Конкуренцията между инвеститорите в надпреварата за прясна вода в света се ожесточава, като това не може да остане в сянка за световната бизнес общност, коментира Ройтерс.  

Именно нуждата да се изхранват още 2 млрд. души през 2025 г. в индустриалните развиващи се страни като Китай и Индия, както и затоплящия се климат, поставя все по-сериозно въпроса за най-ценното природно богатство.

„Без значение какво се случва с икономиката, може да се обзаложите, че нуждата от вода ще се увеличава от ден на ден. Това е суровина, която е жизнено важна за човечеството.", коментира анализатор от Goldman Sachs. „Хората по света ще направят всичко, за да имат достъп до прясна вода, просто за да могат да съществуват. Именно по тази причина, не трябва да ни учудва защо инвеститорите са толкова ентусиазирани към бъдещите печалби от водни запаси", продължава той.

Според данни на ООН, ако световното потребление на вода продължи да се увеличава със сегашните темпове, то през 2025 г. около 3 млрд. души от световното население (тогава 7.9 млрд.) ще живее на места страдащи от недостиг на водни ресурси. Всъщност, конфликтите за права върху водни богатства вече са факт в няколко региона по света от Сахара до Близкия Изток, през Австралия и Източна Азия, дори и в Американския Югозапад.  

Експертите оценяват, че през следващите 25 години, ще бъдат необходими няколко трилиона долара, за подобряване на технологията за доставка и пречистване на вода, като основна част от средствата ще са нужни на Азия. Такива огромни ресурси няма да са по джоба на много правителства, което ще доведе до рязко покачване на цената на питейната вода.

Продажбата на вода от частни компании по света се оценяват на $400 млрд. годишно, като в това число влиза и продажбата на бутилирана вода за $50 млрд.  Големите инвеститори в сектора се целят повече към по-сериозните сегменти като филтриране и обезсоляване на морска и замърсена вода, която ще бъде нужна един ден, когато източниците на прясна вода станат недостатъчни за населението на света.

Според американски анализатори, инвестициите на частни компании в технология за пречистване и пренос на питейна вода ще се увеличават с 50% на година.  

В момента около 80% от питейната вода се използва в земеделието и индустрията, а останалите 20% се ползват от домакинствата. С бурното разрастване на производството и индустриализацията обаче, борбата за водни ресурси ще ескалира, особено в Австралия, Близкия Изток и Азия.

Дори САЩ, които традиционно са бил най-големия производител и износител на хранителни продукти, в момента са обзети от паника. Америка планира да намали рязко зависимостта си към вносен петрол като премине на „био-горива" през следващите години, което вече допринесе за огромен бум на производството на соя, царевица и цвекло в Средния Запад. Индустрията произвеждаща био-горива, задно със самото отглеждане на реколтата изисква огромни количества вода.

Водните запаси на САЩ също се свиват със заплашителни темпове. Водното ниво в американските големи езера, които представляват обширен запас от прясна вода, също намалява драстично през последните години.

Все повече анализатори на финансовите пазари използват познатото клише: „20 век беше векът на петрола, 21 век ще е доминиран от жаждата за вода".