„Гергов сменя ЦУМ за панаира", четем от първата страница на „Стандарт"
ЦУМ за Пловдивския панаир. Над такава замяна умува кабинетът, научи "Стандарт". Идеята е Националният исторически музей да влезе в огромната каменна сграда на "Дондуков". Тъй като държавата няма пари да откупи ЦУМ, ще предложи на собственика Георги Гергов да я замени срещу международния панаир в Пловдив.

Съдебната битка за палатите, която министърът на икономиката Трайчо Трайков поведе, върви с променлив успех. Държавата спечели първото дело, но на втора инстанция апелативните магистрати потвърдиха собствеността на Гергов.

Бизнесменът пък е петимен да се освободи от ЦУМ, защото му носи само загуби. Затова бартерът е изгоден за двете страни, коментираха запознати. За водени разговори по този въпрос призна културният министър Вежди Рашидов. "Тази версия е въздух под налягане", контрира обаче самият Гергов.
Още от статията на „Стандарт"

„Половината фирми - в историята" е водещото заглавие на „Труд"
Повече от половината фирми, създадени у нас след възраждането на свободната стопанска инициатива, отиват в историята. Само ден преди изтичането на крайния срок за пререгистрация на фирмите не са се вписали 566 953 компании. Това показват данните на Агенцията по вписванията, която води Търговския регистър.

Фирмите имаха 4 години, за да се пререгистрират. Общо 454 857 компании го направиха в срок.

След Нова година ще престанат да съществуват 464 507 еднолични търговци (ЕТ). Те бяха най-предпочитаната форма за правене на бизнес в началото на 90-те години. След ден практически няма да имат право да развиват дейност и 106 354 акционерни дружества (АД) и такива с ограничена отговорност (ООД).

В последните дни на пререгистрацията пред Агенцията по вписванията се извиха огромни опашки от собственици на фирми, които чакаха до последния момент. Това стана, въпреки че срокът за повторното вписване на компаниите, който изтича в петък, беше удължен с една година в края на 2010 г.

От следващата седмица всички еднолични търговци, които не са се пререгистрирали, автоматично ще бъдат заличени. Законът урежда по друг начин бъдещето на ООД и АД, които не са се вписали наново в търговския регистър. Те ще продължат да съществуват, но няма да имат право да развиват дейност. Законът им забранява да продават или залагат имуществото си и да сключват сделки. Така на практика те ще бъдат извадени от бизнеса и ще могат само да плащат заплати и да внасят данъци и осигуровки.
Още от статията на „Труд"

„Строителството на "Горна Арда" може да започне след 2 години", прогнозира от първата си страница „Класа"
През 2014 г. се очаква да започне строителството на хидроенергийната каскада „Горна Арда", каза вчера изпълнителният директор на НЕК Михаил Андонов. По думите му още през следващия месец трябва да се реши въпросът колко язовира точно да бъдат построени и дали каскадата ще може да работи и като ПАВЕЦ. През следващите две години пък се очаква да се извърши оценката за въздействие на околната среда. НЕК в момента е собственик на 30% от ХЕК „Горна Арда", а останалите 70 на сто са на австрийската компания ЕВН. Тя закупи дела на турската компания „Джейлан холдинг", а след вдигане на капитала стана и мажоритарен акционер в проекта. През миналата година от австрийското дружество заявиха, че очакват каскадата да бъде с мощност от 170 мвт и строителството й да струва около 400 млн. евро.

До няколко седмици се очаква НЕК и BNP Paribas да сключат споразумение за „подобряване на параметрите по кредита", взет за строителството на АЕЦ „Белене", каза още Андонов. Ако това не се случи, общественият доставчик ще трябва изплаща заема от 250 млн. евро от май догодина. За развитието на проекта „Белене" в момента се очаква Българският енергиен холдинг да получи пазарното проучване, направено от консултанта HSBC, обясни вчера заместник енергийният министър Делян Добрев. По думите му до края на януари документът трябва да бъде представен.

За строителството на втора атомна пък все още се разглеждат вариантите за фиксирана цена или договаряне на ескалационни индекси. Няма сближаване и по предложенията за цена на проекта, заяви Андонов. Последното българско искане бе АЕЦ „Белене" да струва 5 млрд. евро, а руснаците настояваха цената му да бъде 6,29 млрд. евро. Андонов добави, че руската страна не се е съгласила арбитражните дела между НЕК и „Атомстройекспорт" за втора атомна да се водят само в съда в Париж, и затова ще се водят и в Женева.
Още от статията на „Класа"

„Интернет изяде бизнеса на агенциите в туризма" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Интернет е на път да изяде бизнеса на туристическите агенции. Все повече туристи правят резервациите си онлайн директно в хотела и не минават през агенция или оператор. Това показват данните на туристическия бизнес за тази зима.

Около 40% спад на записванията има за този зимен сезон към нашите ски курорти, показват данните на Българската асоциация на туристическите агенции. В същото време обаче при хотелите такъв спад не се отчита, а дори има надежди за 7-10% ръст на зимните почивки. Данните на хотелиерите дори показват, че липсващите при туроператорите и агенциите туристи ще дойдат и тази зима у нас, просто са си запазили почивките директно в хотела, най-често през неговия интернет сайт.

"Факт е, че има увеличение на онлайн резервациите. Още повече че голямата част от скиорите и сноубордистите са млади хора и те запазват дори през мобилните си телефони и реагират много бързо на всякакви оферти от хотелиерите", коментира шефът на института за анализи и прогнози в туризма Румен Драганов. Според неговите данни 28% от резервациите през 2011 г. са направени онлайн директно към хотела.

Година по-рано делът на интернет резервациите е бил 23%. "Това обаче са данните само за българските туристи, а в Германия делът на хората, които резервират онлайн, е дори 38%, а в САЩ това е преобладаващият начин за туристическа резервация", обясни Драганов.

Само в интернет всъщност цените на хотелите са динамични и реално на моменти могат да се получат много по-добри оферти, отколкото през туроператор, признават от агенциите.

Причината е, че туроператорите пазаруват наведнъж всичките си нощувки в даден хотел. Ако той обаче остава празен с напредването на сезона, може да свали цените за резервация на рецепция или в интернет сайта си.

До момента спадът на английския пазар е 15%, на руския стига 30% спрямо предишната зима, показват данните на института за анализи и прогнози в туризма.
Още от статията на „24 часа"

"Гроздовата истинска само над 40 градуса", пише на първата си страница „Монитор"
Минималното количество на алкохол в грозданката трябва да бъде поне 40 градуса, за да се нарича напитката ракия. Това гласи новият закон за виното и спиртните напитки, който кабинетът одобри на последното си заседание.

Джибровата ракия пък трябва да е с алкохолно съдържание поне 37,5 градуса и да е получена от ферментирали и дестилирани гроздови джибри. Това е изискването и за плодовите ракии. При тях обаче на етикета трябва ясно да е изписано и името на плода - сливова ракия, кайсиева ракия, ракия от праскови, ябълки, круши, смокини и др. Вилямова ракия се нарича само напитката, приготвена от круши от сорта Williams.

Алкохолният градус трябва да бъде поне 47% за мастиката, както е известна у нас популярната анасонова напитка. За ментата, която на практика е ликьор с минимално алкохолно съдържание 25%, е необходимо в крайния продукт да има не по-малко от 130 г захар на литър и да е приготвена с ментово масло, чието минимално количество е 0,2 грама на литър. Използваният в спиртните напитки етилов алкохол трябва да е получен единствено чрез ферментация на земеделски продукти. Разрешено е да се използват зърнени продукти, малц, нишесте, глутен, инулин, продукти от мелничарската индустрия, цвеклова и тръстикова захар, меласа. Етилов алкохол може да се прави още от зеленчуци за ядене и някои корени и грудки, както и от плодове за ядене и кори от цитрусови плодове.

Имуществена санкция от 30 000 до 100 000 лева ще отнесе всеки, който произвежда, рекламира, продава или транспортира вино менте. Това гласи новият закон за виното, който вчера беше одобрен от правителството. Според него вино вече ще се нарича напитката, направена само от грозде. Добавянето на спирт се забранява, а слагането на захар ще става само при необходимост, се казва още в проектозакона, който определя точните правила при производството на вино и спиртни напитки.
Още от статията на „Монитор"

"Кабинетът прие поправката "Витоша ски", информира „Капитал Daily"
На последното си заседание за годината правителството одобри промени в Закона за горите, които предвиждат възможност върху горски територии без промяна на предназначението им да се учредява право на строеж за изграждане на ски писти, стълбове за лифтове и влекове или за стълбове за други съоръжения за транспорт, без контакт с повърхността на терена.

Разрешава се също да се учредява право на ползване и върху съществуващи ски писти, като заявление за това ще се подава директно до министъра на земеделието и горите. Средствата от учредяването на право на ползване, на сервитут и на строеж ще постъпват в бюджета на Изпълнителната агенция по горите.

По скоростната отсечка

За такива промени настоява дружеството "Витоша ски", собственик на ски съоръженията край София. В началото на декември фирмата спря лифтовете с ултиматума, че няма да ги пусне, докато държавата не узакони строителството на нови писти и лифтове в природни паркове, които са изключителна държавна собственост. След срещата на 7 декември в парламента с представители на инвеститора промените бяха изработени и гласувани от кабинета със забележителна бързина.

Неправителствени организации предупредиха, че ако измененията бъдат приети, това ще означава безпрепятствено застрояване на природните паркове, като формалното оставане на държавната собственост върху застроените територии на практика ще е само на хартия.

"Текстовете се прокарват не само заради Витоша, но и заради всички курорти, попадащи в обхвата на Закона за горите, каквито са част от Боровец, Пампорово, Берковишки Балкан", коментира преди време Тома Белев, директор на дирекция Природен парк "Витоша".

Ощетяване на бюджета и казус с държавната помощ

Строителство на ски писти и лифтове в горите без промяна на предназначението на територията означава, че няма да се плаща такса за изключване на земята от горския фонд, което ще лиши държавата от десетки милиони левове приходи, обяви в сряда коалицията "За да остане природа в България".

"Скандалното премахване на процедурата за промяна на предназначението на горите ще спести на инвеститорите над 50 милиона лева за застрояването на не по-малко от 10 000 дка гори със ски писти и лифтове. Това е схема за недопустима държавна помощ и ще доведе до нова наказателна процедура срещу България", твърдят екозащитниците.
Още от статията на „капитал Daily"

„Сиренето ни от немско мляко" показва проучване на „Стандарт"
Българското сирене се прави от немско мляко. Заради недостига на качествена суровина родно производство мандрите са принудени да внасят от чужбина. Най-често се купува от Германия и Унгария. Литър млечен концентрат от Германия излиза едва 50 ст. Това разказа шефът на Браншовия съюз на животновъдите в България Господин Господинов. Концентрираното немско мляко обаче е с масленост едва 0,1%. Изкупната цена на нашенското краве мляко в момента пък е между 72 и 75 стотинки. Мандрите ги плащат с охота, но обикновено качественото мляко стига само до големите преработватели от бранша. Останалите трябва да търсят алтернативи като вноса. Причината за големия недостиг на суровина са все по-намаляващият брой животни. Според официалната статистика кравите и овцете, които се отглеждат за мляко, както и самото производство на мляко са намалели няколко пъти за последните 20 г. Най-драстичен е спадът на овцете - 6-7 пъти - от 10,5 млн. на 1,3 млн. Въпреки че националните помощи за сектора се увеличават, те все още не са достатъчни, за да стимулират животновъдите да увеличат броя на добитъка. "Тази  година помощта, която получават нашите животновъди, трябваше да достигне 50 на сто субсидията на старите страни членки на ЕС и това ги прави абсолютно неконкурентоспособни", казва Господинов. Това според него обяснява защо наши мандри могат да си поръчат овче мляко от Франция и да им излезе по-евтино, отколкото нашенското, което на всичкото отгоре е кът на пазара.

Все повече намалява качественото мляко и все повече преработвателни фирми са принудени да внасят, потвърди за "Стандарт" Величко Василев един от собствениците на мандра край Добрич. "Все по-трудно става да се намира качествена суровина у нас, което пък води дотам, че можем да предлагаме качествени продукти", казва Василев. Заради свития пазар производителите са принудени да продават продуктите си под тяхната себестойност, твърди той.
Още от статията на „Стандарт"

"Пивоварите очакват ново свиване на пазара", информира „Класа"
Родните пивовари се готвят за тежка 2012 г. и продължаващ спад на пазара. Около това мнение се обединиха водещите мениджъри на компаниите в бранша у нас. „Очакванията ни за пазара на бира през 2012 г. се базират на вече очерталите се тенденции към края на 2011-а. За съжаление пазарът продължава да се свива, като по данни на AC Nielsen за цялата 2011 г. спадът ще бъде около 3 - 4%. На тази основа и вземайки предвид вече отчетената рецесия в ЕС, забавянето на българската икономика и спада на потребителското търсене и доверие, очакванията ни за 2012 г. са, че спадът на пазара ще продължи", коментира Драган Радивоевич, генерален директор на „Каменица" АД. Според него ще продължи и тенденцията потребителите да предпочитат консумацията на бира вкъщи вместо в заведения, както и увеличаване на обема на продажбите в пластмасови опаковки и кенове за сметка на стъклените опаковки. „За съжаление ще продължи и вносът на евтините и с много съмнително качество и съставки вносни марки бира", посочи мениджърът.

„В началото на 2011 г. бяхме по-уверени в прогнозите си, тъй като имаше ясни индикации, че европейският пазар се възстановява от кризата. Последните месеци отново предизвикаха тревога, че стагнацията продължава. Вероятно усилията ни през 2012 г. ще са насочени към запазване обемите на производство от тази година, по-активен износ и по-големи обороти на т.нар. студен пазар, т.е. на продажбите в заведенията", пък посочи Ивана Радомирова, главен секретар на Съюза на пивоварите в България. И изпълнителният директор на „Загорка България" Рууд ван ден Ейнден се надява да спре развитието на настоящия спад догодина и да се задържи консумацията на настоящото ниво.
Още от статията на „Класа"

"Извънреден скок на тока иска НЕК", съобщава „Монитор"
Националната електрическа компания (НЕК) е поискала извънредно увеличение на цената на тока, съобщи вчера изпълнителният й директор Михаил Андонов. Става въпрос за тарифата, по която НЕК продава на едро на електроразпределителните дружества. Увеличението трябва да е поне с 4,5 на сто, а нужните документи вече са подадени в енергийния регулатор (ДКЕВР). Андонов уточни, че са поискали промяната на цената на тока на едро да стане от 1 януари, но според него това очевидно няма да се случи. Механизмът, по който цената на тока от НЕК може да се промени преди 1 юли, е същият, който позволява на „Булгаргаз" да си търси недовзет приход. Тоест такъв, който се получава от определяна от регулатора по-ниска цена.

Шефът на НЕК обясни, че искането за скок на цената се дължи на това, че в сега действащата тарифа не е разчетено поскъпването на тока от топлофикациите в резултат на природния газ. Освен това според Андонов не е разчетено и пускането на ТЕЦ „Брикел" през август, както и заработването на „зелени" централи. Сега НЕК продава на около 76 лв. на мегават, което е с 4 лв. под себестойността на енергията.

Другото, което според НЕК би трябвало да се преразгледа, са квотите за 2012 г. Електрическата компания ще иска увеличение на квотата си за регулирания пазар заради повишеното потребление. Само за декември то е с 18% по-високо, а средно за годината - с около 7 на сто.

В края на тази година НЕК отчита печалба от 70 млн. лв. преди данъци. 80% от чистата печалба на НЕК отива като дивидент на Българския енергиен холдинг. Заради сушавата година износът е паднал над 2 пъти - от 950 мегавата през 2010 г. на 420 мегавата през тази година.
Още от статията на „Монитор"

"7500 души губят право на пари за временна заетост", разкрива „24 часа"
Въпреки очакванията за растяща безработица заради кризата правителството ще подпомага по-малко хора да си намерят работа догодина. Това става ясно от националния план за заетост през 2012 г., одобрен от кабинета.

Според него от държавния бюджет догодина ще бъдат отделени 73 млн. лв. по различни програми, като плановете са така да бъде осигурена работа на над 27 хил. безработни, от които нововключени в тях да са над 20 000. Тази година срещу същата сума са били подпомогнати 34 хил. души, или с 20% повече.

Кабинетът предвижда радикална промяна в една от най-популярните програми "От социални помощи към заетост". Догодина по нея ще бъдат подпомогнати 5400 души за 17,7 млн. лв. при 9100 за 19 млн. лв. през 2011 г. Въвежда се обаче изискване 70% от участващите в нея да не са получавали пари по програмата тази година. Това означава, че 7500 от безработните, които досега са се препитавали, метейки улиците по временната заетост, вече няма да могат да го правят.

По-малко лица ще бъдат подпомогнати догодина и по програмата "Помощ за пенсиониране" - 229-има при 742-ма през 2011 г. В нея могат да участват хора над 50 г., на които не им достигат 16 месеца осигурителен стаж и до 2 г. възраст за пенсиониране. Сега държавата помагаше с курсове за преквалификация и субсидирана заетост на хора, които са изгубили работа година преди да се пенсионират.

9,3 млн. лв. държавата ще отдели, за да могат 3000 безработни да станат лични асистенти на хора с увреждания на 6-часов работен ден. 3 млн. лв. са заделени за осигуряване на заетост на 400 души в строителството по програма "Красива България".
Още от статията на „24 часа"