Икономиката на Европейския Съюз и Еврозоната все още е изправена пред предизвикателни времена, заяви шефът на ЕЦБ - Драги в своя днешна реч пред Европейския парламент от името на т.н. Европейския съвет за системен риск (European Systemic Risk Board - ESRB), наднационалния контролен европейски орган. Според него, ESRB осигурява макро-контролните перспективи и помага за защита на европейската икономика от финансовата система.
Драги подчерта, че европейските политици трябва да продължат с провеждането на фискалните реформи. Има причини да бъдем уверени относно икономиката в Еврозоната, посочи той, но подчерта, че има риск за "отстъпление" от реформите.
Инвеститорите е необходимо да бъдат сигурни относно качеството на банковите активи и ESRB е необходимо да се пребори с тази важна тема, заяви шефът на ЕЦБ. Има серия от опции, включително засилване разкриването на наличните банкови провизии, оценка на активите от наднационален надзор/регулатор и създаване на отделни обекти, които да се справят с "лошите активи" на банките, посочи Драги.
"Европейската икономика и финансова система продължават да се сблъскват с трудни времена", каза Драги пред Европейския парламент. "Но има причини за увереност, при условие, че европейските политици продължат да изпълняват с решителност договорените мерки", отново подчерта шефът на ЕЦБ и представител на ESRB. Финансовата активност в Еврозоната остава понижена, призна Драги. Трябва да възстановим доверието във финансовата система, посочи той.
ESRB е официална 'бронирана предупредителна система", посочи той и добави, че ESRB приветства предложенията на европейската комисия свързани с Единния банков съюз. Единният надзорен механизъм (SSM - Single supervisory mechanism) е ключова част от Банковия Съюз и се приветства и от страните-членки извън Еврозоната, които желаят да се включват.
Драги призна, че суровите мерки на икономии са подтиснали растежа в някои европейски региони.
"Няма алтернатива на мерките за фискална консолидация, въпреки техния негативен краткосрочен ефект върху производството и икономическия растеж", посочи Драги. Трябва да се гарантира, че ЕЦБ ще запази своя основен мандат (за поддържане на ценовата стабилност), въпреки новите регулаторни задачи с които банката ще се занимава (Драги визира задачите на ЕЦБ свързани с Единния банков надзор/регулатор).
Шефът на ЕЦБ и ESRB - Драги каза, че няма да коментира въпросите свързани с Гърция преди да стане ясен доклад на мисията на "Тройката". Все пак той отбеляза, че вижда "значителен прогрес" в гръцките реформи, но отново подчерта, че окончателната оценка за Гърция ще стане факт след доклада на "Тройката" (инспекторите на ЕК, ЕЦБ и МВФ в Атина).