„Евтините магистрали на Борисов ще поскъпнат", прогнозира от първата си страница „Сега"
Прословутите ниски цени за довършването на магистрала "Тракия", с които правителството на ГЕРБ се гордее, са на път да бъдат преразгледани. Пазарлъците вече започнаха - строителите на отсечката от Ямбол до Карнобат твърдят, че са изненадани от мочурища по трасето и вероятно ще се стигне до оскъпяване. Изпълнителният директор на "Сдружение Тракия IV" Иван Иванов обяви, че държавата трябва да поеме разходите за преодоляване на възникнали след започване на строителството препятствия. В случая ставало дума за участъци с черна глина, която е неподходяща основа за път, обясни пред "Сега" инж. Иванов.
В интервю за "Труд" шефът на строителния консорциум, който трябва да направи 49 км от "Тракия" (Лот 4), твърди, че 20 км трябва да бъдат прокарани именно през глинеста почва. Сега изпълнителите очаквали указания до края на годината каква технология да използват за проблемните участъци. Според инж. Иванов оскъпяване ще има, а в договора дори имало текстове за конкретния случай. Те предвиждат възложителят да поеме разходи, възникнали при несъответствие на почвите с описаните в проекта. Според него геоложките проучвания на мястото са правени преди десетина години и е напълно нормално да не са съвършени. "Ние не взимаме решение, просто искаме пътната агенция да каже каква технология да приложим", заяви Иванов.
Още от статията на „Сега"
„Залагаме по петарка за щастие", информира от първата си страница „Монитор"
Два милиона души, или една трета от българите продължават да играят в игри на щастието, но дават по-малко пари отпреди три години. Това сочат данните от последното проучване на „Медиана", което е проведено през ноември сред близо 1000 българи над 18 години.
Изследването регистрира драстичен спад на залаганите суми, но не и като брой на хората, които играят. 34,5%, или 2 милиона българи участват в игрите на късмета, подчерта социологът Кольо Колев, шеф на „Медиана".
Традиционно се залага около 5,60 лв., а средно максималните залози достигат 17,1 лв. Едва 1% от българите залагат и над 150 лв. Максималният регистриран залог в изследването е 3000 лева. Според социолозите масовите суми, които хората поставят в игрите на късмета, могат да бъдат определени като скромни.
Спадът при минималните залози спрямо проучване на агенцията отпреди 2-3 години е 30%, а при максималните около 15 - 17%, подчерта още Кольо Колев. От проучването става ясно още, че възрастните предпочитат Спортния тотализатор, а по-младите Еврошанс. "Хората продължават да играят, защото искат да имат надежда", каза Кольо Колев и допълни, че по време на криза се пести от всичко. Както се казва в един стар виц , „Всяка седмица играя с една Надежда".
Още от статията на „Монитор"
„Крадат кабел от София до морето", четем от първа страница на „Стандарт"
Ако се опъне откраднатият за година кабел, той ще стигне от София до морето. Това изчислиха вчера пред "Стандарт" енергийните дружества, които са най-потърпевши от ромските набези за скрап. Освен претопените 500 км жици, апашите крадат от пътни знаци до релси и спирачки на влакове. Оборотът от мръсния бизнес гони 1 милиард лева годишно. Най-скъпа е медта, която гони 10 лева килото. Кражбите на плячка, предавана в пунктовете за изкупуване на цветни метали, са скочили с 50%, твърдят от полицията. Арестувани са 3200 апаши, но никой от тях няма присъда за нанесените щети, обясни Константин Димитров, зам.-шеф на "Криминална полиция". За да се спрат набезите, засегнатите компании предлагат само фирми да продават скрап или това да става с лична карта и документ за произход.
Още по темата от „Стандарт"
„Рязък скок на трайно безработните за година", разкрива от първата си страница „Дневник"
Драстичен ръст на хората, които са безработни повече от година, и продължаващ спад на заетостта сред младежите и възрастните в предпенсионна възраст, показа наблюдението на работната сила на Националния статистически институт (НСИ) за периода септември 2009 г. - септември 2010 г.
Данните сочат, че през последните 12 месеца трайно безработните, т.е. хората, които са в това положение повече от година, са се увеличили с 58% до 156 хил. души.
Като цяло за една година заетите са намалели със 175 хил. души, а безработните са се увеличили едва с 92 хил., което означава, че над 83 хил. души са се "изпарили" от пазара на труда. Според специалистите възможните причини за това са основно две - тези хора или са емигририли, или са преминали в сивия сектор на икономиката.
Основните причини за голямото увеличение при т.нар. трайно безработни е продължаващата стагнация на икономиката, заради която работодателите не инвестират в нови работни места, както и ниското образование и квалификация на по-голямата част от съкратените от началото на кризата в България през есента на 2008 г. Това коментираха икономисти и работодатели пред "Дневник".
"Основната причина за ръста на безработицата и за увеличаването на продължително безработните е това, че българската икономика е все още в рецесия", каза зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков. "Драстичното увеличение на трайно безработните се дължи на стагнацията на пазара на труда, в която намирането на работа става все по-трудно.
Още от статията на „Дневник"
„ЕК реже България и Румъния с 27,5 млн. евро за Шенген", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейската комисия е поискала одобрението на Европарламента да отнеме пари на България заради невъзможността й да ги похарчи. Това съобщи вчера евродепутатът от левицата Ивайло Калфин. По думите му ЕК предлага да се отнемат пари от нашата страна по предприсъединителната програма ИСПА и от средствата за подготовката за влизане в Шенген.
От представителството на Европейската комисия в София обаче обясниха пред „Класа", че това е нормално преразпределение на средства, което се извършва в края на всяка година.
„От парите за присъединяването ни към Шенген ще бъдат орязани 27,5 млн. евро общо от България и Румъния", обясни Калфин. Той обаче не успя да уточни колко от тези пари ще бъдат от нашата страна и колко от северната ни съседка. По думите му ЕК се мотивирала, че стойността на сключените в България договори е по-ниска от първоначално планираната.
„Ако някоя страна си намери контрактьори за по-малко пари, тя по този начин спестява средства на европейските данъкоплатци", допълниха от представителството на ЕК и така похвалиха страната ни, че е успяла да спести европари. „След удължаването на сроковете по Шенген ние контрактувахме всички средства", уточни и евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев, но добави, че той не знае за какво става въпрос.
Малко по-рано вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов обясни на церемония в Академията на МВР, че българското правителство е усвоило 100% от парите за Шенген. „Българското правителство успя да усвои 100% от парите от ЕК и да осигури национално финансиране в размер на 56 млн. лева", посочи Цветанов.
В Румъния обаче имало забавяне в контрактуването.
Още от статията на „Класа"
„КАТ ни погва с електронни фишове по Коледа", предупреждава „Монитор"
До Коледа ще стартира новата електронна система за санкциониране на нарушители, заснети с камерите на КАТ. Ако сега КАТ глобява около 5% от нарушителите, с промяната на законодателството се очаква да бъдат наказани 95 на сто от заснетите с технически средства. Това обяви в интервю за „Дарик" зам.-началникът на Охранителна полиция комисар Алекси Стратиев. Според него последните промени в Закона за движение по пътищата ще позволят ускоряване на процедурата, при която часове след нарушението на пътя ще бъде издаван електронен фиш, на базата на който собственикът на автомобила ще трябва да плати глобата си. Комисар Стратиев изрази надежда мярката да намали с една четвърт жертвите на пътя.
"Най-същественото в законопроекта е не толкова завишаване глобите за скорост, а че максимално много нарушители могат да бъдат установени и наказани. В момента регистрираме, но не можем да ги накажем, тъй като изтичат давностни срокове и процедурата е изключително тромава", коментира комисар Стратиев.
Очакваме системата да заработи към Нова година, предстои да бъдат купени и монтирани още камери по пътищата, допълни комисар Стратиев.
Още от статията на „Монитор"
„Развиваме приоритетно 5 индустриални зони", съобщава „Класа"
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма фокусира усилията си върху трите индустриални зони, които се развиват добре - Свиленград, Русе и Видин, както и върху тепърва стартиращите Божурище до София и Бургас. Това съобщи за „Класа" заместник-министърът на икономическото министерство Евгени Ангелов. Приоритетното развитие на тези пет индустриални зони означава, че предвидените още три - в Карлово, Телиш (Плевен Запад) и Варна-запад, засега няма да се развиват.
Всяка от тях е част от националната компания „Индустриални зони", която е 100% държавна. В момента държавата държи не по-малко от 51%, а общините и частни лица могат да участват с инвестиции, земи и други активи.
Зоната в Свиленград ще бъде продадена, защото цялата инфраструктура в нея е развита, каза още Ангелов. Нейната общо площ е над 70 000 кв. м, а застроената площ - около 4000 кв. м. В близост е до магистрала „Марица".
Зоните във Видин, важен за развитието на Дунав мост, както и Русе, се развиват добре, каза Ангелов. С потенциал са и зоните в Божурище (до София) и другата - до Бургас. С развитието им засега ще се ограничим, това са приоритетите, коментира заместник-министърът. Вече има подписана спогодба с община Бургас и тя е вложила около 2 млн. лева за пътна и инженерна инфраструктура. В момента се провеждат разговори за партньорството между държавната компания и общината, като се очаква, че контролният пакет в новото дружество ще е за държавата, каза за „Класа" Валери Андреев, изпълнителен директор на „Индустриални зони". Първата фаза е да видим какви наематели ще дойдат. Целта е не да правим грандиозни проекти, а да намерим пет фирми, след което да стартираме и после да търсим още фирми, смята Ангелов.
Още от статията на „Класа"
„Браним катъка в Брюксел", информира „Стандарт"
Катъкът ще стане българска запазена марка. Процедури за запазването му като географско наименование или традиционен продукт ще започнат да се подготвят от следващата година. Освен за катъка ще започнат да се комплектоват и документите за българското бяло саламурено сирене, българското кисело мляко и българския кашкавал. Това съобщи шефката на Националната асоциация на млекопреработвателите Диляна Славова. Запазването на марката в Брюксел ще отнеме около 2 години. Само на местна почва процедурата отнема около 6 месеца. Трябва да се направи историческа обосновка, че производството на съответния продукт е традиция от поне 25-50 години, обясни Славова. Освен това е необходимо да се дадат точните рецепти, по които ще се правят млечните деликатеси. Именно затова държахме да има стандарти за производството на тези продукти, обясни шефката на млекопреработвателите. След запазването на марките катък, сирене, кашкавал и кисело мляко, вероятно ще се направят и постъпки за защитаване и на уникалните за страната мъжко и женско сирене, които се правят само в Родопите, каза Славова. Те са подобни на вкус съответно на пармезана и на френското сирене бри, обясни Милкана Йорданова от единствената фирма, която произвежда българските млечни деликатеси. Може да имаме проблеми при запазването на кашкавала и сиренето, защото подобни продукти има и в други страни от ЕС, каза Диляна Славова.
Още от статията на „Стандарт"
„Тройната коалиция сгреши, като намали данъците", казва в интервю за „Сега" зам.-шефът на ДПС Алиосман Имамов
Г-н Имамов, доколко са верни впечатленията на медиите, че ДПС предприема десен завой и ще търси сътрудничество с десните партии?
- Това заключение е резултат от извода ни, че България се нуждае от сериозни реформи. Те не са свързани само с кризата и излизането от нея, а трябва да изведат страната на по-добри позиции в ЕС. На всички е известно, че България е на опашката по много важни икономически и социални показатели в Европа - доходи, производителност, конкурентоспособност. Списъкът е много дълъг в тази печална за нас класация. Излизането от кризата е неизбежно, но това не се използва като исторически шанс България да се промени в посока подобряване на икономическата и социалната среда. Ние бихме подкрепили подобни политики, независимо откъде идват. Според нас обаче подобни политики е най-вероятно да дойдат от дясното пространство.
Водени ли са вече разговори с десницата?
- Не сме водили никакви преговори с представители на политически сили. Предполагам, че подобни контакти предстоят.
Според вас какви реформи са необходими за повишаването на доходите на българските граждани?
- В основата на всички реформи трябва да бъде икономическото развитие. Нито една социална политика не може да бъде успешна, ако не залага на стабилен икономически растеж, на подобряване на икономическата среда, на създаване на стабилни икономически субекти, които осигуряват много работни места и високи заплати, квалификация и т.н.
Каква е ролята на държавата в този процес?
- Държавата не може да трупа БВП, но може да създава условия. Да създава такава икономическа среда, в която частният бизнес да се чувства сигурен, уверен, да вижда възможности и яснота за бъдещото развитие. За бизнеса и инвестициите има две много важни неща. Първо - възвращаемост, и второ - сигурност. Без външни инвестиции България няма да бъде в състояние да направи по-големи крачки в посока на подобряване на средата. Ние нямаме достатъчен икономически и финансов капацитет да изградим икономическа среда, с която да подобрим и социалната среда. Има рязък срив на чуждестранните инвестиции в България поради неясната политика, свързана с кризисните процеси. Правителството не може да взема категорични решения, те се променят много често в много кратък период от време. Липсата на категоричност и последователност създава усещането за несигурност и непрозрачност. Инвестициите искат средата да бъде устойчива за дълъг период от време. Решенията на управляващите в момента залагат единствено на ежедневните проблеми. Дори премиерът в едно свое изказване заяви, че животът - това е днес. Не се възприема необходимостта от стратегически решения. Безспорно е, че на това управление липсват всякакви стратегии, свързани с бъдещите процеси. Един опит беше направен с пенсионната система. Но там хоризонтът на прогнозите е твърде голям. Едва ли някой знае как ще се развиват социално-икономическите процеси до 2035 г.
Още от интервюто на „Сега"
„България е първа в ЕС по скок на лихвите по ипотечните заеми", казва в интервю за „Дневник" Франсоа Ганьон, президент на "ЕРА Европа"
ЕРА (ERA) е международна франчайзингова мрежа от брокери на недвижими имоти, основана в САЩ през 1972 г. На европейския пазар стъпва през 1994 г. първо във Франция. Днес ЕРА има 1100 офиса в 18 страни по света. За пазара на жилища разговаряме с Франсоа Ганьон, президент на "ЕРА Европа", който има над 25-годишен професионален опит.
Какво се случва на пазара на жилищни имоти?
- На повечето пазари цените на недвижимите имоти са паднали, купувачите са намалели, кредитите също, както и броят на сделките. Това е негативната страна. Затова си задаваме въпроса какво се е увеличило. Нараснал е броят на продавачите, несигурността, времето за продажба на един имот, броят на продаваните имоти, което е добре за купувачите.
Повечето европейски страни достигнаха дъното през есента на 2009 г. Вече има ясни знаци за стабилизиране на пазара. За първата половина на 2010 г. спрямо края на миналата има ръст в цените на жилищата в редица страни - Белгия (1.7%), Франция (10.7%), Германия (2.45%), Люксембург (1%), Испания (3.75%). В същото време в други страни движението на цените продължава да е надолу като Чехия (7.3%), Гърция (2%), Ирландия (6.47%), Италия (7.5%). В България цените също продължават да се движат надолу.
Кризата не се отрази на пазарите в Швейцария, скандинавските страни и Турция. Там не беше отчетено намаление на цените на жилищата през последните две години, като причините са различни за всяка страна.
Може ли да се каже тогава, че кризата на европейския пазар на жилища свърши и цените тръгнаха нагоре?
- Не обичаме да казваме, че кризата е свършила. За нас важни са хората, защото тези, които са си купили жилище преди две години, за тях кризата не е свършила. Цените са спрели да падат, но за цяла Европа с изключение на Швейцария и скандинавските страни днес те са по-ниски, отколкото бяха преди две или три години. И това е навсякъде.
Ако сте купили имот преди 10 години, днес цената на това жилище е по-висока. Но ако сте го купили преди две - три години, в момента цената вероятно е по-ниска от тази, на която сте го купили. В много страни в Европа купувачите са ползвали банкови кредити и сега стойността на тяхната ипотека е по-висока от оценката на имота им в момента.
Това е неблагоприятно за тях, защото, ако сега им се наложи да продават, те не само ще са на загуба, но трябва и да доплатят на банката, което е изключително болезнена ситуация. От друга страна, цените на недвижимите имоти сега са много по-ниски и затова вярваме, че сега е страхотно време да се купува.
Къде стои България на европейския пазар на имоти?
- България е на трето място по спад на цените на жилищата през миналата година спрямо 2008 г. с 22%. Преди нея са Ирландия с 26% и Португалия с 24%. Ирландският пазар пострада най-силно от кризата. По време на бума в Дъблин през 2007 - 2008 г. около 180 - 200 хил. българи бяха заети в строителството. Много от тях се върнаха обратно в България или се преместиха в Абу Даби.
България е сред лидерите по спад на цените, защото години наред заемаше челните позиции в класациите по ръст. За тази година прогнозите са за намаляване до 5-6% и стабилизиране през следващата.
Още от интервюто на „Дневник"