Изпълнителният директор на Газпром Алексей Милер е казал, че Total ще получат 25% дял в новата компания, която ще е собственик на инфраструктурата на проекта на стойност $20 млрд. За Газпром ще са останалите 75%.
От Total са казали, че съглашението с Газпром е сключено и се очаква подписване в петък.
Милер е заявил, че Газпром още се чуди дали да не допусне още един или няколко партньора, на които да се отстъпи 24% дял. Участието на Газпром обаче няма да падне под 51%.
И така, Газпром допусна чуждо участие в разработването на огромното находище в Арктическата зона с капацитет над 3,000 млрд. кубически метра газ. Много е вероятно Щокман да се окаже ключово находище за посрещане на растящото търсене на природен газ в Европа. Но чуждото участие не противоречи на новата руска парадигма за държавен контрол на основните нови енергийни проекти.
Други големи петролни компании, които участваха в надпреварата, бяха Norsk Hydro, Statoil и ConocoPhilips.
Газовото поле Щокман е разположено на повече от 500 км. северно от руския бряг. Според чуждестранните експертизи, добивът там ще срещне сериозни технически проблеми, като например заплаха от айсберги.
Газпром отдавна си мисли да привлече чужд партньор за нелеката задача. Но миналата есен газовият монополист изведнъж реши да действа сам. Може би тогава решението бе повлияно от вълната на енергийния национализъм, свързана с Shell на Сахалин.
Днешното решение е балансиран компромис. Лицензът и собствеността на компанията остават за Газпром, а Total и евентуално други партньори се включват в операциите на проекта, като ще участват в поделянето на печалбата, а също и на рисковете.
Миналата седмица Александр Медведев, заместник в Газпром, бе казал, че компанията му се доближава да споразумение за „нов модел" кооперация с чуждестранните корпорации по разработването на находището Щокман.