовите резултати за Q3 на редица водещи американски компании в т.ч. на банката Goldman Sachs, на Coca-Cola и на Johnson & Johnson (преди старта на търговията на Wall Street) и тези на технологичните гиганти Intel и IBM (довечера след края на американската търговия).