От 11 до 13 септември в Санкт Петербург се провежда конференцията с изложение RAO/CIS Offshore 2007. Тя е посветена на добива на нефт и газ в морето, в частност в Арктическия шелф.

Централна тема на срещата, събрала някои от най-прочутите имена в сектора нефт и газ, стана гигантския шелфов проект в Баренцово море. Находището Щокман има запаси от 3,7 трилиона куб.м. газ.

Както е известно, Щокман ще бъде разработван от Газпром в партньорство с френската енергийна компания Total. Двете компании разкриха днес нови детайли на проекта, публикувани от "Ведомости".

Старшият вицепрезидент на Total Арно Брейак е разказал, че през 2014 г. в Щокман ще се добиват 23,7 млрд. куб. м газ годишно. Това е мощността на първата фаза на проекта.

Половината от добиваното количество ще тръгне към Европа по тръбопровода Nord Stream, 45% са предназначени за експорт във втечнен вид, 5% са за вътрешния руски пазар. Мощността на първата линия на завода за сгъстяване на газа ще възлезе на 7,5 млн. т.

Технико-икономическата обосновка на проекта трябва да бъде готова до 2008 година, основното строителство ще се разгърне през 2010. Това е съобщил Юрий Комаров, генерален директор на „Севморнефтегаз" - дъщерното предприятие на Газпром, което притежава лиценза за Щокман.

Все още се избира точното място на завода за втечняване на природния газ, има две конкуриращи се селища в Мурманска област. Стартът на добива според Комаров е предвиден за 2013.

Според постигнатото съглашение, Total получава 25% в оператора на Щокман. Французите ще построят инфраструктурата и ще са нейни собственици в течение на 25 години от момента на началото на добива.

Схемата позволява на френската компания да достави до 1 млрд. барела нефтен еквивалент, или около около 170 млрд. куб. м.

Още 24% от оператора на Щокман ще бъдат предадени на други чуждестранни партньори, като Газпром ще си запази 51%.

В списъка на претендентите за останалия дял са американската ConocoPhillips и консорциум от норвежките Statoil и Hydro, които в момента присъстват в Петербург на изложението.

Валерий Голубев, председател на управата на Газпром, е казал, че вторият партньор ще бъде избран най-късно в средата на октомври. Могат да бъдат избрани и два нови партньора.

Конференцията в Петербург е с особена важност, тъй като в края на XX век почти всички запаси на природен газ на сушата са изчерпани и погледите се насочват към възможностите за добив в океана.

В анонса на събитието се посочва, че запасите от нефт и газ в континенталния шелф и Руска Арктика са главния резерв за стабилното развитие на нефт и газ индустрията през XXI век.