„Формула бута джакпота", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Професори коват формула, която да събори рекордния джакпот. Учени от БАН трескаво търсят най-вероятната комбинация за играта 6 от 49.

Заможни тото маниаци броят по няколко хиляди хонорар на топматематици, за да разберат кои числа дават най-голям шанс за шестица. Залогът са натрупаните над 6,5 млн. лева за тиража в четвъртък. След като се разочароваха от врачките, кандидат-милионерите се обърнаха към нас. Истината обаче е, че и ние не можем да им помогнем, коментираха учени глави от БАН.

"Едно на 14 милиона е реалният шанс в четвъртък да уцелите шестица, ако играете само с един фиш", обясни за "Стандарт" Евгения Стоименова от Института по математика и информатика.

В неделя най-големият залог, с който неуспешно бе атакуван джакпотът, бе за 8008 лв.
Още по темата от „Стандарт"

„Делото срещу Маргините ни вкара в ЕС и приключи с очаквано фиаско", информира от първата си страница „Сега"
Делото, с което България трябваше да покаже на ЕС, че се бори ефективно с организираната престъпност и има воля за разкриване на поръчковите убийства, завърши с фиаско. Вчера Софийският градски съд оправда бившите босове на групировката СИК Красимир и Николай Маринови-Маргините по обвинението, че са поръчали убийствата на Иван Тодоров-Доктора, финансиста Никола Дамянов и о. р. ген. Любен Гоцев.

Според съдебния състав, председателстван от Лада Паунова, прокуратурата не е събрала никакви доказателства, че братята Маргини са сформирали и ръководили банда за мокри поръчки, както и да са набавяли оръжия и коли за дейността й. Съдът обаче призна, че другите подсъдими - Иво Карагеоргиев, Бисер Илиев, Стефан Рангелов и Веселин Тошев, са участвали в такава въоръжена група.

Присъдите по делото срещу Маринови със сигурност ще влезе в следващия доклад на ЕК за напредъка на България по осъществяването на реформите, който трябва да излезе следващия месец. Според коментарите на световните агенции вчера, ако дотогава не успее да покаже осезаеми резултати в борбата с престъпността и корупцията, България може да загуби 11 милиарда евро от еврофондовете до 2013 г. и ще накърни доверието на Брюксел в способността на дясноцентристкото правителство да осъществи реформите.

Обвинението, водено от шефа на Софийската градска прокуратура Николай Кокинов и неговия заместник Роман Василев, твърдеше, че между юни и септември 2005 г. двамата братя са поръчали на бандата трите покушения, като обещали по 40 000 евро за всяко и снабдили извършителите с две коли, мотоциклет, два пистолета и амуниции. Основен свидетел на прокуратурата бе Велин Добрев-Моториста, за когото защитата обяви още в началото на делото, че е зависим от наркотици.
Още от статията на „Сега"

„Пенсиите и социалните помощи закърпват домакинските бюджети", обобщава „Дневник" статистическите данни на НСИ
През зимата на тази година домакинствата в област София-град са разполагали с по около 400 лв. повече средно на човек от жителите на Търговище, Благоевград и Кърджали. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за домакинските бюджети през първото тримесечие на 2010 г.

През този период средният доход на всеки жител на столицата е бил 1159 лв. при 887 лв. средно за страната. В челната тройка на заможните домакинства се нареждат още Варна и Стара Загора.

Най-бедни са жителите на Търговище, които са преживели зимния сезон с по-малко от 250 лв. на месец. Според данните на Агенцията по заетостта безработицата в региона надхвърля 17% от икономически активното население, което обяснява ниските доходи на живеещите в областта.

Статистиката отчита, че през първото тримесечие на 2010 г. доходите на българите са се увеличили с 5.7% спрямо година по-рано, въпреки че постъпленията в семейния портфейл от заплати са намалели. На този фон доходите от пенсии и обезщетения за безработица, семейни надбавки и други социални помощи продължават да закърпват изтънелите в кризата домакински бюджети. Тази тенденцията се очерта още през лятото на миналата година.

Данните на НСИ показват, че сумарният доход на семействата за първите три месеца на 2010 г. е 2193 лв., което е със 110 лв. повече спрямо същия период на миналата година. Разбивката по приходни пера обаче показва, че увеличението се дължи основно на по-големия доход от пенсии.

През зимата на 2010 г. от това перо в семейния портфейл са влезли общо 688 лв., или с близо 125 лв. повече спрямо първото тримесечие на 2009 г. Това е увеличило дела на доходите от пенсии до почти една трета от бюджета на домакинствата.
Още от статията на „Дневник"

„Банките в Европа са пред втора кредитна криза", предупреждава от първата си страница „Класа"
Европейските банки са изправени пред риска от огромен брой отписвания на активи заради кризата с правителствени облигации на някои страни в еврозоната. Това ги заплашва с нова кредитна криза, която да намали печалбите, ограничи кредитирането, както и да доведе до забавяне на икономическото развитие на региона, пише „Блумбърг". Инвеститорите избягват банковите книжа заради притесненията покрай Гърция, Португалия и Испания.

Продажбите на облигации от банките през май са били на най-ниското си ниво от фалита на Lehman Brothers през 2008 година досега. В същото време допълнителната доходност, която купувачите изискват при покупката на правителствени облигации спрямо държавните ценни книжа, се е увеличила до най-високото си ниво от началото на годината. Банките от своя страна се притесняват да се кредитират взаимно като депозираните средства в Европейската централна банка (ЕЦБ) на рекордни нива.

На фона на случващото се ЕЦБ прави опити да предотврати нова криза с предоставянето на безпрецедентно по размер финансиране на банките. На проведения миналата седмица аукцион за едноседмични кредити институцията раздаде 122 млн. евро при лихва от 1 на сто.

Според анализатори финансовите компании заделят кеш на депозит при ЕЦБ, а не отпускат заеми помежду си поради опасения от фалити.
Още от статията на „Класа"

„Размразиха приема на проекти за развитие на селските райони", съобщава от първата си страница „Монитор"
От вчера отново се приемат проекти по Програмата за развитие на селските райони, която беше блокирана повече от шест месеца. До момента са договорени повече от 30% от средствата по програмата и са усвоени близо 20% от парите, обяви земеделският министър Мирослав Найденов. До 2013 година България може да получи 3,2 млрд. евро за селските райони.

Размразен е приемът на заявления по 8 мерки от агропрограмата - „Модернизиране на земеделските стопанства", „Подобряване на икономическата стойност на горите", "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти", „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране", „Първоначално залесяване на неземеделски земи", „Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности", „Разнообразяване към неземеделски дейности" и „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия".

До края на годината ще може да се кандидатства по мярката, която стимулира създаването на организации на производители, съобщи зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова. Приемът на проекти по програмата беше замразен заради натрупаните преписки, които експертите от фонд „Земеделие" не можеха да обработят.

Заради опростените процедури ще бъде запазено темпото, с което се обработват документите, обеща вчера шефката на ДФ „Земеделие" Калина Илиева. Според нея до края на годината няма да има загуба на средства по програмата заради изплащането на парите по бюджета за 2008 г.

По публичните мерки вече може да се кандидатства и за реставрирането на църкви и икони, изграждането на олтари, реставриране на икони. Бенефициенти могат да бъдат местните подразделения на различните вероизповедания, не само на Българската православна църква, каза Илиева.
Още от статията на „Монитор"

„Втори месец лихвите по кредитите вървят нагоре", съобщава „Сега", като се позовава на анализ на сайта „Моите пари"
Надеждите за ниски лихви по кредитите напълно се изпариха, след като вчера стана ясно, че втори пореден месец заемите поскъпват. Процентите по потребителските кредити в левове са се вдигнали през май, а по жилищните са в застой, съобщиха вчера от финансовия портал "Моите пари". Според анализаторите промените не са съществени, но са показателни за посоката, в която ще вървят банките.

Новоотпуснатите потребителски заеми, независимо дали са с поръчители или не, са поскъпнали през май. При кредитите без поръчител вдигането на лихвата е с 0.28% до средно 18.73%. и с тази си стойност те се върнаха обратно на нивата отпреди една година. Сред банките, които повишиха лихвите през май, беше ПИБ, при която увеличението е с 0.10%. Банка ДСК въведе нова такса, а банките, които направиха понижение на лихвата са много малко.

Съществени промени при жилищните заеми през май нямаше. Алианц банк стартира промоционална кампания с намалени такси, а УниКредит Булбанк вдигна лихвите за част от продуктите си с 0.10%. Средната лихва по най-изгодните ипотечни кредити през май съвсем малко е паднала в сравнение с нивата от април - с 0.03% в левове и с 0.06% в евро.

В същото време депозитите носят все по-ниска доходност. Лихвите по тях масово вървят надолу. През май средната лихва по тримесечните депозити в левове е паднала от 5.69% на 5.03%, а по евровите - до 3.98%.

Лихвите по кредитите наново тръгнаха нагоре през април поради влошаването на икономическата ситуация в страната и вдигането на нивото на лошите кредити. Тогава БНБ регистрира покачване на годишния процент на разходите по потребителските заеми в левове от 14.26% на 14.38%, а в евро - от 11.51% на 11.63%.
Още от статията на „Сега"

„15% от фирмите отиват на служебна ликвидация", предупреждава „Монитор"
Около 15% от българските фирми се очаква да бъдат служебно ликвидирани след 1 януари 2011 г. Това ще се случи с всички компании, които не са се пререгистрирали по Закона за търговския регистър до края на тази година. Към момента около 900 хил. фирми не са започнали процедура по пререгистрацията си, за което разполагат с 6 месеца, заяви пред Медиапул председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова. Държавата ще трябва да поеме значителни разходи за ликвидацията на фирмите. Първоначално експертните оценки са били за 500 млн. лева, но с предлаганите промени в Закона за търговския регистър, те ще бъдат намалени до 50-60 млн. лв., обясни още Фидосова.

От ГЕРБ обмислят да дадат двумесечен срок след 1 януари 2011 г., в който представителите на фирми, подлежащи на служебна ликвидация, сами да влязат в ролята на ликвидатори и да се издължат на своите кредитори.
Още от статията на „Монитор"

„Годишната инфлация се ускорява и през май, достига 1.9%", информира „Дневник"
Инфлацията продължава да се покачва и годишната й стойност в края на май (спрямо миналия май) е 1.9%, показват данните на Националния статистичeски институт. В края на април тя беше 1.8%, а през март 1.3%. В същото време на месечна база (май спрямо април) потребителските цени се понижават и е отчетена дефлация 0.2%.

Най-значително понижение спрямо предходния месец има при храните и безалкохолните напитки - с 0.9%, а а в областта на транспорта е отчетено покачване от 1.4%.

Въпреки че е налице комбинацията от сравнително висока инфлация с продължаващото ниско равнище на стопанската активност (данни за БВП са известни само за първото тримесечие), експертите продължават да считат, че не може да се говори за стагфлация (комбинация от растящи цени и рецесия).

Засега поскъпването на потребителските продукти се приема повече като конюнктурно вследствие на скъпия долар и природните ресурси (петрол и метали), които се внасят у нас, но в същото време се увеличават прогнозите за оживление в икономиката през второто и третото тримесечия на годината.

Тревожният вариант според икономистите е, ако възстановяването в Европейския съюз се забави, а цените останат високи, българската икономика да не излезе от рецесията и тогава вече действително ще има намаляване на доходите и стагфлация.
Още от статията на „Дневник"

„40 евро за преглед на морето" е заглавието на проучване на „Монитор"
От 40 евро за първичен преглед тръгват медицинските услуги в морските ни курорти това лято. Тарифите са еднакви почти навсякъде, но по традиция най-високи са докторските такси в Слънчев бряг. Курортът вече е окупиран от стотици лекари от цялата страна, които чакат пациенти с дебели портфейли.

Повечето последователи на Хипократ наемат стаи в хотелите, които префасонират бързо на кабинети. Там освен поставяне на първоначална диагноза и прослушване, пациентът може да получи само премерване на кръвно налягане и поставяне на инжекция. Преди това обаче плаща задължителните 40 евро за първичен преглед. Всяка манипулация се таксува отделно.

Меренето на кръвно налягане струва 15 евро, а поставянето на венозна инжекция струва 10 евро. Ако пациентът се нуждае от оперативна интервенция или по-сложни изследвания, то тогава се пренасочва за лечение към някоя от поликлиниките в курорта. Цените там са още по-фрапиращи и сериозно конкурират медицинските услуги на клиниките в Западна Европа. Ехографската диагностика струва между 30 и 45 евро, а за скенер се плаща поне двойно повече. Ако туристът е имал нещастието да си счупи крак или ръка, то тогава трябва да приготви за гипса около стотина евро.

Цените на различните операции пък се пазят в тайна, като се договарят на място. Според пациенти за отстраняване на апендикс например хирурзите вземали между 500 и 700 евро.

В Слънчев бряг никъде няма официално обявен ценоразпис. Цените се съобщават лично на пациента и на място. Нерядко нашенските доктори са склонни и на отстъпки след дълъг пазарлък, но само ако крайната сума за лечение ги устройва. За български туристи тарифите са наполовина по-ниски, но пак остават доста солени. Пациентите, които имат късмета да притежават българска лична карта, плащат за преглед 20 евро.
Още от статията на „Монитор"

„Софийската вода стана френска", съобщава „Стандарт"
"Софийска вода" стана френска. "Веолия Вода" придоби контролния пакет от 58% в родното дружество. Френската компания купи редица активи на британската "Юнайтед Ютилитис" в Европа, сред които е и неговият дял във водната компания на София. Договорът за приключване на сделката е сключен през уикенда, съобщиха от "Веолия" за "Стандарт". Общата цена на пакета е около 199 млн. евро.

"Софийска вода" бе създадена през 2000 г. по силата на 25-годишна концесия. В нея 77,1% се държат от "Юнайтед Ютилитис" и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Останалите 22% са на Столична община.

Преди месец от "Веолия вода" обявиха намерението си да придобият дела на Европейската банка, която трябва да го освободи наесен. Френската компания е готова да закупи и общинската част от водната компания. В бъдещото управление на бизнеса на "Веолия вода" в София ще се разчита значително на Международната финансова корпорация, която в началото на юни обяви, че придобива 9,5% от подразделението на френската група Veolia Environnement.
Още от статията на „Стандарт"

„Хубаво е, ако 44 подписа за европроект се съберат само за 3 месеца", казва в интервю за „Сега" министърът по усвояване на европейските средства Томислав Дончев
Г-н Дончев, за колко време се събират 44 подписа за един европроект, колкото преброи шефът на ГД "Регионално развитие" в ЕК Дирк Анер?
- Не винаги проблемът е в броя на подписите, а същината на въпроса е колко време отнема този процес. Нормално е след искането за плащане, съпроводено с всички документи, ако всичко е наред в съответния проект, бенефициентът да си получава парите до 3 месеца. Този период не е идеален, но е разумният. Правим всичко възможно с мениджърски и с нормативни средства да сведем целия процес до три месеца. За съжаление в някои от случаите трите месеца са 6, а понякога и 7 и т.н.

Община Благоевград твърди, че вече 9 месеца не си получава пари по верифицирани разходи по ОП "Околна среда"?
- Община Благоевград е подала по програмата "Околна среда" общо 9 искания за плащания, като 8 от тях са вече верифицирани и изплатени, едно е в процес на верификация и то е постъпило преди 2 или 3 месеца. Вярно е, че понякога управляващият орган или междинното звено изискват допълнителна информация, което е нормално. В последните 10-15 години интензивно се ползва електронната поща и не виждам защо тя да не се ползва и в официалната кореспонденция между структурите на централната държавна власт и бенефициентите. Така е много по-бързо и по-евтино и ще го въведем.

Предстои да внесете в МС методика за финансови корекции в европроекти. Кои са най-честите нарушения, заради които се бавят проектите и се налагат финансови корекции?
- Финансовите корекции третират всички видове изкривени състояния в рамките на реализацията на проекта, като от особено значение е дали това е довело до бюджетна щета. Oгромният пакет грешки са при възлагането на обществените поръчки, при неспазване на трите основни принципа - равнопоставено третиране на участниците, най-добро качество и цена и честна конкуренция. Размерът на корекцията се определя от степента на нередност. Когато имаме една поръчка, която е откровено дискриминационна, т.е. не позволява да се генерира свободната конкуренция, която е принцип на ЕС, това е основателна причина на този проект да се наложи корекция. Тя може да достигне до 100% от стойността на проекта. 

За чия сметка ще се правят тези корекции? Ако кметът е виновен, той или общината ще платят сумите, които ще се връщат?
- Методиката за налагане на корекции не е само репресивен инструмент, макар че на нея се гледа по подобен начин. Тя е и шанс да излезем от някои ситуации. Към момента имаме сключени договори за възлагане, при които в процедурата категорично има порок. И какво правим? Ситуацията е малко или много блокирана. От една страна, не е редно да продължат плащанията по този проект, но, от друга - той вече е възложен, част от дейностите са извършени. Сега ние предлагаме да се види в скалата какво е нарушението, да се наложи от управляващия орган съответната корекция, напр. 25%, и проектът продължава да се изпълнява.
Още от интервюто на „Сега"

„Основната задача на банките е задържането на необслужваните кредити", казва в интервю за „Класа" Виолина Маринова, изпълнителен директор на Банка ДСК и председател на АББ
Г-жо Маринова, световната финансова и икономическа криза в Европа отшумява, у нас обаче е все още на дневен ред. Как изглеждат перспективите пред България?
- Българските банки нямат преки експозиции към пазарите в Западна Европа и САЩ, така че нямаше пряко влияние на финансовата криза у нас. Икономическата криза е следствие от глобализацията на света и тя в този смисъл беше неизбежна. България като член на ЕС и като част от глобалния свят нямаше как да остане изолирана от влошената икономическа обстановка и тя да не се отрази върху икономиката ни, силно ориентирана и съответно зависима от външните пазари.

Не мога да се съглася с твърдението, че икономическата криза в Европа отшумява. Напоследък финансовите анализатори говорят за т. нар. W-образна крива на рецесия - т.е. икономически цикъл на рецесия и възстановяване, чиято крива има формата на латинската буква W. В най-общи линии това е модел на поредни влошавания преди поява на признаци на оживление. Като най-ранен момент за начало на известен растеж се посочва лятото-есента на 2010 г. Повечето анализатори посочват несигурността като основната причина за забавяне на възстановяването. Затова говорят и за край на рецесията, но не и за край на кризата, която е свързана именно с високи нива на несигурност. Тезата, около която се обединяват повечето експерти, е, че световното икономическо възстановяване е все по-неравномерно.

Трудно може да се определи еднозначно състоянието на европейските икономики. Ако вземем за пример Германия, една от най-стабилните европейски икономики, то и тя в момента е изправена пред перспективата да приеме най-големия пакет от мерки за икономии в историята си. Относно перспективите пред България смятам, че е нужно постигането на единство по отношение на това, кое е важно за обществото ни. Както и обединяването около начините за подобряване на ситуацията, колкото и да са трудни те.

У нас правителството вече обяви своите решения за борба с кризата, предстои и актуализация на бюджета. Вашият коментар?
- Обявяването от страна на правителството на мерки за преодоляване на кризата е първата стъпка към създаването на благоприятна икономическа среда. Една от основните задачи е активизирането на пазара на труда, който е ключов показател за състоянието и индикатор за тенденциите на развитие на икономиката. Това, което пожелавам на правителството, е да има политическата воля да отстоява набелязаните мерки, особено в частта на намаляване на публичните разходи, които в много случаи са болезнени за цялото общество. Според мен най-труден за правителството е балансът между бюджетната дисциплина, която е свързана неминуемо с предприемането на непопулярни мерки, и предизвиканите у хората очаквания, че кризата ще свърши бързо. Провеждането на последователна политика би осигурило устойчиво развитие на страната. Според най-новите прогнози на Световната банка дълговата криза в Европа създава нови пречки за икономическо възстановяване, като рисковете в Източна Европа са особено високи. Така че дейността на правителството се очаква да се ориентира именно към минимизиране на рисковете в България, което е много трудно и отговорно. Повишаването на доверието и необходимостта от привличане на чужди инвестиции са ключови за България.

Преди няколко месеца финансовият министър Симеон Дянков поиска от банките предложения за развитието на икономиката, на какъв етап са тези разговори?
- Банките подготвиха изискваните от вицепремиера предложения за икономически мерки. Това, което все още очакваме да се случи, е след задълбочен анализ да се прецени как могат да бъдат максимално стимулирани икономическите субекти в страната, така че да могат да развиват бизнеса си, да създават работни места и т.н.
Още от интервюто на „Класа"

„Прокурорски гафове лъснаха в Приморско", казва в интервю за „Стандарт" главният инспектор на Инспектората към Висшия съдебен съвет Ана Караиванова
Госпожо Караиванова, как работите за очистването на съдебната система от петното, което й лепнаха ваши колеги - то не бяха красьовци, не бяха "бедни" роднини на магистрати, облажили се с имоти?
- За съдебната власт от години се говори общо - че е бавна, неефективна, корумпирана. Сега на тези скандали може да се погледне като на оздравителен процес. В рамките на своите правомощия Висшият съдебен съвет (ВСС) взе бързи и адекватни мерки и показа нетърпимост към този вид прояви, които хвърлят петно върху цялата магистратска общност. Целта е всички да разберат, че кариерното развитие ще става въз основа на показаните резултати в работата, което е много полезно и за младите магистрати. За тази професия освен знания, освен стриктно изпълнение на законите се изискват и много морални качества. Не всички професионални общности имат етични кодекси, но този на магистратите е изключително строг. Сега безобразията са конкретни и вече не може да се хвърля кал върху всички, та да се чувстват еднакво опръскани. Като последния случай в Русе - това, че един колега горчиво се е пошегувал със себе си, защото му е прикипяло, в крайна сметка доведе до наказването му.

ВСС огласи данни, че и районната прокурорка на Царево Катя Евтимова, която е проверявана за спирането на досъдебното производство за имотите на магистрати край морето, си е свършила работата. Какво констатира проверката на Инспектората по случая?
- Нашият инспектор провери на място. Оказа се, че компетентният орган да разследва дали има престъпление, т.е. прокуратурата, не си е свършил работата. Преценката на нарушенията обаче е на ВСС или Върховния административен съд (ВАС). Често става така, че се налагат по-леки наказания от предлаганите от нас. Има и "оневиняващо" тълкуване на нарушението - неспазване на сроковете поради голямата натовареност на магистрата. В преценяването на това основание за търсене на дисциплинарна отговорност се разминаваме с ВСС. За мен е смущаващ и промъкналият се довод в едно от решенията на Върховния административен съд (както и в едно решение на ВСС), че следвало да преценим дали е било възможно магистратът да изпълни задълженията си.

За конкретен случай ли говорите?
- За съдията Божана Желязкова от Софийския градски съд (СГС), която бави решенията за изписване на делата си или ги насрочва през големи интервали от време. А това са човешки трагедии, защото тя гледа дела, засягащи важни страни от статуса на физическите лица - разваляне на осиновявания, поставяне под запрещение. За да заседава ритмично, ръководството на СГС й осигурява зали два пъти седмично. Затова съдия Желязкова не може да оправдае забавянето си с липсата на зали. В същото време имаме осъдителни решения от Европейския съд по правата на човека в Страсбург точно по такива случаи на просрочени във времето дела. От сумите, които се изплащат при това нарушено право, губи държавата и всеки данъкоплатец. А когато ние искаме да дисциплинираме такъв магистрат, изведнъж не трябва да се съобразяваме със стандартите на европейското право. Нашата работа не се състои само в това, да посочим магистрати за наказание, а основно да допринесем за подобряване на работата на цялата съдебна власт, което ще върне доверието в нея.

Проверките, които правите периодично, установяват ли кои са отличниците и кои двойкаджиите в съдилищата?
- Фактите в нашите проверки показват, че добре се работи в Русенския окръжен и районен съд - 91% от делата там се приключват в тримесечния законов срок. Сред отличниците са и Пазарджишкият съдебен район, Пловдивският районен и окръжен съд, както и прокуратурите там. Затова и направихме предложения за поощрение на шефовете на някои от тези съдилища.

Какво касаят сигналите от началото на годината до момента?
- Те са най-различни. Голяма част от тях не са от нашата компетентност, а такива, в които се твърди, че спорът не е решен правилно. Получаваме писма и от затвора с оплакване за неправилно осъждане. Не сме извънредна инстанция, за да решаваме споровете, нито пък да пререшаваме наказателни дела. По сигналите за забавени решения, за драстични нарушения на правила по движението на делата веднага правим проверки. Миналата седмица в един ден постъпиха сигнали за умишлено забавяне на делата чрез използване на процедурата за поправка на явна фактическа грешка по граждански дела. С този похват явно се злоупотребява, за да се забави влизането в сила на неблагоприятни за някоя от страните решения. И ако това става със съучастието на съдии, ще бъдем безкомпромисни в предложенията си за санкции.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Атакуват ме за "Златна перла", а ДНСК е инициатор за събарянето й", казва в интервю за „Дневник" Иван Симидчиев, началник на ДНСК
В края на май екоорганизацията "За да остане природа в България" на нарочна пресконференция обяви, че шефът на ДНСК е отговорен за три скандални строежа - "Златна перла" на морето и лифтовете край Благоевград и до 7-те рилски езера. Природозащитниците поискаха отстраняването на Симидчиев. Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев заяви, че ще направи проверка на дейността на подчинения си, който беше излязъл в отпуска. "Дневник" успя да се свърже с шефа на строителния контрол, за да му зададе въпросите, поставени от природозащитниците.
Как ще коментирате твърденията на екоорганизацията "За да остане природа в България", че не премахвате строежа "Златна перла"? Поискаха да бъдете освободен от поста?
- Преписката за събарянето на комплекса "Златна перла" тръгна на базата на наш протест пред прокуратурата. А днес нас ни обвиняват, че не събаряме обекта. Но ние вървим по процедурата и стриктно спазваме закона.  Eто каква е хронологията на събитията. На 23 юни 2006 г. ДНСК представя доклад до Върховна касационна прокуратура за нарушенията, които сме констатирали на "Златна перла".

Те са за приемането на подробния устройствен план на имотите. Съгласно закона това нарушение не е от компетенциите на ДНСК, затова ние отправихме искане към прокуратурата да протестира незаконно издадените разрешения за строеж от главния архитект на община Царево пред съда. Така тръгна преписката за събарянето на "Златна перла".

Защо ДНСК не можеше да атакува разрешенията за строеж на "Златна перла"?
- Възможностите по закон бяха два. Единият е да има жалба от заинтересувано лице. Там обаче, на тази територия нямат съседи, съответно няма кой да пусне жалбата. Природен парк "Странджа" е водил дело за премахване на строежа.

Две съдебни инстанции обаче казват, че те не са собственици на имот, нямат вещни права и съответно право на жалба. По тази причина единствената възможност беше протест на прокуратурата. Върховната административна прокуратура (ВАП) поиска доклад за състоянието на "Златна перла". Ние изложихме какви са нарушенията и им посочихме, че за да предприемем мерки, трябва да има протест от страна на прокуратурата.

ВАП нареждат на окръжната прокуратура в Бургас да направи този протест и на базата на него ДНСК издаде заповеди за отмяна на разрешението за строеж. И така тръгна преписката за премахването на "Златна перла".

Да, но от прокуратурата казват, че от края на миналата година не сте издали заповедта за премахването на обекта.
- ДНСК изследва всички хипотези, за да не сме уязвими после пред съда. Защо трябва да пускаме заповеди за събаряне, които има вероятност да паднат в съда? Имаме богат съдебен опит. Годишно ДНСК има средно по 2500 влизания в съдебна зала, което при 250 работни дни прави по 10 наши дела дневно в административните съдилища в страната.

Ето защо решихме да изчакаме да приключат всички съдебни дела и тогава да издадем заповедта за премахване, както и направихме.

Върховният административен съд излезе с решение по делото за устройствения план на Царево на 25 май. На основа на това решение ние вече имахме право да издадем заповедите за премахване на "Златна перла" и го направихме само два дни след решението на съда. Делото беше важно, защото с устройствения план на Царево се разрешаваше строежа на "Златна перла".

На практика се получава, че планът на община Царево пада в съда на 25 май, а атаките срещу мен тръгнаха на 21 май. Това ми дава основание да смятам, че атаката е политическа. Обвиненията срещу мен са измислени. За 8-годишната ми работа изваждат от контекста три неща, за които нямаме никаква вина.
Още от интервюто на „Дневник"